Ładowanie Wydarzenia
To wydarzenie minęło.

Zapraszamy na świdnicki Rynek na wystawę zewnętrzną poświęconą działalności Fundacji Orla Straż, której misją jest pomoc ofiarom terroryzmu na Bliskim Wschodzie. Wspiera ona rodziny, które straciły bliskich, dom oraz dorobek całego życia w wyniku najazdu terrorystów z ISIS. Pragnie pomóc im w powrocie do życia, jakie wiedli przed wojną wywołaną przez islamskich fundamentalistów. Realizuje działania m.in. przez odbudowę zniszczonych miejsc pracy, wspieranie edukacji wdów i sierot oraz pomoc rozwojową udzielaną w bardzo szerokim zakresie.

Zachęcamy wszystkich z całego serca do wsparcia działań Fundacji, która, w tak niewyobrażalnie trudnych warunkach, niesie pomoc ludziom w najwyższej potrzebie. Na stronie internetowej www.orlastraz.org można odnaleźć wszystkie potrzebne informacje

Fundacja Orla Straż została założona w marcu 2016r. przez kmdr ppor. rez. Bartosza Rutkowskiego.

W tym czasie, w Iraku i Syrii tzw. Państwo Islamskie wciąż dokonywało licznych zbrodni na ludności cywilnej, które zapoczątkowało w 2014 roku. Ludzie, którzy musieli uciekać z podbitych przez terrorystów miast, potrzebowali pilnej pomocy w obozach dla przesiedleńców. Trwał kryzys humanitarny, a wojska koalicji antyterrorystycznej dopiero formowały swoje szeregi.

Przed założeniem fundacji Bartosz Rutkowski pełnił funkcję szefa szkolenia Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP w Gdyni.

7 października 2015 roku o godz. 7:15, na kwadrans przed przystąpieniem do codziennych zajęć przeczytał artykuł o torturowaniu i ukrzyżowaniu 12-letniego chłopca w Syrii. Pomyślał o swoich synach, z których starszy był rówieśnikiem zamordowanego. Po szybkiej refleksji czy jest w stanie uratować choćby jedno dziecko przed podobną tragedią, podjął znamienną dla swojego życia decyzję. Postanowił odejść na emeryturę i wyjechać na Bliski Wschód do Irackiego Kurdystanu. Pod koniec 2015 roku złożył wypowiedzenie ze służby wojskowej, a trzy miesiące później był już w drodze do Iraku.

Na miejscu chciał osobiście ocenić potrzeby ludzi dotkniętych dramatem wojny i ustalić najlepsze sposoby udzielania im pomocy. Po tym, co zobaczył, postanowił założyć fundację, której celem jest nie tylko pomoc doraźna, ale przede wszystkim wsparcie w powrocie do normalności.

Główną zasadą Fundacji jest pomoc wyłącznie w uzgodnieniu z potrzebującymi w ich własnym kraju.

Od początku istnienia Orlej Straży zajmuje się ona najróżniejszymi formami wspierania ofiar terroryzmu. Jej celem jest zarówno pomoc konkretnym osobom, jak i bardziej rozwinięte projekty służące rodzinom, a nawet całym miejscowościom. Nie ma ustalonych szablonów działania ani nie ogranicza się żadnym schematem. Jej definicją pomocy jest doprowadzenie do sytuacji, kiedy osoba lub rodzina, którą wsparliśmy, jest w pełni usamodzielniona.

Praca to podstawa

Jednym z głównych naszych działań, jest odbudowa miejsc pracy. Służy temu projekt Dobra Praca, w ramach którego Fundacja odtwarza zniszczone przez terrorystów zakłady, sklepy i warsztaty lub tworzymy całkowicie nowe dla osób w trudnej sytuacji ekonomicznej. Jako pierwszy powstał zakład ślusarski w Karakosz. Bez odpowiedniego fachowca w miejscowości, nie można było rozpocząć odbudowy. Potem był m.in. gabinet lekarski, zakład fryzjerski, kilka sklepów spożywczych, bar sałatkowy i inne. Od początku projektu udało się odtworzyć Orlej Straży ponad 80  małych, rodzinnych miejsc pracy.

Rodziny, którym Fundacja pomaga w ramach projektu Dobra Praca, nie dostają pieniędzy na otwarcie działalności do ręki. Wszelkie, niezbędne wyposażenie zostaje im kupione i dostarczone przez wolontariuszy miejscowych organizacji, z którymi współpracuje. Pomoc dostosowana jest do ich możliwości oraz posiadanego zawodu.

Orla Straż działa również na wielu innych płaszczyznach. Współfinansuje dwa ośrodki edukacyjne dla kobiet i dzieci, które były w rękach terrorystów. Organizuje zajęcia dydaktyczne i kursy szwalnicze oraz rękodzielnicze, które są elementem terapii zajęciowej. Buduje niewielkie domy, aby rodziny mogły wrócić do swoich macierzystych miasteczek i wsi. Kupuje zwierzęta hodowlane rodzinom, które zajmowały się pasterstwem, stawia szklarnie, pomaga w odbudowie linii energetycznych i wiele innych.