Podróżnicy i Odkrywcy rezerwujcie termin! 

Organizowane przez wiele lat Dni Gór były synonimem inspirujących spotkań i wymiany doświadczeń między miłośnikami podróży. Wygaśnięcie tamtego wydarzenia pozostawiło w kalendarzu wydarzeń świdnickich pewną lukę. Aby ją wypełnić chcemy powołać do życia zupełnie nowe wydarzenie. Wiemy, że duch odkrywania i pasja zwiedzania pozostają w naszym mieście niezmiennie żywe.

Zapraszamy na pierwszą edycję już  16 – 17.03.2024 r.

PROGRAM FESTIWALU

16 marca 2024 r.
sobota

sala teatralna
wstęp wolny

godz. 13.30
ROWEREM PRZEZ AUSTRALIĘ I NIE TYLKO… JAK ZORGANIZOWAĆ WYPRAWĘ ROWEROWĄ?  Rafał Jurkowlaniec, który podpowie jak zaplanować i przygotować się do podróżowania rowerem? Co nas może spotkać na trasie? Czy jest bezpiecznie? Co jeść i gdzie spać? Rafał jako były dziennikarz w niezwykle ciekawy sposób opowie nam o swoich przygodach w czasie samotnych podróży przez Azję, Amerykę Północną Afrykę oraz Australię.
www.notojade.pl

godz. 15.00
Ceremonia wręczenia nagród Prezydenta Miasta Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej w dziedzinie sportu za rok 2023

godz. 16.00
BOGATE MALEŃSTWA ZATOKI PERSKIEJ: BAHRAJN I KUWEJT  Orientalny świat kontrastów mało znanych krajów Zatoki Perskiej. Choć powierzchniowo najmniejszych, to jednak plasujących się w czołówce najbogatszych krajów świata. Jak wygląda w nich życie, co ciekawego znajdzie tam turysta, co nas w nich zaskoczyło, co zachwyciło i co rozczarowało ? Na wszystkie te pytania odpowie:  Blanka Czekalska – architekt z zawodu, fotograf i podróżniczka z pasji. Sądeczanka, od kilkunastu lat mieszkająca wraz z rodziną na Śląsku, która zwiedziła (na razie) 1/4 świata. Zakochana w górach – nawet tych bardzo wysokich, ale zafascynowana Azją i Bliskim Wschodem.
www.fotopodroze.eu

godz. 17.00
GÓRSKIE WYPRAWY FOTOGRAFICZNE o specyfice pracy górskiego fotografa pejzażowego, dzikich biwakach, trekkingach górskich i zimowych plenerach opowie Karol Nienartowicz. Górskie wyprawy fotograficzne to barwna opowieść o podróżach poświęconych w całości wyczekiwaniu na światło i odpowiednie warunki oraz fotografowaniu górskich pejzaży. Karol Nienartowicz fotografuje w górach od 2003 roku. Chętnie podróżuje po rejonach górskich Europy i Świata, odwiedził z aparatem ponad 45 krajów na 4 kontynentach. Dużym sentymentem darzy również polskie góry, przede wszystkim Karkonosze, Tatry, Pieniny, Bieszczady i Góry Stołowe gdzie fotografuje w każdej wolnej chwili. Jest licencjonowanym przewodnikiem sudeckim. Od 2016 r. zawodowo zajmuje się krajobrazową fotografią górską. W 2018 r. ukazała się jego debiutancka książka o fotografowaniu w górach „Górskie wyprawy fotograficzne”, zaś w 2023 r. monumentalny album „Góry” podsumowujący dwadzieścia lat pracy fotograficznej w górach. Przez 3 lata mieszkał w Gdańsku, gdzie pracował przy tworzeniu filmu „Twój Vincent”. Obecnie mieszka w Krakowie.
www.karolnienartowicz.com

godz. 18.00
PODRÓŻE NA POZIOMIE Gościem Specjalnym Festiwalu będzie Jakub Porada. Dziennikarz i podróżnik, współtwórca TVN24 i Expressu w TTV. Autor książek, przewodników, poradników taniego podróżowania, podręcznika skutecznego mówcy i przewodnika inspiracyjnego. Zwiedzanie to nie tylko poznawanie nowych miejsc. To także okazja do nieustannego rozwoju, począwszy od nauki języków do czytania jednej książki dziennie. Jak nieustannie inspirować się podróżami? W swoim autorskim programie Jakub Porada podpowie jakie są korzyści z dalekich i bliskich wojaży oraz dlaczego Malediwy są równie atrakcyjne jak Świdnica?

Wydarzenia towarzyszące

godz. 12.00
SPACER ŚLADEM MURÓW OBRONNYCH
miejsce zbiórki pl. Grunwaldzki przy pomniku
Podczas spaceru po Świdnicy poszukamy pozostałości dawnych murów obronnych. Poznamy główne wejścia do średniowiecznego miasta i odkryjemy związane z nimi tajemnice. Gdzie swoją siedzibę miał Bolko II Świdnicki, kim był Jakub Tau, gdzie pochowano księżną Agnieszkę i co znajdowało terenie dzisiejszego Ogrodu Różanego przy Alei Niepodległości? Na te i inne pytania odpowiemy sobie podczas świdnickiej wyprawy. Spacer poprowadzi Marzena Zięba – nauczycielka z powołania, historyk, regionalistka i pasjonatka podróży, prowadzi m.in. profil na Instagramie @swidnica_atrakcyjnemiasto, gdzie przedstawia historie i miejsca związane ze Świdnicą
Uwaga! Brak miejsc

godz. 12.00
Karol Nienartowicz WARSZTATY FOTOGRAFICZNE
Galeria Fotografii
Podczas dwuczęściowych warsztatów fotograficznych autor opowie o rozmaitych aspektach, które wpływają na jakość materiału zdjęciowego przywiezionego z plenerów i wyjazdów. W części teoretycznej poznamy najważniejsze aspekty fotografii pejzażowej: wciągająca kompozycja i rozsądna budowie kadru, zdjęcia panoramiczne, właściwe dobieranie tematów fotograficznych, najlepsza pora dla zdjęć, fotografowanie pod ostre słońce, umiejętność oddania skali wielkości na zdjęciach, podstawy astropejzażu. Druga część w formie warsztatu praktycznego, można w niej uczestniczyć aktywnie (symultanicznie pracując przy komputerze wraz z autorem), lub jako słuchacz. Ten moduł będzie poświęcony metodom edycji zdjęć, aby maksymalnie wykorzystać możliwości surowych plików RAW z aparatów fotograficznych.
Uwaga! Brak miejsc

17 marca 2024 r.
niedziela

sala teatralna
wstęp wolny

godz. 13.00
UZBEKISTAN I PERŁY JEDWABNEGO SZLAKU  O atrakcjach jednego z najbardziej zapierających dech w piersiach miejsc, które dotąd odwiedziła, o perłach Jedwabnego Szlaku – opowie Ola Baranowska. Od ponad 20 lat podróżuje po świecie z plecakiem i odkrywa miejsca ze swojej listy marzeń, która wciąż się rozrasta. Dotychczas odwiedziła ponad 40 krajów na trzech kontynentach. Od 10 lat w tym plecaku główne miejsce zajmuje aparat fotograficzny, bo z każdego wyjazdu przywozi dziesiątki zdjęć. Od 5 lat swoje wrażenia, fotograficzne relacje i wskazówki dla innych publikuje na blogu
www.tammojaprzestrzen.pl

godz. 14.00
SYMBOLIKA CMENTARZY I KULTURA POCHÓWKU W RÓŻNYCH CZĘŚCIACH ŚWIATA. Odkryjemy tajemnice chińskiego cmentarza przy klasztorze Shaolin, Khmerskiego miejsca pochówku przy jeziorze Tonle Sap, odwiedzimy japońską i gambijską nekropolię oraz poznamy zwyczaje pochówku nad świętą rzeką Ganges w Indiach wraz z Marzeną Ziębą  – nauczycielką z powołania, historykiem, regionalistką i pasjonatką podróży. Do tej pory odwiedziła ponad 50 państw.  Uwielbia odwiedzać cmentarze, jest taphofilem czyli miłośnikiem sztuki funeralnej i kultury pochówku.
www.belferwpodrozy.pl

godz. 15.00
GUADELUPE, ŚWIĘTA ŚMIERĆ i ŚWIĘTY PRZEMYTNIKÓW NARKOTYKÓW. W CO WIERZĄ MEKSYKANIE? 80 procent społeczeństwa Meksyku to katolicy, ale meksykański katolicyzm różni się w pewnych elementach od polskiego. Jakie to różnice i skąd się one biorą? Ola Synowiec, latynoamerykanistka od lat zajmująca się meksykańską religijnością, opowie o najpopularniejszych świętych w Meksyku, zarówno tych oficjalnych, jak i nieuznanych przez Watykan – takich jak Święta Śmierć, święty przemytników narkotyków i święci od przekraczania granicy z USA. Zapraszamy na spotkanie z niezwykłą, kolorową, a czasem szokującą meksykańską religijnością, którą postaramy się wyjaśnić i zrozumieć.
www.mexicomagicoblog.blogspot.com

godz. 16.00
KATARZYNA NIZINKIEWICZ „Lato w Hiszpanii” zapis samotnej wędrówki przez Hiszpanię – od Pirenejów aż po zachodnie krańce Półwyspu. W tej trwającej 88 dni i liczącej 2300 kilometrów wyprawie nie wyczyn jednak się liczy. Nie ma tu rekordów i wspinania się na szczyty wytrzymałości. Jest za to stricte literacki, wewnętrzny dziennik kobiety, która idzie swoją drogą. W głąb Hiszpanii – i w głąb siebie. W stronę poznania. Autorka wędruje samotnie od lat. Czytając tę opowieść, czytelnik odkrywa nowe, nieznane oblicze Hiszpanii – tej prawdziwej, niekomercyjnej; zachwyca się – wraz z autorką, uważną obserwatorką – surowym pięknem parków naturalnych, gór, lasów, łąk nieskażonych cywilizacją. Katarzyna Nizinkiewicz – pisarka, fotografka, kobieta wędrująca samotnie poza szlakami, po peryferiach świata. Laureatka Progu 2020 – Nagrody Specjalnej „Kontynentów”. Prowadzi blog Kocham Góry (blog.kwark.pl). Z wykształcenia fizyk, z zawodu projektantka ubrań sportowych. Współwłaścicielka outdoorowej firmy Kwark.
www.magazynkontynenty.pl/produkt/lato-w-hiszpanii/

godz. 17.00
ŁĄCZĄ NAS GÓRY – OPOWIEŚĆ O TYM, JAK GÓRSKIE PODRÓŻE ZMIENIAJĄ ŻYCIE prelekcja Maria Zięba | Fundacje Ładne Historie. ŁĄCZĄ NAS GÓRY  to program, w ramach którego Fundacja organizuje pełne emocji, serdecznych gestów, ale też bohaterskich czynów, górskie wyprawy po Sudetach, w których biorą wspólnie udział osoby z niepełnosprawnościami wraz z osobami zdrowymi. Pomysł jest prosty, a zarazem wyjątkowy: polega na organizowaniu wycieczek, w których można uczestniczyć całymi rodzinami – zasada ta dotyczy zarówno osób z niepełnosprawnościami, jak i naszych wolontariuszy.  Góry to fantastyczna forma rehabilitacji i przestrzeń dla innowacyjnego podejścia do zagadnienia przerwy wytchnieniowej, przy czym nie każdy może sobie na pozwolić na poznawanie gór i spędzanie w ten sposób wolnego czasu. Fundacja Ładne Historie zapewnia swobodną atmosferę górskiej wyprawy, a jednocześnie specjalistyczne wózki i nosidła oraz profesjonalną opiekę: na wycieczkach są obecni fizjoterapeuci, przewodnicy górscy, wolontariusze, psycholog. Razem przemierzamy szlaki, mierząc się ze stereotypami i jednocześnie promując sudeckie trasy turystyczne.
www.laczanasgory.pl/

Wydarzenia towarzyszące

start 11.30
SPACER PO KOŚCIELE POKOJU
zbiórka przed kościołem
Podczas naszej wędrówki po Kościele Pokoju w Świdnicy zanurzymy się w historii tego niezwykłego miejsca wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dowiemy się, jakie wyjątkowe okoliczności doprowadziły do powstania tego luterańskiego kościoła w czasach konfliktów religijnych. Poznamy historię jego budowy, tajemnice kryjące się za jego unikatową architekturą oraz dowiemy się, czemu miał być zbudowany tylko z drewna i gliny. Zastanowimy się, kim byli ludzie, którzy modlili się w tym kościele, i jakie historie mogą opowiadać zabytkowe epitafia, rzeźby i malowidła. Spacer poprowadzi Waldemar Pytel, proboszcz kościoła i biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
Uwaga! Brak miejsc.

GALERIA

SPONSORZY

PARTNERZY

WSPÓŁPRACA