Ładowanie Wydarzenia
To wydarzenie minęło.

Z przykrością informujemy, że zaplanowane na 20 stycznia warsztaty dramatopisarskie nie odbędą się.

 

Zapraszamy na warsztaty dramatopisarskie, które poprowadzi Krzysztof Popiołek.
Pierwsze zajęcia odbędą się 20 stycznia (piątek) o godz. 16:00 w Galerii Fotografii w Świdnicy.

To, co zazwyczaj ukryte dla odbiorcy sztuki, jest integralną i fascynującą częścią powstawania światów przedstawionych, światów możliwych. Warsztaty mają za zadanie odkrycie przed uczestnikami tego zasłoniętego etapu pracy nad spektaklem teatralnym i jego częściami składowymi, od wyboru tematu po efekt końcowy w postaci gotowego scenariusza.

Podróżując wspólnie po fragmentach literatury, kinematografii, teatru, tworzyć będziemy rodzaj szklarni, hodowli myśli, połączenia domku z dzieciństwa i schronu, kryjówki i schronienia. Literaturę traktować będziemy jako schron na czasy kryzysu.

Celem warsztatów jest stworzenie przestrzeni laboratoryjnej do studiowania świata, pielęgnowania zaciekawienia światem i jego bogactwem kulturowym, rozmów o współczesnej rzeczywistości, pracy nad tekstami własnymi, ćwiczenia mięśnia wyobraźni. Efektem warsztatów będzie powstały tekst dramatyczny o przeznaczeniu do wystawienia na scenie.

zapisy na zajęcia przyjmowane są pod adresem k.dix@sok.com.pl

Krzysztof Popiołek — absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie; reżyser, kurator projektu Nowe Formy Teatru. Magister prawa. W latach 2014-2016 asystent naukowy w krakowskiej szkole teatralnej. Wykładowca na Wydziale Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie.

Współpracował m.in. z Krystianem Lupą, Michałem Zadarą, Barbarą Wysocką, Kelly Lovelady oraz Brianem Michaelsem. Posiada wykształcenie muzyczne (klasa fortepianu, I st.). Odbył praktyki w teatrach w Wielkiej Brytanii w ramach europejskiego programu Erasmus+, pomagał w organizacji City of London Festival, asystował dyrygentowi i australijskiej orkiestrze symfonicznej.

Jako reżyser współpracował m.in. z Teatrem Żydowskim w Warszawie i Festiwalem Warszawa Singera, Teatrem im. Słowackiego w Krakowie, Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, Daugavpils Teātris (Łotwa). Ostatni spektakl prezentowany był w X-Cai Theatre w Tokio. Wygłosił wówczas wykład Literatura jako schron na czasy kryzysu na polonistyce Uniwersytetu Tokijskiego, dotyczący pracy nad tekstem w teatrze. „Gęstość zaludnienia” została także zakwalifikowana do finału międzynarodowego konkursu International Prize „The Naked Theatre” w Mediolanie.

Jest autorem eseju opublikowanego przez Uniwersytet Śląski w Katowicach („Wierność artysty wobec marzenia w procesie twórczym a rzeczywistość prawna i ograniczenia autonomii twórcy”). Opublikował felieton “Spotkanie z duchem” na łamach kwartalnika teatralnego “Nie!takt. Inne strony teatru”, natomiast na łamach „Tygodnika Powszechnego” ukazał się obszerny wywiad, który przeprowadził z Panem Krzysztofem krytyk teatralny Tomasz Domagała.

W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie prowadził wydarzenie zamknięcia Festiwalu Przemiany pod hasłem „Rok zero”, którego gościem był m.in. wybitny polski psychiatra prof. Bogdan de Barbaro. Od 2020 roku prowadzi swój własny proces dydaktyczny, badając narracje przyszłości w literaturze, teatrze i kinie.