Ładowanie Wydarzenia
To wydarzenie minęło.

Zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Błażewiczem, które poprowadzi Robert Kaśków! Będzie ono tłumaczone będzie na Polski Język Migowy przez Mieczysławę Krupę.

Spotkanie poświęcone będzie debiutowi poetyckiemu Andrzeja Błażewicza — Ostatnim zimom. To jednocześnie pierwsza w Polsce książka poetycka wydana równolegle w języku polskim i w Polskim Języku Migowym.

Cały świat, świat w ogóle, nie nadaje się do zamieszkania. Od nadmiaru popada w abstrakcję. Choć przegrzany, zimno w nim i nieludzko. Dlatego można żyć tylko w swoim świecie, a ten składa się z kilku miejsc, kilkorga ludzi, paru zjawisk, kilkunastu rzeczy, zdaje się mówić Błażewicz. Niemal każda miniatura w jego debiutanckim tomie przynosi inną konstelację tych samych miejsc, ludzi, zjawisk i rzeczy. To w ich układach, obrotach i rytmach tkwi tajemnica tej zapisanej prozą, minimalistycznej, intrygującej poezji.
— Dariusz Sośnicki

Andrzej Błażewicz (ur. 1996) — reżyser teatralny, dramaturg, poeta. Urodził się w 1996 roku we Wrocławiu, wychowywał się w Świdnicy. Absolwent krakowskiej AST na Wydziale Reżyserii Dramatu. Od 2021 roku związany z Teatrem Polskim w Poznaniu gdzie pracuje jako pedagog teatru i dramaturg.
Jego twórczość została doceniona w najważniejszych konkursach dramatopisarskich w Polsce. Jest laureatem Konkursu na sztukę teatralną dla dzieci i młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Finalistą Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Finalistą IX i X Metafor Rzeczywistości. Laureatem konkursu Śląski Shakespeare im. Anny i Piotra Dobrowolskich. Laureatem Nagrody za debiut Instytutu Teatralnego.

Wychowanek Alchemii Teatralnej. Na początku teatralnej drogi był asystentem Jana Klaty, Agnieszki Glińskiej oraz duetu Strzępka/Demirski. Jako reżyser debiutował w Teatrze Bagatela Żydem Artura Pałygi. Często pracował z duecie z Pawłem Sablikiem – Mała Syrenka Teatrze Nowym w Krakowie, Śluby Panieńskie w Teatrze Polskim w Poznaniu (nagroda na festiwalu M-Teatr w Koszalinie, wyróżnienie w Klasyce Żywej). W ramach festiwalu Nowe Epifanie współrealizował spektakl Zwiastowania. W tym samym roku współrealizował również Spektakl Dyplomowy, czyli kilka piosenek o przemocy w teatrze w Teatrze Nowym Proxima oraz był dramaturgiem przy Pornografii w reżyserii Jana Hussakowskiego w Teatrze Powszechnym w Radomiu.

Sceniczną premierę miały jego dramaty: Polskie Rymowanki albo ceremonie, Andrzeju nie denerwuj się, Rady Pana Ojca oraz Narodziny Krokodyla.
Publikował teksty dramatyczne, prozatorskie, poetyckie i krytyczne w Wyspie, piśmie Format, w magazynie Cegła , Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży, wrocławskiej Odrze oraz w Fabulariach, Arteriach, Helikopterze, Nowym Napisie i Stonerze Polskim.
„Ostatnie zimy” to jego książkowy debiut poetycki.