Ładowanie Wydarzenia
To wydarzenie minęło.

Z okazji trwającego Roku Stanisława Lema Mariola Mackiewicz poprowadzi spotkanie z profesorem Stanisławem Beresiem — znawcą twórczości wielkiego pisarza i autorem wywiadu rzeki „Tako rzecze… Lem” złożonego z rozmów, jakie przeprowadził z twórcą „Solaris” między listopadem 1981 a sierpniem 1982 oraz we wrześniu i grudniu 2001. Książka po raz pierwszy ukazała się w 2002 roku i wznawiana jest po dziś dzień.

Rozmowa będzie poświęcona twórczości i osobowości Lema, ale też innym zagadnieniom literackim znajdującym się w polu zainteresowań badawczych profesora Beresia.

Po spotkaniu odbędzie się koncert Michała Zygmunta ODRA SOUND DESIGN.

Wydarzenie odbędzie się zgodnie z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi.

WYDARZENIE PRZENIESIONE DO SALI TEATRALNEJ ŚOK (Rynek 43)

Stanisław Bereś to historyk literatury, krytyk, eseista, tłumacz, edytor i poeta. Od 1973 związany jest z Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Od roku 2000 profesor zw. w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr (kierownik Zakładu Form Literackich i Dokumentalnych). Prof. Bereś to również redaktor „Telewizyjnych Wiadomości Literackich” (1996—2011 na antenie TVP 2 i TVP Polonia) oraz magazynu kulturalnego „Latarnik” (1997—98, TVP Polonia); członek Komitetu Redakcyjnego „Odry” (do 2003), Rady Redakcyjnej „Notatnika Teatralnego” oraz „Acta litteraria comparativa” (Uniwersytet Wileński); w latach 1997—1999 członek Komisji Historyczno-Literackiej PAN; członek jury Nagrody Literackiej Nike (1996—2003) i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus (2006—2016); redaktor naczelny serii Biblioteka Narodowa (od 2013). Autor trzech filmów dokumentalnych: „Biały brat Papuasów” (TVP 2, 1998), „Ciało kamienia” (TVP 2, 1999), „Wydaj to sam” (TVP 2, 2000); w latach 1996-2006 realizator międzynarodowego programu nauczania multimedialnego dla Service d’Enseignement à Distance Uniwersytetu Charlesa de Gaulle`a w Lille we Francji; w latach 2004-2006 członek Rady Programowej TVP Wrocław, Rady Programowej Kongresu Kultury Polskiej (2008-2009) i Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wieloletni członek PEN Clubu, Centre d’Etudes de la Culture Polonaise (Lille), a także l’Association Les Lettres Européennes (Francja).

Prof. Bereś opublikował 525 tekstów (książek, artykułów, szkiców, recenzji, przekładów i wierszy), w tym 32 książki (5 przełożonych na języki obce). Jego prace naukowe poświęcone są literaturze polskiej XX wieku oraz problematyce medioznawczej, zaś wiele z jego książek to rozmowy-rzeki i rozmowy-delty z pisarzami polskimi łączące w plastyczny sposób historię literatury z publicystyką.

Michał Zygmunt jest gitarzystą, kompozytorem i łowcą dźwięków. Zbiera pojedyncze dźwięki natury i wykorzystuje w muzyce równorzędnie, obok gitar i innych instrumentów. Ciekawą cechą jego twórczości jest eklektyczne połączenie najlepszych cech różnych gatunków muzyki, lokalnych i światowych, awangardy z tradycją. Jest autorem kilkunastu albumów. Koncert Michał Zygmunt ODRA SOUND DESIGN to wielowymiarowa dźwiękowa podróż, której inspiracją jest kulturotwórcza siła rzeki. Autor z pomocą muzyki i własnych/autorskich nagrań terenowych, zabiera słuchacza w intymny świat rzeki, mgieł i tętniącej życiem dzikiej przyrody. Artysta precyzyjnie łączy dźwięki natury z elektroniką i ambientowymi barwami gitary, po mistrzowsku oscyluje pomiędzy gitarowym transem a generowaną na żywo elektroniką.