ZNANA MARKA
[Kraków – rap / r’n’b]
facebook

Krakowski kwartet hiphopowy powstały w 2012 r. W skład grupy wchodzą:

foto: Syndykat

Lewel: jeden z dwóch graczy z niezastąpionego duetu (wraz z MC Robakiem) prowadzącego wiele imprez hiphopowych w Krakowie i nie tylko.

Jego pierwsze zwrotki można było usłyszeć na płycie Hakima w 2008 roku, a swoją przygodę z rapem zaczął w 2002. Początkowo jego aktywność ograniczała się do nagrywania improwizowanych utworów, które w większości nie zostały opublikowane. W 2007 roku nawiązał bliższą współpracę z Hakimem, a w 2008 z Freakiem, obie trwają do dzisiaj, a ich owocem są wspólne tracki.

W 2009 brał udział w Wielkiej Wojnie o Wawel z małymi sukcesami lecz bez miejsca w wielkim finale. W tym samym czasie dołączył również do grupy Topowi Szydercy.

foto: Syndykat

Syndykat: jest obecny na krakowskiej scenie hiphopowej od 14 lat za sprawą b-boyingu, jednakże jako MC aktywnie działa od 2008 r. Do jego pierwszych projektów można zaliczyć dwa albumy z pod szyldu Zło Na Topie – grupy, którą współtworzył z Freakiem.

Reprezentant b-boyowego crew Topowi Szydercy, w którym również swój udział ma inny członek Znanej Marki – Lewel. Mocno inspiruje się klasycznym nowojorskim brzmieniem rap golden ery, brzmieniem funku oraz soulu lat 70-80. Podejmował współpracę z wielona producentami oraz raperami z Krakowa i nie tylko.

Współtworzy Znaną Markę wraz z Emką, Lewelem oraz Freakiem. W kwietniu 2013 r. ukazał się ich debiutancki album „Pierwsze 0,5 Litra” okraszony teledyskiem do utworu „Hoicy”.

Oprócz strony muzycznej, z powodzeniem zajmuje się również produkcją teledysków oraz klipów reklamowych, posiadając w tej dziedzinie sporą wiedzę i doświadczenie zawodowe.

foto: Syndykat

Freak: z kulturą hip-hop związany od 1998 roku. Rapu zaczął słuchać od produkcji z USA (pierwsze kasety to „All eyez on me” 2 Paca i „Bacdafucup” Onyx). Polską startową produkcją była „Księga tajemnicza” Kalibra 44, pod której wpływem powstały pierwsze produkcje dla znajomych (poleca na dziś dzień omijać je szerokim łukiem).

Pod koniec wakacji 2005 pojawiła się opcja nagrywania w Studyo Garaż, dzięki pomocy Hakima i Trola. Tam powstały: bardzo dobrze przyjęte LP „W Poszukiwaniu Ziemi Obiecanej” wydane wspólnie z Hakimem we wrześniu 2005 jako Promised Land (pierwszy album i pierwszy prawdziwy krok na obecnej rap-drodze), spontaniczna EP „Stoprocentrefleksji” pod szyldem Stylisymbioza (nagrana wiosną 2006 r. z Norem podczas jednej sesji w studio), dwa zbiory części materiału zarejestrowanego na przestrzeni lat  w Garażu (reszta przepadła) oraz trylogia mixtape na zagranicznych instrumentalach.

Rok 2011 przyniósł dwa albumy – 7 trackowe EP oraz LP, będące owocem zacieśnienia współpracy z Syndykatem jako Zło Na Topie. W ciągu kolejnych dwóch lat skład uzupełnił się o Lewela oraz Emkę, zmieniając nazwę na Znana Marka. Pod tą nazwą istnieje, nagrywa materiał i koncertuje obecnie.

foto: Syndykat

Emka: Działa na scenie krakowskiej od 2006 roku. Ma na koncie dwie płyty: „Sekret”, wyprodukowany w całości przez Hakima oraz wydaną w 2009 roku EP „Przejście”. W 2009 roku została zaproszona na krakowską składankę 3 Promile „Progres z Centrum Krk”, na której pojawił się jej kawałek „Definicja”.

Oprócz rapowania jej pasją jest śpiew, dogrywa często refreny do utworów krakowskich graczy. Ostatnio jej wokal pojawił się na płycie „Nocne Nagrania” rapera Tusz na Rękach w kawałku „OZWPK”. W wolnych chwilach robi bity, korzystając najczęściej z programów takich jak Renoise, Adobe Audition i Reason. Z reguły sampluje soul, jazz, czasem funk i pop – wszystko max do lat 90, lubi też coś skomponować. Od 2013 w Znanej Marce. Obecnie pracuje nad następną płytą, na której znajdzie się wielu krakowskich raperów oraz dogrywa się gościnnie.