TRZECI WYMIAR
[Wałbrzych – hip hop]
facebook

W 1998 roku dwóch Mc’s: Nullo i Szad postanowili wspólnie nagrać kilka traków i tak rok później pod nazwą „Poetikanonim” ukazał się pierwszy w historii Wałbrzycha nielegal „Od zawsze tu byłem”.

W 2000-2001 roku ujrzał światło dzienne solowy projekt Nulla pt. „Wszystko rymowanym słowem”, który spotkał się z dużym lokalnym rozgłosem, a także z pozytywnymi opiniami. Tym materiałem Nullo wygrał festiwal hip hopowy w Żarowie, gdzie udział brało kilkanaście zespołów z całej Polski. Pierwszą nagrodą w tym konkursie była nagrywka i pomoc Magiery. Na płycie Nulla debiutował Dj Sph, który wkrótce potem zaczął współpracować z czołówką polskiej sceny hip-hopowej. W tym samym czasie Pork nagrywał w squadzie W-klika (obecnie Tora Tora Squad).

W sierpniu 2001 roku Pork i Nullo nagrali wspólny numer „Status Quo” do którego dograł się Szad, a skreczami zajął się Dj Sph. W tym czteroosobowym składzie powstawały kolejne produkcje jeszcze pod nazwą Peo-ete-ik, z których część jako demo została rozesłana po wytwórniach płytowych. Dosyć szybko nastąpił odzew ze strony kilku wytwórni. Skład z Dolnego Śląska wybrał ofertę Cameya, która była najbardziej konkretna. Materiał na premierowy krążek już pod nazwą Trzeci Wymiar gromadzony był od połowy 2002 roku. Cała płyta została nagrana w Warszawie w Camey Studio.

W listopadzie 2003 roku odbyła się premiera debiutanckiego albumu „Cztery Pory Rapu”, płyty podzielonej ciekawym patentem na cztery klimaty w zależności od pór roku. Jednym słowem płyta była uniwersalna – ciekawe tematy ubrane w oryginalny flow topiły się w nowatorskich bitach Dj Sph. Na płycie gościnnie pojawili najlepsi MC z całej Polski, to właśnie na tej płycie pojawiły się takie klasyki jak: „15 Mc’s”, „Skamieniali”, „Dostosowany”, „Dla mnie masz stajla”, „Zapomnij o tym” i „Bez rapu byłbym nikim!”.

W styczniu 2005 roku Trzeci Wymiar rozpoczął pracę nad swoim drugim albumem „Inni Niż Wszyscy”, koncepcja tworzenia tej płyty była zupełnie inna niż poprzedniej. Przez około 3 miesiące Pork, Nullo, Szad i Dj Sph gromadzili i selekcjonowali bity. Po wybraniu ok. 20 klimatycznych, bardzo spójnych produkcji muzycznych 3 Mc’s zabrało się za pisanie rymów. Na płycie znalazło się w sumie 15 pozycji.

„Złodzieje Czasu” czyli trzeci album studyjny ukazał się w maju 2009 roku nakładem Labirynt Records. Nagrania zostały wyprodukowane przez DJ-a Creona oraz DJ-a Kut-O. Płyta była promowana teledyskami do utworów „Bezpowrotnie”, „Złap za broń” oraz „Łapy w górę”. Płyta poświęcona była na 2 CD: CD1 – Całkowicie wyprodukowane przez DJ’a Creaona a CD2 przez DJ’a Kut-O.

W maju 2012 3W wydało kolejną płytę pod nazwą „Dolina Klaunoow” wyprodukowaną przez DJ Creona,Donatana, Snake’a, Magierę, DJ Kut-O, i Krisa. Płyta była promowana teledyskami do utworów „Ta sama gra”, „Dolina klaunoow”, „Nieważne jak zaczynasz…”, „…ważne jak kończysz”, „Dostosowany 2” z gościnnym udziałem Ras Luta oraz „Nie wierzę w nic już!”

W dniu 20 czerwca 2012 album został nagrodzony statusem złotej płyty.