Na CZAS NA TEATR składa się co roku wiele wydarzeń o różnym charakterze — w tym roku ze względu na pandemiczne ograniczenia jego tradycyjna formuła będzie już po raz drugi musiała ulec zmianie, ale nie oznacza to, że wrzesień w Świdnicy nie minie pod hasłem teatru. Na przekór trudnym warunkom odbędzie się szereg ciekawych i ważnych spektakli i spotkań. Teatr na nowo udowodni, że moc, jaką posiada, potęguje się jeszcze w czasach kryzysu i tym silniej potrafi łączyć ludzi.

 

13 września, godz. 12.00, sala teatralna ŚOK, Rynek 43
„111” — pokaz warsztatowy Alchemii teatralnej

Młodzieżowa grupa Alchemików pod opieką Andrzeja Błażewicza, Juliusza Chrząstowskiego i Tomka Dajewskiego bierze na warsztat dramat Tomasza Mana pod tytułem „111”. Z czym tym razem mierzą się młodzi, wchodzący w dorosłość artyści i artystki? Z pewnością ze społecznym tabu związanym z radzeniem sobie z trudnymi emocjami, agresją, ale także z poszukiwaniem źródeł tragedii, która być może nie musiała się wydarzyć. Na jednej z prób pada pytanie: „Czy kiedykolwiek ktoś rozmawiał z wami o tym jak radzić sobie ze złością?” W górę idą trzy dłonie. „Czy ta rozmowa była dla was przydatna, pomocna, ciekawa?” W górze zostaje tylko jedna ręka. Może więc najwyższy czas przestać się bać i po prostu zacząć rozmawiać o tym co w nas bolesne i trudne.

obsada: Adam Cisek, Patrycja Ćwiertnia, Amelia Dzwonkowska, Sandra Matyszczyk, Daria Miechurska, Hanna Szalecka, Zuzanna Wolińska, Liwia Żak

instruktorzy prowadzący: Andrzej Błażewicz, Juliusz Chrząstowski, Tomasz Dajewski

obowiązują bezpłatne wejściówki (do pobrania od 6 września)


19 września, godz. 16.00, sala teatralna ŚOK, Rynek 43
„Piosenki z kufra”— spektakl Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze

Na muzyczne przedstawienie składa się kilkanaście piosenek z różnych spektakli wyreżyserowanych przez wieloletniego dyrektora Zdrojowego Teatru Animacji — Bogdana Naukę. Bardziej i mniej znane przez dziecięcą publiczność utwory wybrzmią w nowych aranżacjach Jacka Szreniawy. Piosenki zostały zainscenizowane w zabawnej formie, z wykorzystaniem lalek, elementów scenografii i rozmaitych rekwizytów. Aktorzy animujący lalki i występujący w żywym planie przenoszą widza w bajkowy świat. Dzięki teatralnej magii Calineczka może się spotkać z Kotem w Butach, Mała Syrenka z żyjącym na co dzień pod ziemią Kretem, a Kopciuszek z Kaczką Dziwaczką.

reżyseria: zespół aktorski

opracowanie muzyczne: Jacek Szreniawa

bilety: 15 zł ( dostępne od 1 września)


26 września, godz. 18.00 — sala teatralna ŚOK, Rynek 43
27 września, godz. 19.00 — sala teatralna ŚOK, Rynek 43
„Arianie” — Narodowy Stary Teatr z Krakowa, sala teatralna ŚOK, Rynek 43

Spektakl bada fenomen tzw. Braci Polskich. Jak mówi reżyser spektaklu Beniamin Bukowski, „funkcjonujący w XVI i XVII wieku Bracia Polscy wysuwali przełomowe jak na swoje czasy postulaty społeczne, religijne i etyczne: pragnęli wprowadzić pełnię religijnej tolerancji, zniesienie społecznych podziałów, równość płci, powszechny dostęp do edukacji i pacyfizm. Arianizm mógł rozwinąć się w Rzeczypospolitej dzięki edyktom zapewniającym niespotykaną w innych krajach ówczesnej Europy wolność religijną — zaś jego przedstawiciele słynęli w ówczesnym świecie z doskonałego wykształcenia i szerokich horyzontów intelektualnych”.
Punktem wyjścia do realizacji przedstawienia jest autorski dramat rozpisany na sześć głosów, stworzony z myślą o sześciorgu aktorów wcielających się w coraz to nowe postaci, reprezentujące kolejne pokolenia „braci” i „sióstr” polskich oraz ich religijnych oponentów.

obsada: Paulina Kondrak, Beata Paluch, Juliusz Chrząstowski, Krystian Durman, Grzegorz Mielczarek, Łukasz Szczepanowski
reżyseria: Beniamin Bukowski

bilety: 60 zł normalny, 50 zł ulgowy zł ( dostępne od 6 września)


29 września, godz.17.00 sala teatralna ŚOK, Rynek 43
Gość Alchemii teatralnej — spotkanie z Adamem Ferencym

Adam Ferency, wybitny aktor teatralny i filmowy. Zasłynął jako Prospero w „Burzy” Warlikowskiego i jako oficer UB w „Przesłuchaniu” Ryszarda Bugajskiego. Adam Ferency, znakomity polski aktor, ma w dorobku około stu ról filmowych, ale znany jest przede wszystkim ze swoich wybitnych kreacji scenicznych. Wiele zawdzięcza mu również Teatr Polskiego Radia, a audiobooki w jego interpretacji uwielbiają rzesze czytelników. Przyszedł na świat w Warszawie 5 października 1951 roku. W wieku dwudziestu pięciu lat ukończył warszawską PWST, i to właśnie wtedy po raz pierwszy można go było zobaczyć na ekranach telewizorów — Ferency zagrał milicjanta w pierwszym odcinku serialu „07 zgłoś się”. Przez wiele lat występował na deskach warszawskich teatrów, obecnie zaś jest aktorem Teatru Dramatycznego. Wystąpił w takich filmach jak: „Akcja pod Arsenałem”, „Przypadek”, „Człowiek z żelaza”, „Pułkownik Kwiatkowski”, „Ogniem i mieczem” czy „Zimna wojna”. Szczególną sławę i uznanie przyniosła mu rola Tadeusza Morawskiego, porucznika UB, w „Przesłuchaniu”. To jednak teatr jest jego największą pasją i talentem — rola Prospera w „Burzy” Krzysztofa Warlikowskiego (według dramatu Szekspira) to jeden z najbardziej wyrazistych przykładów geniuszu Ferencego w tej dziedzinie. Jako reżyser zadebiutował w roku 1993, wystawiając na deskach Teatru Współczesnego sztukę Davida Mameta „Hollywood, Hollywood”. Spotkanie poprowadzi Marta Żywicka-Hamdy.

obowiązują bezpłatne wejściówki (do pobrania od 6 września)

 

Proszę Państwa  – CZAS NA TEATR!