„zrozumieć GIAURA” to spektakl dla młodzieży w wieku szkolnym, która spotka się z „Giaurem” George’a Byrona w postaci lektury. Młodzi realizatorzy biorą na warsztat bardzo trudny pod względem językowym poemat romantyczny i starają się uczynić go zrozumiałym dla współczesnego, młodego widza.
Siła „Giaura” tkwi w ponadczasowej opowieści o silnych emocjach. To poemat o miłości, zdradzie i śmiertelnej zemście. Przetłumaczony przez Adama Mickiewicza utwór jest przepełniony archaicznym i egzotycznym słownictwem. Zostaje przeniesiony we współczesne realia, żeby jego treść stała się bardziej dostępna. Silne napięcia emocjonalne pomiędzy bohaterami romantycznymi: Giaurem, Hassanem i Leilą zostają przeniesione do… współczesnego gimnazjum.
Ciężarem gatunkowym zostaje obarczony romans pomiędzy tajemniczą nauczycielką – Panią Miss Magister, a dwoma zakochanymi w niej uczniami. Akcja „zrozumieć GIAURA” rozgrywa się na sali gimnastycznej oraz w jasnym mieszkaniu nauczycielki.
Oryginalny tekst poematu zaczyna tajemniczo wplatać się w życie bohaterów, kiedy okazuje się, że doświadczają tych samych silnych emocji co postaci „Giaura”. Twórcy przedstawienia skupiają się na sensie i wydźwięku emocjonalnym historii Giaura, bo ludzkie emocje są ponadczasowe, ponad językiem, ponad epokami. Zemsta powodowana zazdrością może być zupełnie współczesnym zjawiskiem.
Najważniejszym instrumentarium w spektaklu jest zestaw perkusyjny na żywo, nadający grze aktorów dynamiczny rytm, będący odpowiednikiem klasycznej formuły mickiewiczowskiego jedenastozgłoskowca . Bardzo współczesna muzyka Dawida Majewskiego dopełnia dziwnej, ciężkiej atmosfery, która towarzyszy zakazanemu romansowi. Minimalistyczna scenografia Anny Haudek precyzyjnie nakłada na siebie dwie realistyczne przestrzenie, tworząc bohaterom zupełnie odrealniony, intrygujący świat.
Obok kreacji aktorskich pojawi się również tajemnicza lalkowa forma przypominająca kołtun skłębionych włosów, w których zagnieździło się ZŁO… Zło góruje nad wszystkim. „Zło napędza. Zło płynie. Zło podnieca. Zło pochodzi z samego serca, ze środka, bo na początku było zło i już nigdy nie przestało być…”.
Na zadanie złożą się cztery wiodące działania:
- prezentacje spektaklu „zrozumieć Giaura” – 29.11.2016, godz.10.00
- rozmowy pospektaklowe z całą gimnazjalną widownią 29.11.2016, godz.11.00
- warsztaty dla dwóch grup 30-osobowych 29.11.2016. ok. godz. 11.45
- konkurs na list miłosny do Leili, do Giaura (dla wszystkich uczestników projektu),
Projekt dofinansowano środkami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Realizacja projektu: TEATR LALKI I AKTORA w WAŁBRZYCHU