„WOJNY PODWÓRKOWE” — WERNISAŻ WYSTAWY
16/11/2019 godz.15:00 - 16:00
| wstęp wolnyIle potrwa wojna na spojrzenia albo miny? Jak to jest być podglądanym? Co zrobić, by zdetonować swoje emocje? Czy da się zamrozić złowrogie gesty? Jak rozłożyć konflikt litera po literze? Gdzie przebiegają nasze granice?
Po serii sobotnich działań warsztatowych, które odbywały się w Świdnicy przez ostatnie dwa miesiące, przyszedł czas na wystawę podsumowująca proces rozprawiania się z tematem konfliktu. Zaproszeni do projektu artystki i artyści, animatorki i animatorzy, edukatorki i edukatorzy pokazali uczestniczkom i uczestnikom projektu – odnosząc się do wybranych przez siebie zagadnień – różne sposoby rozumienia hasła wojna, a także rozmaite metody pracy twórczej.
Wystawa nie tylko prezentuje efekty spotkań warsztatowych, ale też zaprasza do dalszego zgłębiania tego, z czego wynikają napięcia między ludźmi i jak je rozładowywać bez przemocy. Próby twórcze dzieci stają się dla odbiorców wystawy punktem wyjścia do własnych rozważań, ale też pokazują, że niejednokrotnie (nie)mała wojna odbywa się pomiędzy założeniami projektu, a rzeczywistym działaniem. Założenia, plany i ambitne cele może rozłożyć na łopatki grypa żołądkowa, brzydka pogoda lub zagubione nożyczki. Ekspozycja z pewnością nie wyczerpuje wszystkich wątków wokół tematu konflikt, jest raczej próbką tego, jak można rozmawiać z dziećmi o konfliktach. A że trzeba i warto, to oczywiste.
Podobno istnieje duńskie przysłowie, które mówi, że “konflikt to dyskusja zakończona zbyt wcześnie”. Mamy nadzieję, że ta wystawa będzie okazją do tego by rozmawiać, zastanawiać się i zapobiegać sytuacjom, w których w ogóle dochodzi do konfliktów. Trudno jednak udawać, że wojen nie ma i nie będzie, dlatego jeśli już się zdarzają to warto pomyśleć o nich, jako okazji do odkrywania tego, co głęboko schowane, wykrzyczenia potrzeb, zadbania o swoje racje, poznania innych i siebie. Po wojnie przychodzi czas na odczuwanie harmonii i spokoju.
Szczegóły organizacyjne:
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w godzinach otwarcia Wieży Ratuszowej (od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00–18:00).
Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Uwaga! Możliwość zorganizowania zwiedzania z oprowadzaniem dla grup zorganizowanych! Kontakt w tej sprawie pod adresem mailowym: fundacja@ladnehistorie.pl
Uwaga! Na pierwszych 100 zwiedzających czeka niespodzianka – poświęcona wystawie mini publikacja edukacyjna.
Wystawa:
16 listopada – 12 grudnia 2019
otwarcie 16 listopada o godzinie 15:00
Wieża Ratuszowa w Świdnicy / I piętro
Twórczyni projektu:
Magdalena Kreis
Prowadzące i prowadzący warsztaty:
Agnieszka Kozak, Natalia Gołubowska, Teatr Novy Ruch / Agnieszka Dziewa i Piotr Soroka, Tomek Opania, Jakub Drzastwa, Karolina Balcer, Agnieszka Pajączkowska, Marcin Koziński
Uczestniczki i uczestnicy warsztatów:
Hanna Adamska, Tymoteusz Arczykowski, Krzysztof Barcik, Klaudia Chudy, Maja Długołęcka, Patryk Gondek , Maja Huzarska, Maja Kielar, Jędrzej Korona, Lena Kozioł, Wiktor Macutkiewicz, Amelia Maśluszczak, Alicja Matuszczyk, Monika Matuszczyk, Kacper Mieszkalski, Kacper Monica, Zuzanna Panek, Antoni Połczyński, Maja Pazdur, Karina Połczyńska, Nina Połczyńska, Zuzanna Połczyńska, Kaja Seweryn, Aleksandra Skoczyńska, Magdalena Szymańska, Emilia Szymczak, Lena Szymczak, Marek Tomczyk, Tomasz Wiśniewski, Wojciech Wiśniewski, Kamil Włudyka, Wiktoria Włudyka, Wiktoria Wolańska, Julek Zimnowoda, Maria Zmokła, Anna Żabińska
Organizator:
Fundacja Ładne Historie
Partner:
Świdnicki Ośrodek Kultury
Finansowanie:
Gmina Miasto Świdnica, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego