Ładowanie Wydarzenia
To wydarzenie minęło.

Zapraszamy do otwartej na nowo Galerii Fotografii (Rynek 44) — będzie ona czynna już od wtorku 4 maja od godz. 14.00, a obejrzymy w niej wystawę „W poszukiwaniu światła” Jeleniogórskiej Strefy Fotografii. Jej wernisaż odbędzie się w pełnym reżimie sanitarnym w piątek 7 maja o godz. 19.00. Wystawa potrwa do 5 czerwca.

„W poszukiwaniu światła” to tytuł trzeciej dorocznej wystawy Jeleniogórskiej Strefy Fotografii. Jej celem jest pokazanie światła jako tematu fotografii, przedstawienie jego rozmaitych funkcji i możliwości obrazowania. Światła, które odkrywa i skrywa, staje w opozycji do cienia, tworzy jasność lub mrok. Buduje nastrój i wprowadza nas w rozmaite stany od euforii po nostalgię. Jest dotknięciem realności i magii.

Na to swoiste wyzwanie odpowiedzieli Mariusz Buczma, Beata Chłopeniuk, Jan Foremny, Jarosław Frątczak, Dariusz Goetze, Nina Hobgarska, Jacek Jaśko, Janusz Jaremen, Magdalena Kotarba, Dariusz Majchrowski, Marcin Masiewicz, Wojciech Miatkowski,Tomasz Mielech, Grzegorz Truchanowicz, Zygmunt Trylański.

Autorzy, w większości, przygotowali trzyzdjęciowe zestawy, które w interesujący sposób, zgodny z ich preferencjami stylistycznymi i aktualnymi zainteresowaniami, tworzą własne opowieści o świetle. Tym samym wystawa pokazuje dużą rozmaitość propozycji i wielowymiarowe podejście do tematu. Pozwala popatrzeć na światło wieloznacznie, dotykając jego symbolicznego kontekstu. Wpisuje się bowiem w czas przełomu – w ujęciu filozoficznym, kulturowym i przyrodniczym. Walka między mrokiem a jasnością znajduje także odniesienia do naszej aktualnej, społecznej sytuacji.

Znakomicie te wszystkie aspekty, poszerzone o rolę światła i cienia w historii sztuki, przedstawia Justyna Wierzchucka w katalogu wystawy. Pisze ona: „W malarstwie współczesnym światło zeszło na dalszy plan. To fotografia stała się tą dziedziną, w której jasność i cień odgrywają zasadniczą rolę — kompozycyjną i znaczeniową. Traktowanie światła jako przewodniej myśli w fotografii, jak to zrobili artyści skupieni wokół Jeleniogórskiej Strefy Fotografii, to ciekawy eksperyment pokazujący, jak wiele obliczy, znaczeń i form ma także światło współcześnie”. Jej tekst jest delikatną podpowiedzią interpretacyjną, ale też sygnałem jak pojemnym znaczeniowo, a jednocześnie wbrew pozorom trudnym tematem, zajęli się fotografowie Strefy.

Na wystawie zobaczymy niemal pełną gamę możliwości wizualnych przedstawień od melancholijnych fotografii, abstrakcyjnych niemal kompozycji zobaczonych w pejzażu i niezwykłych iluminacji świetlnych tworzonych przez naturę, zapisy swoistych eksperymentów z czasem naświetlania, ruchem, przenikaniem światła przez przeźroczyste płaszczyzny po niemal reporterskie widzenie światła z okna samochodu, czy nocne widoki miasta. Są tu fotografie czarno – białe i barwne, są kontaktowe, otworkowe i powiększenia cyfrowe. Prace nowe lub wcześniej publicznie nie pokazywane. Ich autorami są fotografowie z różnymi artystycznymi biografiami, ale łączy ich wielka pasja fotografowania.