Ładowanie Wydarzenia

Wstęp na każde ze spotkań jest wolny — ze względów bezpieczeństwa każdego z uczestników obowiązuje rejestracja poprzez formularz online. Uczestnictwo w wydarzeniu wiąże się z akceptacją jego regulaminu! Formularz znajdziecie tutaj: https://ladnehistorie.pl/lekcje-sztuki-jak-zapisac-miasto/

Fundacja Ładne Historie zaprasza nas na kolejny sezon Lekcji Sztuki!

Wszystkie drogi prowadzą do Świdnicy — także w tym pełnym wyzwań pandemicznym roku Lekcje Sztuki wracają do swojego ulubionego miasta! W ramach czterech wrześniowych spotkań będziemy wspólnie odkrywać sekrety miejskiej typografii, tradycji rzemieślniczych emanujących w postaci neonów i szyldów, które wskazują nam drogę do ulubionego warzywniaka, nieocenionego szewca czy piekarni z wieloletnią tradycją świetnych wypieków. Liternictwo w mieście to dla nas nie tylko oznaczenia na mapie służące lepszej orientacji w przestrzeni, ale także nieodłączny element estetyki miejskiego pejzażu. Czy potraficie wyobrazić sobie miasto wyczyszczone z reklam i banerów?

My nie tylko potrafimy je sobie wyobrazić, ale możemy wskazać wiele przykładów miast w Europie, które – dzięki współpracy z projektantami graficznymi, etnografami i kulturoznawcami, a także rzemieślnikami i lokalną społecznością — postawiły na zrównoważoną estetykę przestrzeni publicznej. W ramach tegorocznej edycji świdnickich „Lekcji Sztuki” postanowiliśmy zaprosić osoby, które na co dzień pracują z typografią i jej emanacjami w przestrzeni miasta – mamy nadzieję, że ich opowieści zainspirują Was do zmiany w postrzeganiu miejskiego krajobrazu i pozwolą dostrzec piękno w rzemieślniczych tradycjach, które od niedawna znów zyskują sympatyków.

O miejskiej estetyce posłuchacie co środę (od godziny 18:00) w naszej ulubionej Galerii Fotografii (Świdnicki Ośrodek Kultury, Rynek 44, 58-100 Świdnica). Podczas każdego ze spotkań zapewniane jest tłumaczenie na Polski Język Migowy.

Wstęp na każde ze spotkań jest wolny — ze względów bezpieczeństwa każdego z uczestników obowiązuje rejestracja poprzez formularz online. Uczestnictwo w wydarzeniu wiąże się z akceptacją jego regulaminu! Formularz znajdziecie tutaj: https://ladnehistorie.pl/lekcje-sztuki-jak-zapisac-miasto/

 • 9 września, godzina 18:00
  „Warszawskie kroje: znikające tradycje miejskiej typografii” – Jan Franciszek Cieślak;
 • 16 września, godzina 18:00
  „Projektowanie graficzne i reklama w przestrzeni publicznej” – Karol Pawełek | Studio YOS;
 • 23 września, godzina 18:00
  „Rzemieślnicy rozświetlają neonami miasto” – Kamila Mróz;
 • 30 września, godzina 18:00
  „Typografia i metaloplastyka w architekturze i przestrzeni publicznej lat PRL” – Maciej Czarnecki.

Organizatorem projektu jest Fundacja Ładne Historie.
Partnerzy: Urząd Miasta ŚwidnicyŚwidnicki Ośrodek KulturyFEST PROMO
Projekt „Lekcje Sztuki” realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Miasta Świdnica oraz dofinansowaniu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Facebook: https://www.facebook.com/LekcjeSztuki/
Instagram: https://www.instagram.com/LekcjeSztuki/