CZTERY ŻYWIOŁY SŁOWA: SPOTKANIE Z MICHAŁEM RUSINKIEM
11/10/2021 godz.18:00 - 20:00
Michał Rusinek urodził się w 1972 roku w Krakowie. W latach 1991 – 1996 studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2002 roku uzyskał stopień doktora nauk, a w 2013 roku, na podstawie jego dorobku naukowego oraz napisanej monografii, przyznano mu stopień doktora habilitowanego. Jest polskim literaturoznawcą, tłumaczem oraz pisarzem. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej po otrzymaniu przez nią Nagrody Nobla. Od 2012 roku jest również prezesem Fundacji Wisławy Szymborskiej. W 2013 roku wszedł w skład Rady Języka Polskiego VII kadencji.
Michał Rusinek zadebiutował w 2003 roku książką „Między retoryką a retorycznością”, dwa lata później wyszła jego „Retoryka podręczna. Czyli jak wnikliwie słuchać i przekonująco mówić”. W 2006 roku wyszły „Prowincjonalne zagadki kryminalne” tego autora, które powstały jako cykl słuchowisk dla Radia Kraków. Podczas pracy w charakterze sekretarza Wisławy Szymborskiej, Michał Rusinek zajął się tłumaczeniem na język polski jej wierszy dla dzieci. Stały się one inspiracją do powstania bajek w odcinkach. W 2016 roku napisał biografię Wisławy Szymborskiej, zatytułowaną „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”.
Michał Rusinek dwukrotnie był wyróżniony w konkursie Świat Przyjazny Dziecku, organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka, za książki „Gdziekolwiek jestem – jest i Miś” oraz „Wihajster”, który otrzymał Nagrodę Główną. Jego „Retoryka codzienna” otrzymała Nagrodę rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z kolei „Wierszyki domowe” uzyskały tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY oraz zostały wpisane na listę Białych Kruków – White Raven. „Dziecko Gruffalo” tego autora zostało uznane za najlepszy przekład w plebiscycie Lokomotywa. (biogram: Wydawnictwo Znak)
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury — państwowego funduszu celowego