KRAJOBRAZ MUZYCZNY ŚLĄSKA: ŚWIEBODZICE
24/06/2023 godz.18:00 - 19:00
| wstęp wolnyOrgany Schlaga zabrzmią w Świebodzicach!
Już 24 czerwca miłośnicy muzyki klasycznej będą mieli okazję wysłuchać koncertu na skrzypce i organy w wykonaniu duetu z Warszawy. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Koncert towarzyszy ósmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga, który trwa od 16 czerwca do 6 października 2023 roku.
Okolice Świdnicy słyną z kilkorga zachowanych organów piszczałkowych firmy Schlag i Synowie, charakteryzujących się nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi i miękkim brzmieniem. Na przełomie XIX i XX w. wytwórnia założona przez świdniczanina Christiana Schlaga wyprodukowała ponad 1 000 wysokiej klasy instrumentów, w tym organy w kościele pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Świebodzicach.
Krajobraz Muzyczny Śląska
24.06.2023, piątek, godz. 18:00-19:00
Kościół pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła
ul. Bolesława Prusa 1, Świebodzice
WSTĘP WOLNY!
Róża Lorenc (Warszawa) – skrzypce
Wiktor Brzuchacz (Warszawa) – organy
W programie:
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
– Jesus bleibet meine Freude BWV 147
– Gigue BWV 807
– Fantazja G-dur „Pièce d’Orgue” BWV 527
Antonio Vivaldi (1678-1741)
– Cantabile
Claude Balbastre (1724-1799)
– Preludium i Fuga d-moll
– Canonnade
Édouard Lalo (1823-1892)
– Intermezzo
Edward Elgar (1857-1934)
– Chanson de matin nr 2 op.15
Gaston Bélier (1863-1938)
– Toccata
Victor Herbert (1859-1924)
– Canzonetta
Cezar Cui (1835-1918)
– Orientale
Róża Lorenc (skrzypce) – absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych oraz kameralnych. Występowała na czołowych festiwalach w Polsce i za granicą m.in. Warszawska Jesień, Chopin i jego Europa, Wiosna Młodych Kameralistów, Festival Bled oraz La Folle Journee. Koncertowała m.in. we Włoszech, Niemczech, Austrii i Słowenii oraz dokonała licznych nagrań płytowych dla wytwórni DUX. Uczestniczka prestiżowych kursów mistrzowskich – Summer Music Academy Hundisburg Castle w Niemczech oraz International Music Forum Trenta pod patronatem Filharmonii Wiedeńskiej. Wielokrotna stypendystka Prezydenta Miasta Gdańska. Gra na skrzypcach wykonanych w 1817 roku przez Pietro Barbieriego, mistrza włoskiej szkoły lutniczej.
Wiktor Brzuchacz (organy) – absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Konserwatorium w Saint-Germain-en-Laye we Francji. Jest laureatem „Złotego Lauru Młodego Organisty” na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Giżycku. Koncertował m.in. w Niemczech, Holandii, Francji i Rosji. W 2019 roku uzyskał tytuł doktora sztuki w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry”, cyklu letnich koncertów „Spotkaj się z muzyką w Warszawie” oraz Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Basilica Augustoviensis”. Od 2021 roku prowadzi klasę organów w Akademii Katolickiej „Collegium Joanneum” w Warszawie.
Artyści aktywnie koncertują jako duet, posiadając szeroki wachlarz solowej i kameralnej literatury muzycznej, w tym autorskie transkrypcje utworów na skrzypce i organy.
Szczegółowy program Festiwalu oraz więcej informacji o cyklu Krajobraz Muzyczny Śląska można znaleźć na stronie internetowej Fundacji:
fundacjadobrejmuzyki.pl
Organizatorem koncertu jest Fundacja Dobrej Muzyki – organizacja pozarządowa, której misją jest uczenie lepszego rozumienia muzyki organowej. Nieprzerwanie od 2012 roku popularyzuje muzykę organową i wiedzę o organach piszczałkowych na terenie Śląska. Każdego roku Fundacja organizuje cykle koncertów i liczne wydarzenia, w których udział biorą setki Melomanów z Polski i zagranicy. Flagowym przedsięwzięciem Fundacji jest Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga.
Dyrektor artystyczna: Zuzanna Bator
Koordynatorka projektu: Ida Radecka
Organizator: Fundacja Dobrej Muzyki
Współorganizator: Parafia pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła
Mecenat: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury
Mecenasi: Przyjaciele Dobrej Muzyki (regularni Darczyńcy Fundacji), Pasieka Janówka
Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.