Ładowanie Wydarzenia
To wydarzenie minęło.

Pod gwiazdami teatr smakuje inaczej. Papierowe maski w smugach świateł latarni zamieniają się w twarze bajkowych stworów. Szczudła odrealniają drobne figury aktorów, które stają się podniebnymi tancerzami albo potworami. Dzieci czasem piszczą, czasem śmieją się w głos. Dorośli dociekają sensu pochodu przedziwnych postaci, wybuchów ognia i opowiadanych historii. Cokolwiek by nie dostrzegli, są w środku magii.

Raz do roku, zawsze w lipcu, zawsze na świdnickim Rynku.


Program
8 lipca 2022 r. (piątek)

godz. 12.00-15.00
Warsztaty animacji poklatkowej [początek] — Galeria Fotografii (brak wolnych miejsc)
Zapraszamy na warsztaty animacji poklatkowej, które poprowadzi Anastazja Konnyk. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci od 8 do 14 lat ze Świdnicy i Ukrainy. Wspólnie stworzą filmik o Świdnicy — bajkową historię o przyjaźni polsko-ukraińskiej. Zapewniamy wszystkie potrzebne narzędzia: nożyczki, klej, papier, ołówki i flamastry. Zabierzcie ze sobą tylko waszą wyobraźnię!

godz. 16.00-19.00
„Ale Heca” Strefa zabawy
Ale Heca! to sprawdzony organizator imprez dla dzieci w całej Polsce. Od 2008 zdobył zaufanie wielu cenionych firm, placówek i klientów indywidualnych. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do zabawy maxi grami i ogromnymi bańkami mydlanymi.

godz. 17.00
„Ristorante” Teatr na Walizkach
„Ristorante” to garkuchnia pełna niespodzianek oraz zaskakujących sytuacji. Teatr  Na Walizkach zaprasza Was do gastronomii pełnej wrażeń i śmiechu. Znajdziecie w niej latające warzywa, najsłodsze torty oraz fajtłapowatych kelnerów. Kucharze żonglują ziemniakami a jajka rozbijają się nie tylko na patelni. Szef kuchni nie obiecuje , że się najecie do syta ale gwarantuje ubaw po pachy. Bon apetit droga publiczności. Teatr Na Walizkach powstał w 2005 roku. Na przestrzeni minionych lat teatr współpracował z wieloma aktorami z różnych części świata, co wpłynęło znacznie na ukształtowanie się stylu jego przedstawień. Są zrozumiałe dla każdego odbiorcy niezależnie od wieku i narodowości. Twórczość Teatru Na Walizkach, to przede wszystkim komedie mieszczące się w konwencji teatru ulicznego, teatru improwizacji, visual comedy i cyrku.

godz. 18.00
„Leśne ludki” Teatr Bajka
„Leśne Ludki” to dalsza część historii dopisana do legendy o kwiecie paproci. W nowych wydarzeniach występują wesołe leśne ludki strzegące skamieniałego młodzieńca i zerwanego przezeń kwiatu. Aby odczarować posąg należy rozwikłać trzy zagadki zaczarowanej wieży. W rozwiązaniu zagadek pomagają dzieci z widowni i Marysia, postać z bajki, która przybyła do lasu. Teatr Bajka działa od 19 lat. To autorskie przedsięwzięcie Bożeny Oleszkiewicz — aktorki, lalkarki, piosenkarki i animatorki kultury. Tworzony jest przez aktorów związanych na co dzień z Teatrem Lalki i Aktora w Wałbrzychu, a w swojej działalności koncentruje się na spektaklach dla młodszego widza. Stawia głównie na ożywczą moc martwych przedmiotów. Odwołuje się do dziecięcej wyobraźni i kreatywności.

godz. 18.30
Wernisaż wystawy prac plastycznych Anny Jędrzejczak (Wieża Ratuszowa)
Anna Jędrzejczak aktorka, malarka. Od blisko 20-lat występuje dla Teatru Na Walizkach, z którym odwiedziła wszystkie ważniejsze miasta Polski i wiele europejskich krajów. Od 5-ciu lat wróciła do swojej porzuconej, starej miłości czyli malarstwa i rysunku. Kształciła się podyplomowo na ASP we Wrocławiu oraz w Szkole rysunku, malarstwa Fenomenarium we Wrocławiu. Od zawsze zafascynowana portretem. W swojej twórczości plastycznej uprawia dwa kierunki: malarstwo poszukujące duchowej głębi oraz malarstwo z lekkim dystansem i poczuciem humoru, ironią. Zafascynowana stanami emocjonalnymi i egzystencjalnymi modela oraz jego doświadczeniami danej chwili, które dla malarki są kluczami do otwarcia i rozpoczęcia pracy nad kolejnym obrazem.

godz. 19.00
„Epitafium Błazna” Kolektyw KEJOS (sala teatralna ŚOK)
spektakl dla osób powyżej 12 roku życia
Co musieli robić aktorzy czasów elżbietańskich, by zdobyć i utrzymać uwagę widza, który gotów był rzucić w wykonawcę kamieniem, gdy ten wydawał mu się zbyt nudny? Co by było, gdyby za wystawienie sztuk Szekspira zabrał się błazen? „Epitafium Błazna” to spektakl z użyciem technik teatru ruchu, teatru plastycznego i cyrku współczesnego, inspirowany motywami ze sztuk Szekspira, a w szczególności postacią Szekspirowskiego błazna. Kolektyw KEJOS to grupa artystów, która w swej pracy skupia się nad wykorzystaniem technik cyrkowych jako środka wyrazu równorzędnego z innymi formami performatywnymi, takimi jak: teatr, taniec, muzyka czy multimedia. W odróżnieniu od tradycyjnego cyrku pokazy Kolektywu stanowią nie tylko serię sztuczek, ale i spójną wypowiedź artystyczną.

godz. 21.30
„Czas wilka” Teatr Ewolucji Cienia
„Czas Wilka” jest to spektakl widowiskowy, piękny w obrazie, a zarazem przerażający w treści, bo dotykający bolesnej prawdy o człowieku. Próbuje wskazać przy tym trudną ścieżkę rozwiązania konfliktów, jaką jest oczyszczająca siła przebaczenia. Odwołując się do metafory, sytuując akcję przedstawienia na osi człowiek – wilk, artyści chcą pobudzić do zastanowienia się nad siłami rządzącymi naturą ludzką, a jednocześnie chcą przestrzec przed obudzeniem wilka, który drzemie w każdym z nas. Teatr Ewolucji Cienia jest syntezą doświadczenia, jakie wnieśli ze sobą liderzy (Sławomir Dadej i Wioletta Dadej) oraz najstarsi członkowie zespołu oraz energii i młodzieńczego entuzjazmu jaki wnieśli ze sobą młodsi członkowie grupy. Ich spektakle charakteryzuje swoista poetyka obrazu, ilustracyjna muzyka i dzianie się w sferze międzyludzkiej przy użyciu minimum rekwizytów i scenografii.

9 lipca 2022 r. (sobota)

godz. 12.00-15.00
Warsztaty animacji poklatkowej [kontynuacja] — Galeria Fotografii (brak wolnych miejsc)
Zapraszamy na warsztaty animacji poklatkowej, które poprowadzi Anastazja Konnyk. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci od 8 do 14 lat ze Świdnicy i Ukrainy. Wspólnie stworzą filmik o Świdnicy — bajkową historię o przyjaźni polsko-ukraińskiej. Zapewniamy wszystkie potrzebne narzędzia: nożyczki, klej, papier, ołówki i flamastry. Zabierzcie ze sobą tylko waszą wyobraźnię!

godz. 16.00-19.00
„Ale Heca” Strefa zabawy
Ale Heca! to sprawdzony organizator imprez dla dzieci w całej Polsce. Od 2008 zdobył zaufanie wielu cenionych firm, placówek i klientów indywidualnych. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do zabawy maxi grami i ogromnymi bańkami mydlanymi.

godz. 17.00
„Zielonomu i Babci” Teatr JaSię
W „Zielonomu i Babci” Zielony Klaun ze swoją bezdenną walizką spotyka na swojej drodze kochającą babcię, która niekoniecznie ulepi dużo pierogów, ale za to swoją energią i zapałem rozśmieszy każdego do łez. Babci w spektaklu daleko do stereotypowej starszej pani kojarzonej z powolnością i laską w ręce. Zielona Babcia to żywa i energiczna kobietka niejednokrotnie zaskakująca swoją gibkością i umiejętnościami. Starsza pani, obarczona bagażem doświadczeń, wnosi do spektaklu odrobinę nostalgii i wzruszeń. Teatr JaSię powstał w roku 2013 z czystej potrzeby rozwoju i poszukiwań ludzkich szczerych emocji. Chodząc po ulicach kraju i czasem też świata napotykamy masy ciągnących gdzieś ciągle ludzi, którym ciężko jest się zatrzymać i dostrzec to co ich otacza. Teatr JaSię chciałby mówić o wszystkich znanych nam emocjach i uczyć ich akceptacji. Każdy nowy styl teatralny będzie miał za zadanie okiełznać inne uczucie.

godz. 18.00
„Game over” OtoTo Teatr
„Game over” to historia cyber chłopca, który biegle porusza się w świecie technologii, ale co się stanie gdy zabraknie prądu? Czy poradzi sobie na oldschoolowym placu zabaw? Na szczęście nie będzie sam. Zapraszamy do świata pełnego retro zabaw, unpluggedów i klasyków gatunku, a to wszystko w oku drona ultra mega hiper v. beta, bez PeCeta. OtoTo Teatr to grupa zawodowych aktorów, pasjonatów teatru. Otwarci na nowe formy postanowili poszukać wyzwań i pójść nowymi drogami. Zespołowi przewodniczy Mateusz Kowalski — aktor Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. H. Tomaszewskiego.

godz. 19.00
„Ukochany kraj, umiłowany kraj” Physical ArtHouse (sala teatralna ŚOK)
spektakl dla osób powyżej 12 roku życia
Spektakl Physical ArtHouse nie pokazuje wolności, tylko zniewolenie. Nawet, jeśli jest ono pozornie niewidoczne. To nie jest przyjazna przestrzeń ani przychylny tytułowy „Ukochany kraj, umiłowany kraj”. Tu człowiek zachowujący się inaczej (niestandardowo?) często drży o siebie, o swoją odmienność. Widać zło oraz spętanie przez konwencje społeczne, które tworzą (powstające często tylko w naszych głowach) ograniczenia” (fragment recenzji Joanny Marcinkowskiej, „Dziennik Teatralny Zielona Góra”). Estetyka Physical ArtHouse zderza w sobie nurty minimalizmu i ruchu organicznego charakterystyczne dla teatru fizycznego oraz wybranych technik tańca współczesnego. Jednocześnie bazuje na fundamencie improwizacji strukturalnej, co stanowi o autorskim, dynamicznym i mocnym stylu choreografii kreowanych przez zespół. Spektakle są zawsze wynikiem twórczej, kolektywnej współpracy i łączą różne języki komunikacji przez sztukę.

godz. 20.00
„H2Oooops” Grupa Tres de la Nada
„H2Oooops” to podróż do wnętrza ziemi i z powrotem w poszukiwaniu życiodajnego źródła. Na oczach widzów, w środku miasta, Javier, Sergio i Jorge zrobią wszystko, by znaleźć to… czego szukają. Pomocy będą wypatrywać w sferach pozaziemskich, w nauce i u publiczności. Poświęcenie, zawziętość i determinacja poszukiwań spowodują różnorodność pomysłów, od prostych do karkołomnych i szalonych. Spektakl ma wymiar symboliczny – to, co pragną odnaleźć bohaterowie jest coraz mniej dostępne, trzeba szukać głębiej i głębiej. Tres de la Nada to trzech artystów z Pampeluny, miasta słynącego z wielu hiszpańskich tradycji. Ich sztuka bazuje na prostym, acz uroczym żarcie, dźwięku synchronizowanym z ruchem, iluzji, żonglerce dziwnymi przedmiotami oraz na bezpośrednim kontakcie z widzem. Hiszpański temperament i środkowoeuropejska szalona pomysłowość są esencją ich sztuki.

godz. 21.30
„Trzy Oblicza Salvadora Dali” Teatr Formy
Teatr Formy istnieje od 1996, prowadzony jest przez Józefa Markockiego, który wyrósł z Wrocławskiego Teatru Pantomimy i szkoły mistrza Henryka Tomaszewskiego. Wszyscy członkowie zespołu są zawodowymi aktorami, a formacja jaką tworzą wyrasta z tradycji polskiego mimu zbiorowego. Często czerpią inspiracje z literatury oraz wspólnych wielu kulturom mitów i legend. Stąd spektakl „Trzy Oblicza Salvatora Dali”, zainspirowany życiem i twórczością jednego z największych artystów XX w, malarza surrealisty, ekscentryka – Salvatora Dali. Artyści przywołują słynne obrazy żyraf, topniejących zegarów, człowieka złożonego z szuflad, ekscentrycznych kobiet czy dzikich zwierząt, które stały się znakiem firmowym artysty. Pojawią się także nawiązania do innych przejawów jego twórczości oraz kilka motywów zaczerpniętych z jego ekscentrycznego życia. Przedstawienie obfituje w poruszające się, efektowne, żywe instalacje.

10 lipca 2022 r. (niedziela)

godz. 16.00-19.00
„Ale Heca” Strefa zabawy
Ale Heca! to sprawdzony organizator imprez dla dzieci w całej Polsce. Od 2008 zdobył zaufanie wielu cenionych firm, placówek i klientów indywidualnych. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do zabawy maxi grami i ogromnymi bańkami mydlanymi.

godz. 17.00
„On The Road” Cirkus trochu jinak
„On the road” to spektakl w duchu nowego cyrku łączącego akrobatykę z komedią przedstawiający zabawny i jednocześnie porywający pojedynek dwóch rywali o względy ich uroczej wybranki, AcroBetki. Podczas ich wspólnej podróży przez świat marzeń zobaczymy zapierające dech w piersiach chodzenie po linie, akrobatykę powietrzną i taniec. Cirkus trochu jinak to grupa, która od 2006 roku tworzy oryginalne programy dla szerokiej publiczności w dziedzinie nowego cyrku i teatru ulicznego. Zespół CTJ angażuje się również w działalność edukacyjną i społeczną. Organizuje kursy i warsztaty poświęcone dyscyplinom cyrkowym (żonglerce, akrobatyce powietrznej, akrobatyce w parach, chodzeniu po linie, ekwilibrystyce, balansowaniu itp.) oraz ich wykorzystaniu w sferze społecznej (tzw. cyrk społeczny).

godz. 18.00
„Rapsodia świdnicka, czyli historia piernikiem pisana” Dom Dzienny Senior-WIGOR (sala teatralna ŚOK)
Scenariusz sztuki „Rapsodia świdnicka, czyli historia piernikiem pisana” oparty został na opisanej przez Marcina Urbanka świdnickiej legendzie, która znalazła się w jego wydanej przez Kościół Pokoju książce „Zuzanna i pierniki”. Opowieść o piernikach – darze dla króla Szwecji za pomoc w powstaniu Kościoła Pokoju – stała się kanwą spektaklu. Wartka akcja, duża dawka humoru i barwne kostiumy będą atrakcyjne dla widza w każdym wieku. Reżyserką, scenarzystką oraz opiekunką Teatru „Zielona Gęś” z Domu Dziennego Senior-WIGOR jest Monika Masłowska, której od lat pomagają Elżbieta Wilk – aktorka i Poruszycielka oraz Jolanta Rosińska, która zajmuje się kostiumami.

godz. 19.00
„Historie rodzinne” Teatr Czerwona Walizka
Rodzina to jest siła, rodzina to jest zmora. Pod jednym dachem trzeba żyć! Teatr Czerwona Walizka pyta: ale jak? Opowieści wysnute z codzienności, o rzeczach najzwyklejszych, które spotykają każdego z nas. Iście domowy rozgardiasz tworzący uliczne show pełne gagów i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Spektakl familijny „Historie rodzinne” zawierający elementy teatru przedmiotu, cyrku, slapsticku i improwizacji oraz muzykę na żywo.

godz.19.30
wernisaż wystawy prac Joanny Pałys (Galeria Fotografii)
Joanna Pałys w latach 2003-2008 studiowała malarstwo na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Za pracę dyplomową z malarstwa, zrealizowaną pod kierunkiem prof. Stanisława Kortyki oraz z Projektowania Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce pod kierunkiem prof. Wojciecha Kaniowskiego otrzymała nagrodę Najlepszy Dyplom 2008 wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Aneks z grafiki uzyskała w pracowni prof. Przemysława Tyszkiewicza, w Katedrze Grafiki Warsztatowej Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Trzykrotnie była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w latach 2007-2008, 2010 i 2022). Jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych (m. in. Muzeum Narodowego w Gdańsku i Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych). Prywatnie związana jest z Indiami, w których mieszkała z przerwami przez blisko pięć lat. Od 2013 roku pracuje jako asystentka prof. Wojciecha Kaniowskiego w Pracowni Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2022 roku obroniła pracę doktorską z malarstwa w dziedzinie sztuki, w dyscyplinie sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki na macierzystej uczelni.

godz. 21.30
„Suita dla dwojga” Lwowski Teatr Woskresinnia
„Suita dla dwojga” to spektakl uliczny, którego tematem przewodnim jest taniec. Taniec w bogactwie formy i pełen humoru. Niesamowicie widowiskowe i zarazem komiczne sceny nie pozostawią nikogo obojętnym. Dynamiczna muzyka, kolorowe kostiumy zapewnią dorosłym i dzieciom wspaniały nastrój. Lwowski Teatr Woskresinnia powstał we Lwowie w 1990 roku na fali przeobrażeń społecznych po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości w wyniku porozumienia młodych aktorów z różnych miast Ukrainy, którzy pod wodzą doświadczonego twórcy Jarosława Fedoryszyna postanowili stworzyć nową scenę. Teatr bardzo szybko podbił serca lwowskiej publiczności prezentując dotąd nieznane publiczności dzieła światowej dramaturgii. W 2010 roku w dowód uznania osiągnięć artystycznych Ministerstwo Kultury Ukrainy nadało Teatrowi wysoce prestiżowy status Teatru Akademickiego.

 

Dodatkowe animacje w niedzielę poprowadzi MIZO FAKIR czyli Moataz Hamdy. Pochodzi ze znanej już od starożytności Aleksandrii i jest jedynym na Dolnym Śląsku przedstawicielem tego ascetycznego zawodu.  Jego pasją od kilku lat jest ogień. Wykonuje różne ewolucje, w tym także przy użyciu dragon staff. Na wielu imprezach można spotkać Mizo jako animatora, który z gośćmi wykonuje clap dance.  Swoje umiejętności zawdzięcza wieloletniej pracy w największych kurortach turystycznych nad brzegiem Nilu: Hurghada, Sharm El Sheikh, Dahab czy Taba. Od 8 lat mieszka z rodziną w Świdnicy.

 

Program może ulec zmianom. W przypadku deszczu spektakle będą przenoszone w miarę możliwości do sali teatralnej ŚOK lub Klubu Bolko