„Czy biedronki mają uszy?” – czyli wszystko o dźwięku. dr Irena Cieślińska
Opis zajęć:
Podczas pierwszego wykładu w semestrze letnim nasi studenci dowiedzą się wielu interesujących rzeczy o akustyce, czyli nauce o dźwięku 🙂
Poznamy odpowiedzi między innymi na następujące pytania!
Do czego dźwięk potrzebuje powietrza? Przecież nie do oddychania!
Czy biedronki mają uszy? Kto słucha brzuchem a nie uchem?
Czy można usłyszeć Słońce? i o tym, że wprawdzie dźwięku nie można zobaczyć, ale dzięki niemu można widzieć. O gwiezdnych wojnach, burczy brzuchach i rekordzistach wrzasku.
Dowiemy się, że niekoniecznie największy znaczy też najgłośniejszy, kogo słychać najgłośniej i że nie jest to ryczący lew, wyjec, czy płetwal błękitny lecz mała krewetka pistoletowa.
Poznamy „człowieka nietoperza” i jego niezwykłe umiejętności „widzenia uszami”. Dowiemy się, że biedronki „pachną do siebie”, a pająki mają uszy na kolanach, zaś słoń uwielbia słuchać brzuchem
Zajęcia będą prowadzone przez: dr Irena Cieślińska
dr Irena Cieślińska, redaktor wielu czasopism popularnonaukowych. W latach 2001 – 2005 roku pracowała na stanowisku redaktor naczelnej miesięcznika „Wiedza i Życie”. Posiada jedenastoletnie doświadczenie dydaktyczno-naukowe zdobyte w trakcie pracy w Katedrze Metod Matematycznych na Wydziale Fizyki UW. Od 2006 roku jest pracownikiem Centrum Nauki Kopernik, obecnie na stanowisku zastępcy dyrektora CNK Jest laureatką licznych nagród, m.in. nagrody w konkursie im. Karola Sabatha na „Najlepszy tekst popularnonaukowy” oraz nagrody specjalnej za tekst o współczesnej medycynie.