Zespół Toxide zakończył tegoroczne nagrania świdnickich muzyków w ramach projektu “setka w teatrze”. Do tej pory aż 12 zespołów pojawiło się na deskach sali teatralnej ŚOK, prezentując m.in. blues, funk, rock i metal.

Projekt rozpoczęty w 2018 roku ma na celu rejestrację lokalnych zespołów muzycznych w formie wideo, audio i foto. Nazwa projektu nawiązuje do miejsca, w którym realizowane są wszystkie nagrania, czyli do sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury. Nagrania tworzone są metodą zwaną potocznie „na setkę”, polegającą na nagrywaniu całego zespołu w tym samym pomieszczeniu jednocześnie. Obecnie o wiele powszechniejsze jest nagrywanie osobno każdego instrumentu i wokalu i komputerowe łączenie ich przez realizatora w całość. Wojciech Waglewski z Voo Voo w jednym z wywiadów mówił „choć w środowisku muzyków od dawna panuje przekonanie, że nagrywanie płyt „na setkę” (…) ma w sobie nieuchwytny klimat i energię, to mało kto decyduje się na ten krok. „Setka”, dawniej jedyna metoda nagrywania, wymaga od muzyków zgrania. Błąd jednego z nich niweczy trud całego zespołu.”

W edycji 2020 wzięły do tej pory udział zespoły Toxide [hard rock], Ślad [blues], Srednusza [etno/folk], Bluefaces [cold wave] i Luna Park [pop/funk] a w styczniu planowane są nagrania kolejnych 4.

W poprzedniej edycji zostały nagrane grupy Mindless [grunge], Disorder [death metal], Dead Again [metal], Collision [death metal], Iluminator [funk], The Shapeless One [hard rock], Toxide [hard rock], Plethora [metal], Johnny Trzy Palce [alt-country].

Efekty ich pracy można zobaczyć i usłyszeć na stronie http://sok.com.pl/setka/ a większość z zaangażowanych zespołów wystąpi zimą i wiosną 2020 roku na deskach Klubu Bolko podczas 5 koncertów. Aktualne informacje o świdnickiej scenie muzycznej i nadchodzących koncertach pojawiają się na stronie facebook Świdnickiego Przeglądu Muzycznego: http://www.facebook.com/TruskawkaFest/. Organizatorem projektu jest Świdnicki Ośrodek Kultury.