Świdnicki Ośrodek zaprasza na kolejny Salon Poezji –  w świat Andrzeja Bursy wprowadzą: Mariusz Kozłowski (recytacja), Paweł Zając (gitara) 

Andrzej Bursa urodził się 21 marca 1932 roku w Krakowie, a zmarł 15 listopada 1957 roku również w Krakowie. Studiował dziennikarstwo i bułgarystykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako dziennikarz współpracował z różnymi studenckimi czasopismami (np.: „Zebra”) oraz „Życiem literackim”, był także reporterem krakowskiego „Dziennika Polskiego”. Współpracował z teatrem Cricot Tadeusza Kantora oraz Piwnicą pod Baranami. Debiutował w 1954 r. w „Życiu Literackim” wierszem Głos w dyskusji o młodzieży. Za życia nie wydał żadnego tomu poezji, zdążył jedynie opublikować 37 wierszy w różnych czasopismach. Pośmiertnie został poetą wyróżniony nagrodą Listopada Poetyckiego.
Bursa zdobył popularność po śmierci, ponieważ jego oficjalny sprzeciw wobec zakłamaniu, złu, szarej rzeczywistości, konformizmu, klasycznej, estetycznej sztuki, fałszu nabrał znaczenia w pokoleniu młodych ludzi i w ten sposób stał się legendą literacką. Bursa opowiadał się za kształtowaniem własnego systemu wartości, wolnością, polemizował z tradycją literacką i w zasadzie szokował czytelników śmiałością wypowiedzi poetyckiej. Proponowany przez Bursę antyestetyzm, wulgarność, kpiarstwo, epatowanie przemocą i brutalność sprawiły, że jego postać owiana została legendą literacką i zaliczono go do polskich „poetów przeklętych”.

Mariusz Kozłowski: świdniczanin, laureat wielu ogólnopolskich konkursów recytatorskich, m.in. 1987  – II miejsce (kategoria dorosłych) na Centralnym Spotkaniu Laureatów OKR w Ostrołęce, 1997 – I miejsce (kategoria dorosłych) na Centralnym Spotkaniu Laureatów OKR w Kłodzku oraz Nagroda Publiczności. Laureat Grand Prix na konkursie w Połczynie Zdroju, Ostrowcu Świętokrzyskim, Wałczu, laureat Złotej Odznaki Recytatora przyznawanej przez Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, w latach 1986-87 członek Parateatralnej Grupy Czterech, która zrealizowała dwa spektakle poetyckie wg. tekstów Juliana Tuwima – „Bal w operze”(1986) i „Kwiaty polskie” (1987). Oba spektakle nagrodzone I nagrodą na Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Amatorskich. Nagroda publiczności za „Bal w operze” na Ogólnopolskiej Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju, oraz wyróżnienia dla obu spektakli na tejże biesiadzie.

Paweł Zając – muzyk, realizator dźwięku. Jako gitarzysta współpracował  z wieloma zespołami muzycznymi m.in. Maćkiem Balcarem (płyta CZARNO w 1998 roku). Od kilkunastu lat zajmuje się realizacją dźwięku w studio nagrań, nagrywając płyty, muzykę do filmów i teatru, nagrania lektorskie oraz realizuje dźwięk podczas koncertów. Współpracował np. z Marcinem Rozynkiem, Katarzyną Groniec, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Mikromusic, Leszkiem Cichońskim.

A2_Salon_maj