Letnie przesilenie to najlepszy moment, żeby zaprezentować twórczość etno-folkowej Srednushy. W sobotni wieczór odbędzie się premiera ich materiału nagranego w sali teatralnej ŚOK. Świdnicka grupa wspierana przez wrocławską wokalistkę zaprezentuje tradycyjne pieśni z różnych regionów świata.

Marcowy występ Srednushy w ramach Świdnickiego Przeglądu Muzycznego nie doszedł do skutku, ale opóźnione spotkanie, w zupełnie wyjątkowych warunkach, odbyło się 23 i 24 maja. Jego efektem są nagrania audio i wideo, które od soboty dostępne będą w serwisach Youtube i Spotify oraz na innych platformach cyfrowych.

Srednusha gra z potrzeby ucieleśnienia tego, co im gra w duszach… bratnich duszach. Nazwa zespołu została stworzona ze złożenia bułgarskich słów “srodna” (сродна) i “dusha” (душа), co w tłumaczeniu na polski znaczy “bratnia dusza”. Grupa w swojej idei pragnie łączyć różne kultury muzyczne, czasem oddalone od siebie tysiącami kilometrów. W różnych regionach świata znaleźć można bowiem kulturowe podobieństwa. Tych pokrewieństw starają się szukać w muzyce: Artur Korzekwa (cajon/tabla/bendir/przeszkadzajki), Darek Piechowiak (puzon/trąbka), Ola Knaś (śpiew/akordeon), Paweł Cychowski (gitara akustyczna/saz), Witold Kowaliszyn (cymbały strunowe/flety karpackie/duduk ormiański).

Sobotnia premiera on-line rozpocznie się o 20:15 na kanale youtube Świdnickiego Przeglądu Muzycznego: https://www.youtube.com/c/ŚwidnickiPrzeglądMuzyczny

Bezpośredni link do premiery: https://www.youtube.com/watch?v=TLPg33aak_k

Po zakończeniu premiery materiał będzie również dostępny m.in. w serwisie Spotify: https://distrokid.com/hyperfollow/srednusha/spotkanie-muzyczne-live

Organizatorem jest Świdnicki Ośrodek Kultury