W czasach rosnących kosztów energii elektrycznej i nasilającego się kryzysu klimatycznego, wdrażanie nowoczesnych – proekologicznych rozwiązań staje się koniecznością. Świdnicki Ośrodek Kultury stawia na oszczędność i ekologię. 

Tradycyjne oświetlenie teatralne oparte na lampach żarowych i wyładowczych nie należy do energooszczędnych. W sali teatralnej ŚOK zainstalowane jest oświetlenie o łącznej mocy przekraczającej 100kW a pojedynczy reflektor potrafi pobierać podczas pracy nawet 2kW. Dzięki projektowi dofinansowanemu z programu “Infrastruktura domów kultury” kwotą 20000zł rozpoczęto w Świdnickim Ośrodku Kultury wymianę oświetlenia na nowoczesne – wykorzystujące źródła światła LED.
Nowo zakupione reflektory, o barwie światła imitującej źródła żarowe, zużywają nawet ośmiokrotnie mniej energii niż tradycyjne i zastąpią te ze świateł, które używane są najczęściej podczas wydarzeń odbywających się w sali teatralnej.
Dzięki źródłom światła LED zmniejszy się też znacząco ilość ciepła generowana przez oświetlenie podczas pracy co powinno poprawić komfort termiczny widzów.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.