Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Tantua
zapraszają na koncert:
NANELI LALE
[Warszawa – muzyka ottomańska]
facebook
TANTUA
[Świdnica – etno-folk]
facebook
NANELI LALE
Naneli Lale inspiruje się klasyczną muzyką ottomańską wykorzystując oryginalne instrumenty tureckie – rebab, ud, ney, kanun. Zespół wykonuje klasyczne makamy, czyli tematy tureckie z XVI/XVII wieku, improwizując na ich podstawie i tworząc na żywo niepowtarzalną atmosferę otomańskiego imperium muzycznego. Próbując nawiązać dialog kulturowy poszukuje wpływów tureckich w muzyce polskiej oraz elementów polskości w tureckich makamach.
Grupa istnieje od 2011 roku, jest unikalna zarówno ze względu na wykonywaną muzykę jak i na instrumentarium. Koncertowali m.in. na Kulmixtura 2011, w Pracowni Wschodniej, Ursynoffie, PracoVni. Zespół współpracuje z tureckim Attache Kulturalnym w Polsce.
TANTUA
Od 2005 roku zespół koncertował jeszcze jako Drum Puls. Był to projekt nawiązujący głównie do brzmień afrykańskich. W 2007 roku muzycy zmienili nazwę swojego projektu na Tantua. Swoją muzyką próbują nadać sens temu słowu. W 2010 roku Tantua wydała długo oczekiwaną płytę zatytułowaną „nieBYT” w składzie: Paweł Cychowski, Witold Kowaliszyn, Grzegorz Makarewicz, Artur Korzekwa, Bartłomiej Bednarz i Tomasz Rupnowski.
Ich styl trudno określić jednym zdaniem. Inspiracje czerpią z różnych często skrajnie odmiennych gatunków muzycznych. Na pewno odnaleźć w nim można elementy muzyki etnicznej, folkowej czy world music. O tym, jak różnorodną muzykę tworzą, świadczy fakt, że byli laureatami zarówno festiwali bębniarskich (Festiwal Frog w Gdyni), jak i przeglądów poetyckich w Oleśnie czy Szklarskiej Porębie. W 2008 roku wystąpili w 44 Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie.
Aktualnie zespół występuje w składzie Paweł Cychowski (gitara elektroakustyczna), Artur Korzekwa (conga cajon, darbuka, przeszkadzajki), Witold Kowaliszyn (instrumenty etniczne), Weronika Fiołek (wokal).