Zapraszamy Państwa na wyjątkowo inspirujące Kursy dla Praktykujących Organistów, czyli wszystkich muzyków kościelnych, którzy chcą poszerzyć swoją muzyczną wyobraźnię i technikę gry, zdobyć nowe umiejętności i wiedzę. W przyjaznej atmosferze poznają Państwo wiele inspirujących dzieł sztuki, które przez wieki zachwycały i zapalały ludzkość do wielbienia Boga poprzez śpiew i grę instrumentalną. Dzięki naszym kursom nauczą się Państwo improwizować swoje własne utwory, niezależnie od poziomu zaawansowania czy znajomości nut.

Tylko u nas dowiecie się, jak dbać o organy kościelne zyskując dodatkowe punkty u Księdza Proboszcza. Dzięki temu instrument nie będzie tracił swego blasku i obniżą się koszty oraz częstotliwość napraw. W zwięzłej formie dowiedzą się Państwo jak reparować drobne usterki, jak rozpoznać poważne problemy, które pojawiają się zwłaszcza przy dużej eksploatacji instrumentu.

Kursy poprowadzą młodzi i wykształceni w Polsce i za granicą (Niemcy, Francja, Szwajcaria,

Szwecja) organiści: Zuzanna i Maciej Batorowie, wykładowcy Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Świdnicy.

Spotkanie rozpocznie się w Świdnicy przy ul. Husarskiej 14A/5.

II EDYCJA KURSÓW – 18. 03. 2013, PONIEDZIAŁEK

Godz. 16.00 – 17.00

Brzmienie organowe i sztuka registracji. Dobór głosów w oparciu o dyspozycję charakterystyczną dla instrumentów śląskich. Efekty brzmień akustycznych i ich wymowa w liturgii.

 17.00 – 17.40

Późnośredniowieczna muzyka liturgiczna. Jej związek z tradycją oraz cechy nowatorskie.

 17.40 – 18.00

Przerwa

 18.00 – 18.30

Organmistrzowie terenu Diecezji Świdnickiej – próba definicji stylu, cech warsztatowych oraz ich najbardziej reprezentacyjne instrumenty.

 18.30 – 19.00

Schematy harmoniczne i melodyczne. Zbiór przykładów z literatury organowej i propozycje ich zastosowania.

Uczestnictwo w kursie – 50 zł

Indywidualne konsultacje dla zainteresowanych – 30 zł (po zakończeniu zajęć grupowych) Kontakt: (kom) 609 190 149 (mail) zuzannab@hotmail.com (http) www.chorda-auxit.pl

Prospekt organów kościoła św. Józefa w Świdnicy (1916)