Szanowni Państwo,

dziesięć – dokładnie tyle tytułów znalazło się w Konkursie Głównym 5. Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM. To kolejne pozycje programowe, które ujawniają organizatorzy.

Konkurs Główny, czyli przegląd najciekawszych pełnometrażowych fabuł sezonu, towarzyszy Festiwalowi SPEKTRUM już od pierwszej edycji. Także w tym roku nie zabraknie emocji z nim związanych. Połowa tytułów z wyselekcjonowanej dziesiątki została wyprodukowana w Polsce, połowa za granicą. Wśród polskich filmów, które widzowie SPEKTRUM zobaczą w Świdnicy już w listopadzie, znalazły się: polski kandydat do Oscara – „Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy, nagrodzony podczas tegorocznego Festiwalu w Gdyni film „Ikar. Legenda Mietka Kosza” Macieja Pieprzycy, polsko-włoska koprodukcja autorstwa Jacka Borcucha – „Słodki koniec dnia”, pełnometrażowy debiut Piotra Dylewskiego „Zgniłe uszy” oraz dramatyczna opowieść Moniki Jordan-Młodzianowskiej, „Żelazny most”. Zagraniczna piątka prezentuje się następująco: „Dowłatow” autorstwa Aleksieja Germana Jr (koprodukcja rosyjsko-polsko-serbska), belgijsko-francuski „Młody Ahmed” w reżyserii Jeana-Pierre oraz Luc’a Dardenne, „Monos. Oddział małp” Alejandro Landesa, „Niewidoczne życie sióstr Gusmao” uwiecznione przez Karim Aïnouz i „Parasite”, za którego reżyserię odpowiada Joon-ho Bong. Jesień w Świdnicy zdecydowanie będzie obfitować w dobre kino  – szczegółowy plan projekcji zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu.

Nie samym filmem jednak człowiek żyje – dlatego w programie SPEKTRUM przewidziano również spotkania z twórcami. Potwierdzeni dotychczas goście Festiwalu to m. in.: reżyser i scenarzysta Radosław Piwowarski, aktor Michał Żurawski („(Nie)znajomi”), reżyser „Ikara. Legendy Mietka Kosza”, Maciej Pieprzyca, reżyserka „Żelaznego mostu” – Monika Jordan-Młodzianowska, montażysta „Bożego Ciała” – Przemysław Chruścielewski, związany ze Świdnicą reżyser Paweł Wysoczański oraz reżyser filmu „Wiatr. Thriller dokumentalny” – Michał Bielawski. Goście pojawią się na spotkaniach z publicznością po projekcjach.

Karnety w cenie 100 zł zostaną włączone do sprzedaży od 15 października. Bilety na pojedyncze seanse będzie można nabyć od 22 października.

Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM odbędzie się w terminie 5—11 listopada 2019 r. Organizatorami SPEKTRUM pozostają niezmiennie Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa. Wydarzenie finansowane jest ze środków Miasta Świdnica, a współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.