Już 15 marca w małej sali Klubu Bolko wystąpi warszawski zespół Naneli Lale. Publiczność usłyszy tradycyjną muzykę Imperium Osmańskiego wydobytą z unikalnych, bliskowschodnich instrumentów. Wieczór w roli gospodarza otworzy świdnicka, etno-folkowa Tantua.
Rebab, ud, ney, kanun to tylko niektóre z instrumentów, z których korzystają muzycy Naneli Lale. Zespół zrodził się z wypadkowej wielu zdarzeń, z fascynacji i ogromu doświadczeń wielu osób – niekoniecznie obecnych członków grupy, ale całego warszawskiego środowiska skupiającego się od lat wokół sceny etno, orient czy world music. Jako inspirację dla powstania zespołu, Hubert Połoniewicz z Naneli Lale wymienia „Santuri Ali Ufki znanego też jako Wojciech z Bobowa, czy też Wojciech Bobowski, muzyk, poeta, malarz i tłumacz dyplomatyczny żyjący i tworzący w XVII wieku na dworze sułtańskim, którego utwory często określano jako jedne z najważniejszych w muzyce osmańskiej tamtego okresu. Swoją młodość spędził we Lwowie, gdzie uczył się sztuki organowej, tam też złapany w niewolę przez Tatarów został sprzedany na dwór sułtana Murada IV. Poczuwając się do „obowiązku” ukazania wielkości dokonań Ufki Beya (Wojciecha Bobowskiego) i przywrócenia jeszcze raz piękna tych melodii wykonujemy dwie jego kompozycje”.
Tantua drugi raz w tym roku zaprezentuje swój repertuar w zmienionym składzie, wzbogaconym m.in. o wokal Weroniki Fiołek – uczestniczki pracowni muzycznej MDK pod kierunkiem Mirosława Jabłońskiego. Etno-folkowe, odświeżone brzmienie świdniczan otrzymało przychylne recenzje już po styczniowym koncercie. Zapraszamy do obejrzenia fragmentu
Organizatorem wydarzenia jest Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Tantua. Sobotni koncert w małej sali Klubu Bolko (pl. Grunwaldzki 11) rozpocznie się o godzinie 20:00 (wstęp od 19:30). Bilety w cenie 10 zł normalne i 5 zł ulgowe (młodzież do lat 16) będzie można kupić wyłącznie przed koncertem. Dostępne będą miejsca siedzące. Więcej informacji oraz próbki muzyki można znaleźć na stronie wydarzenia.