II Koncert Adwentowy
Maciej Bator (Świdnica) – organy
Hubert Niewiadomski (Kraków) – baryton
W programie:
kolędy w opracowaniu Feliksa Nowowiejskiego.
Hubert Niewiadomski – baryton. Jako student wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej rozpoczął naukę śpiewu solowego u prof. Katarzyny Zachwatowicz-Jasieńskiej. Podczas studiów był inicjatorem i początkowo organizatorem serii koncertów muzyki poważnej w Politechnice Warszawskiej „Wielka Muzyka w Małej Auli”, w ramach którego wykonano liczne koncerty kameralne oraz spektakularne widowiska jak Carmina Burana Orffa czy Messa da Requiem Verdiego. W latach 2005-2009 Hubert Niewiadomski odbył studia wokalne w Wyższym Konserwatorium Muzycznym w Genewie w klasie prof. Gilles Cachemaille. Odebrał też szlify wokalne podczas klas
mistrzowskich prowadzonych przez znakomitych pedagogów jak Teresa Berganza, Omar Porras, Alain Garichot i Leonardo Garcia Alarcon. Szlifował dykcję wokalną z Paolo Zedda, Esther de Bros, Philippe Huttenlocher i Ave Sikk. Uczestniczył w kilku przedstawieniach operowych: Don Giovanni (jako Masetto, Pierre-André Gamba, 2009), Orlando Paladino (jako Licone, Stephan Grögler, Thomas Rösner,
2009), Wesele Figara (jako Doktor, Pierre-André Gamba, 2008), Czerodziejski Flet (jako Papageno, Omar Porras, 2007).
Hubert również wykonywał dzieła muzyki oratoryjnej: Requiem Faurego (2009), Msza G-dur Schuberta (2008), Msza Uroczysta o Św. Cecylii Gounoda (2007), Magnificat Bacha (2007), Requiem Howellsa (2006), Requiem Mozarta (2005). Wykonał również Carmina Burana Orffa (2002, 2004) i Liebes Lieder Brahmsa (2005). Współpracował ze znamienitymi orkiestrami jak Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestra Konserwatorium w Genewie, Orkiestra Symfoniczna w Vevey. Występował m.in. w Victoria Hall (Genewa, 2008), w Bâtiment des Forces
Motrices (Genewa, 2005) i Studiu Koncertowym Polskiego Radia (Warszawa, 2001).
Hubert również wykonuje muzykę kameralną. W szczególności prezentował recitale pieśni R. Schumanna, F. Schuberta, J. Brahmsa, H. Wolfa, M. Ravela, H. Duparca, G. Faurégo, L. v. Beethovena, M. Karłowicza, S. Rachmaninowa i T. Bairda. Hubert ma również w repertuarze muzykę dawną: oratoria i kantaty Bacha, arie z Orfeusza Monteverdiego, motety i madrygały oraz Chorał Gregoriański. Od 2004 roku Hubert jest organistą Polskiej Misji Katolickiej w Genewie. Hubert Niewiadomski obronił także doktorat z fizyki cząstek elementarnych na Uniwersytecie w Manchesterze (2008) i od 2004 roku pracuje w eksperymencie TOTEM w CERNie, w Genewie.
Maciej Bator – urodził się w Kłodzku. W latach 1997–2004 był organistą kłodzkiego kościoła klasztornego pw. MB Różańcowej.
Jest absolwentem Szkoły Muzycznej II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu (klasa organów prof. Marka Mikonowicza), Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa prof. Andrzeja Chorosińskiego) oraz Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie (klasa prof. Jona Laukvika).
Był stypendystą programu Erasmus w roku akademickim 2005/2006 w Conservatoire de Musique de Geneve (klasa prof. Vincenta Thévenaza). Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich pedagogów jak: Julian Gembalski, Edgar Krapp, Olivier Latry, Ludger Lohmann, Wolfgang Zerer, Bine-Katrine Bryndorf, Luca Basilio Ricossa, Jacques van Oortmerssen, William Porter.
Laureat nagród i wyróżnień na konkursach organowych w Legnicy (2002, III miejsce) i Rumii (2004, wyróżnienie). Występował jako solista i akompaniator w Polsce, Czechach, Szwecji, Niemczech, Francji i Szwajcarii.
Obecnie mieszka w Świdnicy – jest wykładowcą Diecezjalnego Studium Organistowskiego (gra organowa, teoria, kontrapunkt) oraz rzeczoznawcą organowym.
Razem z żoną Zuzanną prowadzi Fundację Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit, która zajmuje się organizacją koncertów i międzynarodowych festiwali organowych.
Od 2013 roku piastuje prestiżową funkcję kantora Kościoła Pokoju w Świdnicy.
Jest szczęśliwym ojcem Bernarda i Leonarda.