Szanowni Państwo,

 

Świdnicki Ośrodek Kultury jest organizatorem Giełdy Staroci, Numizmatów i Osobliwości, która od blisko 50 lat odbywa się na świdnickim Rynku. Chcemy Państwa uspokoić, w odpowiedzi na komentarze, które pojawiły się w sieci, że:

— Giełda pozostaje na swoim miejscu, czyli w Rynku i przyległych ulicach,

— nie ma planu, aby Giełdę zlikwidować.

Nie odbyły się Giełdy Staroci w kwietniu, maju i czerwcu. Wystąpiliśmy o zgodę na organizację Giełdy w lipcu do Organizatora Świdnickiego Ośrodka Kultury oraz do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdnicy, przedstawiając propozycje zabezpieczenia. Gmina Miasto Świdnica zgodę wyraziła, natomiast Sanepid w piśmie z dnia 22 czerwca 2020 r. nie zarekomendował organizacji Giełdy Staroci w lipcu, podając jako argument „sytuację epidemiologiczną powiatu świdnickiego w zakresie występowania zakażeń wirusem SARS COV-2, uwzględniając specyfikę miejsca odbywania Giełdy, dużą liczbę uczestników, w tym spoza powiatu świdnickiego oraz utrudnienia w egzekwowaniu nałożonych obostrzeń w przestrzeni publicznej”.

Instytucje kultury mają jako jeszcze jedne z nielicznych nałożoną dużą liczbę obostrzeń sanitarnych i wielu przedsięwzięć w obecnym stanie prawnym i epidemiologicznym nie są w stanie przeprowadzić. Skutkiem tego stanu jest to, że takie wydarzenie trzeba przesunąć na inny termin, bądź je odwołać.

To, że w ostatnich tygodniach w Polsce odbyło się kilka giełd staroci może wynikać właśnie z tego, że liczba zakażonych w powiecie była na stabilnym poziomie, albo organizatorem nie była instytucja kultury.

Jeśli zorganizowalibyśmy Giełdę wbrew zaleceniom Sanepidu i wystąpiłby choćby jeden przypadek zakażenia uczestnika bądź wystawcy, mogłoby to spowodować paraliż regionu, ponieważ świdnicka Giełda jest bardzo popularną imprezą, zarówno wśród wystawców, jak i zwiedzających. Podejdźmy do sprawy rozsądnie, bo zdrowie i bezpieczeństwo Państwa są dla nas najważniejsze.

Dlatego upraszamy o jeszcze chwilę cierpliwości.

Liczymy na poprawę sytuacji epidemiologicznej w naszym powiecie i na to, że w sierpniu znów spotkamy się w świdnickim rynku podczas Giełdy Staroci, Numizmatów i Osobliwości.