Protokół z posiedzenia Jury w  FESTIWALOWYM KONKURSIE WIERSZA OBRAZKOWEGO

Jury w składzie:

  1. Wojciech Koryciński: literat, pisarz, polonista
  2. Marta Ciućka: artysta grafik
  3. Krzysztof Dix: kulturoznawca, tłumacz

Jury Konkursu na Wiersz Obrazkowy, odbywającego się w ramach VIII edycji festiwalu Cztery Żywioły Słowa, zapoznało się z 96 nadesłanymi pracami, reprezentującymi dwie kategorie wiekowe (do 15 lat i od 16 lat). Autorzy wykazali się niezwykłą inwencją twórczą, podejmując polemikę z tradycyjnymi formami „uprawiania liryki” i tradycyjnym wyobrażeniem poety.

Polska noblistka, Wisława Szymborska w wierszu „Wieczór autorski” porównała boksera i pisarza. Pierwszy z nich prezentuje się podczas walki wśród wrzawy miłośników tego sportu i ma rzesze sympatyków. Drugi może liczyć jedynie na kilka przypadkowych osób na spotkaniu autorskim. Dodatkowo autorka gorzko i ironicznie w wierszu określiła status poety współczesnego, podkreślając następującymi słowami trud pracy literackiej – być poetą to „mieć wyrok skazujący na ciężkie norwidy”.

Mamy wrażenie, że w Konkursie na Wiersz Obrazkowy powyższe granice zostały przekroczone – bo można tworzyć poezję i doznawać w tym przyjemności, twórczej pasji i odkrywać w sobie coś, o czego istnieniu nie mieliśmy pojęcia. A przy tym być popularnym jak bokser, czego wszystkim uczestnikom życzymy. A może odwrotnie – być bokserem, który wiersz obrazkowy stworzy. Jest też droga trzecia – być bokserem literatury.

Jury postanowiło przyznać 6 NAGRÓD RÓWNORZĘDNYCH:

w kategorii do lat 15 przyznano nagrody po 200 zł każda następującym autorom:

— Aleksandra Szaniawska „Mój smok”

— Natalia Zielaskiewicz „Łyżka”

— Oliwier Krawczyk „Z kopyta”

 

w kategorii od lat 16 przyznano nagrody po 200 zł każda następującym autorom:

— Patrycja Jędrzejczak „Ósemka”

— Piotr Zemanek „Fortepian Chopina Impromptu-Introdukcja”

— Małgorzata Ochenduszko „Uprzejmie donoszę, że…”

 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i z zainteresowaniem czekamy na kolejną edycję konkursu i wystawę plenerową tegorocznych wierszy!