godz. 9.00
„Warsztat Typografa”, prowadzenie Paweł Pluta
I Liceum Ogólnokształcące, ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30

Co to jest typografia książki? Celem warsztatów jest przekazanie wiedzy na temat typografii książki oraz wskazanie miejsca, jakie zajmuje ona w procesie wydawniczym. Mówić będziemy również o takim przygotowaniu tekstu, aby w druku stał się on czytelny, komunikatywny i estetyczny.

Paweł Pluta — doktor, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie wykłada współczesne edytorstwo książki oraz literaturę oświecenia. Przez kilka lat był zastępcą redaktora serii Biblioteka Narodowa wydawanej przez Ossolineum.

godz. 11.50

„Czarny Pegaz” — spacer śladami zmarłych literatów i artystów związanych ze świdnicką kulturą, prowadzenie Barbara Elmanowska (start III LO)

Barbara Elmanowska poprowadzi spacer po cmentarzu przy alei Brzozowej śladami zmarłych świdnickich literatów i artystów. Prowadząca jest autorką książki „Czarny Pegaz”, przewodnika po grobach ludzi sztuki związanych ze Świdnicą. W swojej publikacji wspomina wybitne postacie powojennego życia artystycznego, a równocześnie upomina się o twórców niesprawiedliwie zapomnianych.

Barbara Elmanowska — poetka, doktor nauk humanistycznych. Debiutowała w 2006 roku esejem Zawsze fragment (I miejsce w świdnickim konkursie „Literackie Talenty 2006”). To również autorka tomików: Tę drogerię mam po drodze z 2008 r., za który otrzymała nagrodę w konkursie na debiut poetycki, organizowany przez wrocławski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Próby generalne (Mamiko, 2014). Jej wiersze były tłumaczone na język czeski.

godz. 13.00
Spacer „Plotka literacka o Świdnicy”, prowadzenie Wojciech Koryciński (start I LO)

Spacer tematyczny dotyczy osób i zdarzeń literackich w powojennej Świdnicy, pojawią się anegdoty i zasłyszane w knajpach opowieści.

Wojciech Koryciński — współorganizator Świdnickich Śród Literackich oraz świdnickiego literackiego Festiwalu Cztery Żywioły Słowa. Autor licznych artykułów o tematyce krytycznoliterackiej i kulturoznawczej oraz powieści „Tajemnice ulicy Pańskiej” (2010), „Niebieskie zakony” (2013), farsy „Urząd nad jeziorem” (2013), noweli „Wieża”, a także krótkich form prozatorskich obejmujących postmodernistyczne wersje legend świdnickich powstałych w ramach projektu „Wieża” legend (2013). W 2011 r. otrzymał świdnicką Nagrodę w Dziedzinie Kultury, a w 2014 r. Nagrodę Publiczności Warto, przyznawaną przez wrocławski dodatek „Gazety Wyborczej” i miasto Wrocław.

godz. 15.00

Performance „Fascynacje literackie świdniczan” — wiersze Danuty Saul Kawki i Franciszka Kawki
Rynek 44

Danuta Saul-Kawka — poetka, pisze również prozę i teksty publicystyczne, społecznik. Debiutowała podczas VII Kłodzkiej Wiosny Poetyckiej w 1969 r. Jest autorką tomików poetyckich „*** „ (1977) i „Czasu jak na listek” (1981), wydanego nakładem Wydawnictwa Ossolineum. Publikowała swoje utwory we „Współczesności”, „Tygodniku Kulturalnym” i „Życiu Literackim” oraz w wielu wydawnictwach regionalnych. Wielokrotnie nagradzana w turniejach poetyckich, m.in. zdobyła Złote Pióro podczas VIII Kłodzkiej Wiosny Poetyckiej, kilkakrotnie była laureatką Turnieju O Złotą Lampkę Górniczą w Wałbrzychu i w konkursie O Złoty Liść Dębu podczas Wałbrzyskich Ścieżek Literackich. Za swoją działalność społeczną na rzecz dzieci została w 2005 roku uhonorowana odznaczeniem Kawalera Orderu Uśmiechu

Franciszek Kawka — poeta, prozaik, autor tekstów publicystycznych. W latach 70. był prezesem Koła Młodych we Wrocławiu oraz członkiem Wałbrzyskiego Klubu Młodych Pisarzy. Publikował w „Kulturze Dolnośląskiej”, „Informatorze Kulturalnym Województwa Wałbrzyskiego”, „Trybunie Wałbrzyskiej” i „Roczniku Świdnickim”. Zdobywał nagrody i wyróżnienia w turniejach poetyckich, m.in. w turniejach O Złotą Lampkę Górniczą i Turnieju Jednego Wiersza podczas Wałbrzyskich Ścieżek Literackich. Po latach ukazał się jego tom poetycki „Fatum błędu” (1994).

Projekt CZTERY ŻYWIOŁY SŁOWA  dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury