Salon Poezji „Przetańczyć życie” piosenki, wiersze i skecze krakowskiej Piwnicy pod Baranami

wystąpią: Kamila Klimczak, Juliusz Chrząstowski, zespół muzyczny związany z Piwnicą pod Baranami kierownictwo muzyczne i fortepian: Dawid Rudnicki, skrzypce: Agata Półtorak, kontrabas: Grzegorz Bąk

 

„PIWNICA POD BARANAMI”– kabaret literacki założony w 1956 w przez Piotra Skrzyneckiego i kilkorga studentów krakowskich uczelni.

W pierwszych występach udział brali m.in. Piotr Skrzynecki, Joanna Olczakówna, Barbara Nawratowicz, Krzysztof Litwin, Tadeusz Kwinta, Wiesław Dymny, Kika Lelicińska,. Kierownikiem literackim i autorką scenografii, „mózgiem i duszą Piwnicy”, była Janina Garycka.  W latach sześćdziesiątych pojawili się: Ewa Demarczyk, która wraz z kompozytorem Piwnicy Zygmuntem Koniecznym wypromowała kabaret na całą Polskę, śpiewający poeta Leszek Długosz, kompozytorzy Stanisław Radwan i Andrzej Zarycki, Krystyna Zachwatowicz.

W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych powstały najsłynniejsze utwory, a zespół zyskał sobie opinię jednej z najlepszych grup artystycznych w kraju. Po 1976 z  niektórzy artyści z Piwnicy odeszli, ale  Piotr Skrzynecki przyjął na ich miejsce do kabaretu wiele nowych twarzy – m.in. Aloszę Awdiejewa, Annę Szałapak, Halinę Wyrodek, Olę Maurer, Andrzeja Maja, Marka Grechutę, Jacka Wójcickiego, Grzegorza Turnaua, Tamarę Kalinowską.

Po śmierci Piotra Skrzyneckiego w 1997 Towarzystwo Przyjaciół Piwnicy pod Baranami i artyści kabaretu na wspólnym zebraniu uznali, że Piwnica istnieje nadal i kontynuują występy.

Każde spotkanie z „Piwnicą Pod Baranami” jest wielkim wydarzeniem artystycznym. A magnesem jest: niepowtarzalna atmosfera, surrealistyczny humor, liryka, wspaniałe pieśni kompozytorów „piwnicznych” – Zygmunta Koniecznego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Andrzeja Nowaka, Andrzeja Zaryckiego, Zbigniewa Preisnera, Stanisława Radwana, Leszka Wójtowicza  i innych.

………………………………………………………………………………

Kamila Klimczak –aktorka Teatru Bagatela, artystka legendarnej krakowskiej Piwnicy Pod Baranami, z którą koncertowała m.in. w Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork, Filadelfia, Chicago) & Kanadzie (Toronto), a także na scenach Europy (Austria, Niemcy) i wielu miastach i miasteczkach w całej Polsce;) Laureatka licznych nagród wokalnych i aktorskich. m. in. I Nagrody na XXI Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie oraz Nagród Specjalnych: Ambasady Francuskiej i Towarzystwa Przyjaźni Polsko – Francuskiej; Nagrody dla Najlepszej Aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych Setkani/Encounter w Brnie w Czechach; Nagrody Publiczności za najbardziej „elektryzującą” rolę żeńską na XXIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.

Juliusz Chrząstowski – pochodzący ze Świdnicy aktor na scenie Narodowego Starego Teatru stworzył ponad 30 zapadających w pamięć, naszkicowanych wyrazistą kreską postaci – jak choćby brawurowy Ram Gerszon w „Towiańczykach…”, egoistyczny, znudzony kochanką Henryk Zaręba w „Sprawie Gorgonowej” duetu Janiczak/Rubin czy zagrany w kontrze do warunków Orcio w „Nie-boskiej komedii. WSZYSTKO POWIEM BOGU!” Demirskiego/Strzępki, za którą w roku 2015 otrzymał prestiżową nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kreację aktorską w sezonie 2014/2015. W rodzinnym mieście aktywny jako reżyser spektakli realizowanych w ramach projektu „Alchemia teatralna”.