Żywiołak
[Warszawa – folkmetal]
www | facebook | youtube | twitter | myspace
Zespół Żywiołak powstawał od 2005 roku. Początkowo jako duet dwóch muzyków: lirnika Roberta Jaworskiego (grającego wcześniej m.in. w zespołach takich jak: Ich troLe, czy Kapela ze Wsi Warszawa), oraz Roberta Wasilewskiego (współzałożyciela i gitarzysty zespołu Open Folk).
Niemalże cały rok 2005 to żmudna współpraca tych dwóch muzyków, do których stopniowo dołączają dwie wokalistki: Anna Piotrowska i Izabela Byra oraz pasjonat etnicznych instrumentów perkusyjnych: Maciej Łabudzki. W tym składzie zespół dokonuje rejestracji swej debiutanckiej EP’ki „Muzyka psychodelicznej świtezianki” oraz niedługo później longplaya „Nowa Ex – Tradycja”. Od lata 2008 dotychczasowego bębniarza w zespole zastępuje nowy (tym razem perkusista) Maciej Dymek. Od 2011 r. na potrzeby nowego koncept-albumu „Globalna Wiocha” w zespole pojawiają nowe wokalistki: Monika Wierzbicka (Nina Nu) i Karina Kumorek (Kara). W tym składzie zespół występuje do lata 2013 r. Po tym czasie drogi dotychczasowych muzyków się rozchodzą. Robert Wasilewski – jeden z założycieli zespołu zakłada projekt Warszał. W 2014 r. – twórca zespołu Robert Jaworski powołuje nowy skład nawiązujący muzycznie do wczesnych dokonań zespołu. Od tej pory oprócz Jaworskiego tworzy go występująca wcześniej gościnnie wokalistka i skrzypaczka – Olga Rembowska, wokalistka Wiktoria Kwiatkowska, gitarzysta Kamil Strzyżewski oraz perkusista Michał Stawarz.
Kolejna płyta pt: „Obyczaje śmiertelne”, nad którą pracują muzycy, poprzedzona zostanie EP-ką „Muzyka Psychoaktywnego Stolema”. Materiał z obu krążków oparty będzie w dziewięćdziesięciu procentach na materiale etnograficznym Pomorza. Przypadkowo i nieprzypadkowo idea ta wpisuje się idealnie w „Rok Kolbergowski”. Większość muzycznych inspiracji pochodzić będzie właśnie z jego tomu „Pomorze”, studiowanego przez Jaworskiego „niczym Biblia”.
Sukcesy warte odnotowania:
– Grand Prix na „Międzynarodowym Festiwalu gry na instrumentach dawnych i byle czym” w Starogardzie Gdańskim
– Pierwsza nagroda w przeglądzie zespołów rockowych „Młode Wilki – Rebelia” organizowanym przez warszawski klub „Stodoła”.
– Wybór przez Piotra Kaczkowskiego utworu „Oko Dybuka” na składankę Minimax 4
– Nominacja do Nagrody Muzycznej Programu Trzeciego im. Mateusza Święcickiego – „Mateusze 2007” – za nowatorstwo w zmaganiu się z folkową materią (2007)
Ważniejsze koncerty:
– Festiwal Czterech Kultur w Łodzi (2007)
– Opener Festiwal (2008)
– Przystanek Woodstock (2008)
– Koncert promocyjny nowej płyty w klubie „Stodoła” w Warszawie (2009)
– Zespół grał na wielu plenerach i imprezach klubowych w całym kraju, promował polską kulturę w Moskwie, koncertował w Niemczech, Norwegii, Czechach i na Węgrzech.