W sobotę, 13. Lipca 2013 roku w Kościele Uniwersyteckim we Wrocławiu wystąpi niezwykły zespół: {oh!} Orkiestra Historyczna z Katowic. Orkiestra powstała z inicjatywy młodych muzyków kochających muzykę dawną. Zespół działa od niedawna, a w jego skład wchodzą instrumentaliści przede wszystkim ze Śląska, odnoszący sukcesy w kraju i za granicą.

Razem z orkiestrą wystąpi Magdalena Kulig – obdarzona pięknym głosem i wielkim talentem mezzosopranistka, laureatka „Wrocławskiej Nagrody Muzycznej” za nagraną z Magdaleną Blum płytę „Elegie”, laureatka prestiżowych nagród i stypendiów, występująca w wielu europejskich krajach, ale także niezwykle aktywnie działająca w regionie Dolnego Śląska.

Będzie to niezwykła okazja do wysłuchania porywającej muzyki kompozytorów przeciwległych krańców Europy: Włoch i Anglii. Mimo dzielącej je odległości porywczy włoski temperament i brytyjska królewska aura mają wiele wspólnego.

Magdalena Kulig jest absolwentką wydziału wokalnego w klasie śpiewu prof. Ewy Czermak Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Występowała na licznych festiwalach, koncertach i recitalach wokalnych w kraju i za granicą, m. in. tournee koncertowe w Japonii i Singapurze, na Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans, na Międzynarodowym Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie Zdroju, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Barokowej Zimi Klodzkiej, Wieczorach Tumskich we Wrocławiu, Międzynarodowym Festiwalu EuroSilesia, Kammeroper Schloss Rheinsberg International Festival zur Forderung junger Opernsanger, Oper im Berg Festival w Salzburgu oraz Schleswig-Holstein Musik Festival. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych m.in. III nagrody w kategorii oratoryjno-pieśniarskiej na VIII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju 2006 r., nagrody specjalnej na IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Haliny Halskiej we Wrocławiu 2007 r., laureatką sekcji barokowej konkursu wokalnego w Bolonii Secondo Concorso Internazionale e Stage di Approfondimento per Giovani Cantanti Lirici Citta di Bologna” w 2008 r.

Pracowała pod kierunkiem wybitnych profesorów, m. in. Glorii Banditelli, Teresy Żylis-Gara, Carol Richardson-Smith, Christiana Elssnera oraz Claudii Eder. Ukończyła także historię na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

 Miło jest asystować przy narodzinach zespołu, który od samego początku jest zespołem. A to jest sztuka. (…).

Dorota Szwarcman, szwarcman.blog.polityka.pl

(…)Mam nadzieję, że niebawem kolejne miasta w Polsce będą mogły usłyszeć {oh!} i wzdychać z zachwytu nad jej grą. Zatem: Orkiestro Historyczna! Prosimy o więcej!

Agnieszka Nowok, Ruch Muzyczny

{oh!} Orkiestra Historyczna to pierwsza na Śląsku profesjonalna orkiestra grająca na instrumentach historycznych w nurcie wykonawstwa zgodnego historycznie (HIP – Historically Informed Performance). Swoją działalność zainaugurowała 28 marca 2012 r. koncertem w katowickim Kościele Mariackim, gromadząc pełne ławy słuchaczy. Wydarzenie odbiło się szerokim echem w lokalnych a także ogólnopolskich mediach, zyskując bardzo życzliwe recenzje.

Utworzenie {oh!} Orkiestry Historycznej ma na celu wypełnienie luki w kulturalnej ofercie Śląska, pozwalając jeszcze lepiej promować ten region przez kulturę. Zdecydowana większość członków {oh!} związana jest z Katowicami i Śląskiem, ale do tej pory nie mieli możliwości wykorzystania swoich umiejętności na rzecz mieszkańców regionu.

Swym talentem zasilali podobne zespoły działające w Europie: w Paryżu, Berlinie, Strasburgu, Londynie, Pradze, Lizbonie a także Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie czy Warszawie.

Muzycy {oh!} Orkiestry Historycznej to nie tylko doświadczeni instrumentaliści – absolwenci polskich i zagranicznych uczelni. Wielu członków Orkiestry to także teoretycy, kompozytorzy, wykładowcy akademii muzycznych w Katowicach, Krakowie i Łodzi.

Współpracowali z wieloma europejskimi zespołami, znakomitymi dyrygentami i solistami, a ich umiejętności potwierdzają nagrody na prestiżowych konkursach oraz liczne stypendia. Zespół z powodzeniem wykonuje nie tylko muzyką orkiestrową, ale również kameralną, dostosowując swój skład do miejsca i repertuaru koncertu. Pierwszy rok działalności {oh!} zakończył się udziałem w festiwalu Musica Poetica w Tarnowie, gdzie Orkiestra wykonała dwa koncerty wraz ze znakimitymi solistami: Karolem Kozłowskiem oraz Olgą Pasiecznik.

Pomysłodawcami i założycielami {oh!} Orkiestry Historycznej są Martyna Pastuszka, będąca jej koncertmistrzem oraz menedżer zespołu Artur Malke.

Martyna Pastuszka, zajmująca się wykonawstwem historycznym od 2001 r. Po ukończonych w 2004 r. studiach w katowickiej Akademii Muzycznej jej

osobowość artystyczną kształtował zespół Arte dei Suonatori oraz znakomici artyści, tacy jak Simon Standage, Peter Holman, Barthold Kuijken, Martin Gester, Kati Debretzeni, Hidemi Suzuki, Rachel Podger,

Eduardo Lopez Banzo, Herve Niquet, Alfredo Bernardini, Andrew Parrott.

Obecnie w swojej działalności artystycznej Martyna Pastuszka łączy rolę solistki, kameralistki oraz muzyka orkiestrowego. W Polsce współpracuje z orkiestrą Arte dei Suonatori, we Francji, z paryską orkiestrą Le Cercle de l’Harmonie. Od roku 2009 pełni funkcję koncertmistrza i solisty sztrasburskiej orkiestry Le Parlement de Musique pod kier. Martin Gester’a. Od 2010 roku jest koncertmistrzem orkiestry Capella Cracoviensis. Wraz z europejskimi zespołami Martyna Pastuszka dokonała ponad 40 nagrań dla Radia i Telewizji Polskiej, Radio France, TV Arte, TV Mezzo, a wiele spośród nagranych płyt CD oraz DVD otrzymało wyróżnienia prasy muzycznej oraz zostało entuzjastycznie przyjęte przez międzynarodową krytykę muzyczną. Od 2007 roku prowadzi klasę skrzypiec barokowych Akademii Muzycznej w Katowicach.

 {oh!} Orkiestra Historyczna:

Skrzypce: Martyna Pastuszka, Adam Pastuszka, Alicja Sierpińska,

Violetta Szopa-Tomczyk, Małgorzata Malke, Róża Ziątek-Czarnota

Altówka: Dymitr Olszewski

Wiolonczela: Bartosz Kokosza

Violone: Michał Bąk

Klawesyn/Pozytyw Marcin Świątkiewicz

www.orkiestrahistoryczna.pl