godz. 9.00
„Czytanie — podróżowanie”, prowadzenie Bożena Oleszkiewicz
Miejskie Przedszkole Integracyjne Słoneczko, ul. Marcinkowskiego 10
godz. 10.00
„Czytanie — podróżowanie”, prowadzenie Bożena Oleszkiewicz
Przedszkole Językowe Abracadabra, ul. Jagiellońska 5
„Czytanie-podróżowanie” to zabawa literacka dla rodziny z dziećmi, podczas której uczestnicy wyruszą we wspólna podróż pełną przygód, zagadek i śmiechu.
Bożena Oleszkiewicz — aktorka Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, lalkarka, piosenkarka, laureatka wielu nagród artystycznych. śpiewająca aktorka, wszechstronnie utalentowana. Laureatka wielu muzycznych konkursów.
godz. 10.00
„Twórczość Herberta na tle światów literackich wybitnych poetów XX wieku” — spotkanie z Wojciechem Browarnym, I Liceum Ogólnokształcące, ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30
Wojciech Browarny — historyk literatury nowoczesnej, krytyk literacki, regionalista (silezjanista), kierownik Zakładu Historii Literatury Polskiej po 1918 roku, Pracowni Literatury Polskiej po 1989 roku i Śląskiej Pracowni Regionalistycznej w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się współczesną polską prozą, kulturą literacką na Śląsku po 1945 roku, antropologicznymi problemami nowoczesności. W 1996 ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 1996—1999 kierował działem krytyki pisma literacko-artystycznego „Dykcja”. Jako recenzent współpracuje z miesięcznikami „Nowe Książki” i „Odra”.
godz. 12.00
„Nowa szkoła w czterech żywiołach” — koncert Anny Micińskiej
Aula I Liceum Ogólnokształcącego, ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej 30
Nowa Szkoła w „Czterech Żywiołach” to stworzony na potrzeby festiwalu został stworzony projekt, który jest konglomeratem słów i muzyki, historii i melodii.
Anna Maria Micińska — pianistka, kompozytorka, poetka. Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Świdnicy w klasie fortepianu. Uczęszczała do Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz do Krakowskiej Szkoły Jazzu. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Jagiellońskim i Warszawskiej Szkole Filmowej.
godz. 18.30
Świdnicka Scena Literacka — „Sztuka na świdnickiej ulicy”
Klub Bolko, pl. Grunwaldzki 11
Świdnicka Scena Literacka to spotkanie wokół twórczości świdnickich poetów młodego pokolenia. Odbędzie się dyskusja na temat „Jak wydać swoje debiutanckie wiersze?” i prezentacja tomiku poetyckiego Grzegorza Skoczylasa, wernisaż wystawy fotograficznej „Nie tylko poezja na murze” autorstwa Pawła Buczmy oraz wspomnienie nieżyjących świdnickich autorów „Literatura zmarłych” prowadzone przez Natalię Waligórę. Tradycyjnie też pojawi się „Turniej Siedem Słów”: uczestnikiem może być każdy, wybiera się siedem słów i ciągu 15 minut wykorzystując je w niezmiennej postaci trzeba ułożyć z nich nowy wiersz. Dodatkowo zamieniamy się książkami — wystarczy przynieść swoje, by się wymienić na inne.
Paweł Buczma — poeta, fotograf, działacz literacki, twórca „Spotkań z poezją”, które odbywały się w dawnej Piwnicy Świdnickiej w 2005 i 2006 roku, reaktywowane w 2012 roku i trwające do dziś w Baroccafe. Zwycięzca wielu turniejów jednego wiersza. Miłośnik gór.
Natalia Waligóra — absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, aktywna uczestniczka Świdnickich Śród Literackich i projektu „Alchemia Teatralna”. Wielokrotnie nagradzana podczas Turniejów Jednego Wiersza w Świdnicy, m. in. podczas „Biesiady Poetyckiej”. Laureatka XXVI Turnieju Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka.
Grzegorz Skoczylas — ukończył w 2010 roku politologię na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Wałbrzychu. Prowadzi wspólnie z Pawłem Buczmą „Spotkania z poezją” w Świdnicy, a także warsztaty z poezji w grupie na facebooku „Kształty słów — zajrzyj tu, napisz coś”. Zwycięzca pierwszego Świdnickiego slamu poetyckiego. Obecnie przygotowuje materiał na pierwszy tomik. Współautor instalacji „Dlaczego” w ramach 8. Ogólnopolskiej Biesiady Literackiej w Świdnicy. Brał udział w artystycznej instalacji „Budka Nietelefoniczna” w Świdnicy. Publikacje: „Pro_arte” (2016), „Helikopter” (2016).
Projekt CZTERY ŻYWIOŁY SŁOWA dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury