Żaden rok obecnej dekady nie był chyba równie wyczekiwany przez polskie społeczeństwo niż ten obecny. W 2018-tym obchodzimy wiele jubileuszy i rocznic, w tym tę najważniejszą czyli 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Sposoby świętowania stulecia Niepodległej to dziś nie tylko marsze, defilady i wiece. Środowisko artystyczne nie stroni od konfrontacji z historią, jej bohaterami, oraz trudnymi tematami związanymi z zaborami, tworzeniem się nowego społeczeństwa po roku 1918 czy później 1989. Również kolejna edycja Świdnickiego Festiwalu Czas na teatr/Teatr na czasie pozwoli widzom zmierzyć się ze swoim dziedzictwem narodowym.
Na otwarcie iście galowa propozycja czyli BAL według Balu w Operze Tuwima, w wykonaniu młodzieżowej grupy Alchemii Teatralnej pod opieką Juliusza Chrząstowskiego, Dominika Strycharskiego i Tomka Dajewskiego. Alchemicy zabiorą nas w katastroficzną podróż przez absurdalny, wykrzywiony świat, pełen językowej ekstrawagancji nad którym wisi jednak mroczne widmo totalitaryzmu.
Dzień później widzowie podążą śladami Ireny Sendler. Dusze zamknięte w słoiku to koprodukcja świdnickiej Państwowej Szkoły Muzycznej pierwszego i drugiego stopnia oraz Młodzieżowego Domu Kultury. O życiu jednej z najbardziej znanych „Sprawiedliwych wśród narodów świata” opowiedzą młodzi wykonawcy reżyserowani przez Joannę Chojnowską.
Trzeci dzień festiwalu poświęcony będzie spacerom tematycznym. Tajemnice Miejskiej Biblioteki Publicznej odsłonią przed nami Monika Turzańska, Anna Pietrzak oraz Sebastian Miech w spacerze poznajMY pałac, który odbędzie się w dwóch przedziałach czasowych. Z kolei Zbigniew Malicki poprowadzi spotkanie poświęcone Muzeum Dawnego Kupiectwa. Wcześniejszych zapisów na spotkania można dokonywać drogą mailową. Prosimy pisać na adres h.szymanska@sok.com.pl .
W czwartek na deskach świdnickiego teatru pojawią się prawdziwe gwiazdy polskiej sceny. Tacy artyści jak Radosław Krzyżowski i Beata Rybotycka zagrają w spektaklu Wędrowanie. Część II Wyzwolenie wg S. Wyspiańskiego w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Można powiedzieć, że na chwilę widzowie przeniosą się do Krakowa, a duch Wyspiańskiego będzie czuwał nad przebiegiem uroczystości.
Początek weekendu będzie z kolei czasem na wzbogacenie swojej wiedzy teatralnej jak i również spróbowanie swoich sił w performowaniu. Do szkół i przedszkoli na spotkania wyruszą Patrycja Rojecka, Bożena Oleszkiewicz, Kamil Król, Paweł Niżyński, W Młodzieżowym Domu Kultury będzie można wziąć udział w Warsztatach Maski Teatralnej. W sobotę dzieci wraz z rodzicami zaproszone są na familijne działanie plastyczno-teatralne Zaprojektuj kostium i zagraj postać, a w Miejskiej Bibliotece Publicznej pojawi się absolutna gwiazda polskiej humanistyki czyli Mirosław Kocur, który poprowadzi lekcję Szaleństwo w teatrze.
Niedziela będzie gratką zarówno dla małych i dla dużych. Teatr Żelazny z Katowic przyjeżdża ze spektaklem dla dzieci – Pchłą Szachrajką wg Jana Brzechwy. Wieczorem natomiast dojrzała widownia będzie miała okazję bliżej poznać Krzysztofa Kowalewskiego, aktora znanego między innymi z roli Onufrego Zagłoby czy kultowej już satyrycznej audycji radiowej Kocham Pana, Panie Sułku. Spotkanie poprowadzi Mariola Mackiewicz.
Na zakończenie festiwalu prosto z Warszawy Teatr Polonia przywozi spektakl Na Czworakach wg T. Różewicza w mistrzowskiej reżyserii Jerzego Stuhra, którego będzie można też zobaczyć w tej inscenizacji na scenie.
Tuwim, Wyspiański, Różewicz – giganci polskiej literatury i polskiego teatru w nowych, ciekawych interpretacjach grup teatralnych i teatrów z całej Polski. Warsztaty dla dzieci, spacery tematyczne, spotkania z wybitnymi aktorami – tego po prostu nie można przegapić! Warto we wrześniu znaleźć Czas na teatr, bo przecież teatr zawsze jest na czasie, a w tak mistrzowskim wydaniu tym bardziej. Zapraszamy na festiwal!