Godz. 16.00–19.00 „Ale Heca” Strefa zabawy, Rynek — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)
Ale Heca! to sprawdzony organizator imprez dla dzieci w całej Polsce. Od 2008 roku zdobył zaufanie wielu cenionych firm, placówek i klientów indywidualnych. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do zabawy maxi grami oraz ogromnymi bańkami mydlanymi.
Godz. 17.00 „Żeglarze siedmiu mórz” Teatr Rozrywki „Trójkąt”, Rynek (plac a)
Każdemu znany jest termin „morskie opowieści” — synonim niestworzonych historii. Spektakl „Żeglarze siedmiu mórz” jest skonstruowany z takich właśnie, nieprawdopodobnych fabuł, które, co najciekawsze, w większości są oparte na rzeczywistych wydarzeniach, jednak mocno zmienionych i ubarwionych. Przez to, przedstawienie ma wymiar także edukacyjny, od morskich legend, do informacji geograficznych i historycznych, a także przyrodniczych. Osią spektaklu jest powrót na ląd dwóch skonfliktowanych „wilków morskich”, którzy snują swoje opowieści, a „szczury lądowe”, prowadzące nudne, domowe życie, z zazdrością się temu przysłuchują.
Teatr Rozrywki Trójkąt istnieje od 2010 roku. Jego ulubionym sposobem wypowiedzi są formy komiczne, aczkolwiek realizował i poważniejsze przedstawienia. W repertuarze posiada spektakle zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, przy czym skonstruowane są tak, by były atrakcyjne dla wszystkich widzów oraz wysoce interaktywne.
Godz. 18.00 „Punch & Judy” Teatr A3, Rynek (plac b)
„Punch & Judy” bawi publiczność ironią, ciętą ripostą, humorem, wartką akcją i lekką fabułą. Każdego bawi co innego: dzieci — wielkie maski i zabawne historie, dorosłych — komizm sytuacji i słowa. Kolorowy świat żartu wciąga zarówno dzieci, jak i dorosłą publiczność w historię rodem z każdej typowej miejskiej społeczności: Punch — rozbrykany wisus i wrzaskliwa matrona Judy toczą walkę podjazdową o dowodzenie w sytuacjach, które zdarzają się wszystkim i na co dzień. Ponieważ do akcji wkraczają postaci Konia, Psa, Policjanta i Doktora — historia nabiera rozpędu, rozmachu i rubaszności. Spektakl grany w konwencji dell arte przez trzech aktorów wcielających się w siedem postaci ubranych w barwne, karykaturalne kostiumy. Żonglują dowcipem, przełamują dystans przestrzeni gry dzielącej aktorów od publiczności oraz łączą grę w żywym planie z grą kukłami za parawanem.
A3Teatr zasadniczo nie posługuje się tekstem, ale niekiedy po niego sięga. Nie jest teatrem tańca, a jednak ruch łączy z muzyką. Nie jest pantomimą, a gloryfikuje gest. Nie trzyma się linearnych historii, a aktorów wiąże siatką wzajemności; wodzi na pokuszenie humoru i zasępienia, przerysowania zwyczajności, groteski i absurdu. Przetwarza codzienność tworząc z niej kod rytuałów, niezależnych aktów, które układają się na scenie w kolejne odsłony, sekwencje. Widzom pokazuje kalejdoskop obrazów — nie nazywa rzeczy do końca, pozostawia tę sferę odbiorcy.
Godz. 19.00 „Wspomnienia z kufra wyciągane…” Teatr „Zielona Gęś” DDSW, sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury (Rynek 44)
„Wspomnienia z kufra wyciągane…” to zbiór opowieści z życia babci Doroty, które z dziecięcą ciekawością i lekkością wyciąga od niej jej słodka wnuczka Zuzia. Zabiera widzów w podróż do świata, który już odchodzi w zapomnienie, ale problemy i radości zostają te same. Choć na zewnątrz wszystko jest inne, w środku człowiek nadal jest taki sam — tak samo bezbronny wobec śmierci i miłości, tak samo poszukujący radości i swojego miejsca w życiu. W tym niezwykłym kufrze kryją się historie, moje i twoje. Już czas. Pora je odkurzyć.
Teatrzyk „Zielona Gęś” przy Domu Dziennego Pobytu „Senior-Wigor” działa od 11 lat. Na deskach ŚOK‑u mogliśmy oglądać go nie raz, a na Fetsiwalu Teatru Otwartego gościł już czterokrotnie. To teatr amatorski, tworzony z pasją i dużym zaangażowaniem. Inspirację czerpie ze sztuki pantomimy i tańca, przemawia bardziej obrazem niż słowem. Średnia wieku aktorów to 70 lat!
Godz. 20.00 „Klaun w Balonie” Teatr Klauna Feliksa, Rynek — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)
Feliks na oczach widzów realizuje marzenie o lataniu. Pomysłowy klaun organizuje wielką wyprawę balonem, konstruuje helikopter i podejmuje próbę wystartowania zbudowanym przez siebie samolotem. Podczas spektaklu dzieci poznają tajemnice pantomimy, iluzji, muzyki i żonglerki. „Klaun w balonie” to duża dawka śmiechu i wspaniałej zabawy dla całej widowni. Dobra zabawa gwarantowana!
Godz. 20.30 „Memy” wernisaż wystawy Marty Frej, Galeria Fotografii (Rynek 44)
Marta Frej — malarka, ilustratorka , animatorka kulturalna, prezeska Fundacji Kulturoholizm. Laureatka nagrody Okulary Równości 2015, przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi- Nowackiej. Obecnie pracuje w Centrum Promocji Młodych w Częstochowie.
Godz. 21.30 „27 krótkich spojrzeń” Grupa LINEACT, Rynek (plac a)
Czy każda historia zaczyna się od spojrzenia? Ile historii zawiera się w samym spojrzeniu? Spektakl „27 krótkich spojrzeń” to ruchowa rozprawa artystów z tematem poszukiwania miłości. Tańcem i muzyką opowiadają historię o spotkaniu z drugim człowiekiem i tęsknocie za bliskością. O obecności, którą doceniamy dopiero doświadczając nieobecności. W spektaklu tradycyjne, obrzędowe myślenie o relacji dwojga ludzi zderzone jest ze współczesną kulturą wielozadaniowości, ciągłej pogoni, mijania się, a sfera rzeczywistości miesza się ze sferą wspomnień i marzeń zobrazowanych tutaj widowiskowym podniebnym tańcem na linach. „27 krótkich spojrzeń” to widowisko teatralno- taneczne, w którym taniec realizowany jest zarówno na poziomie publiczności, jak na ścianie budynku.
Grupę LineAct tworzą artyści wielu dziedzin sztuki. Ich misja opiera się na poszukiwaniu nowatorskich i oryginalnych rozwiązań w tworzeniu widowiska teatralnego w przestrzeni miejskiej. Każdy spektakl jest w znacznym stopniu podporządkowany tej części tkanki miejskiej, w której powstaje. Wchodzi w dialog z architekturą, rozpoznaje jej ruchowy potencjał, nie poprzestaje jedynie na biernej interpretacji obrazu. Grupę inspirują często historie i tradycje lokalne.
plac a — wejście do biur ŚOK, przy słupie ogłoszeniowym
plac b — wejście główne do Teatru
plac c — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową