CHAGALL – MALEWICZ (ШАГАЛ – МАЛЕВИЧ)
rok produkcji: 2014
gatunek: dramat biograficzny
reżyseria: Aleksander Mitta
obsada: Leonid Biczewin, Kristina Schneidermann, Anatolij Biełyj, Irma Rausz
czas trwania: 119 min.
Film z polskimi napisami
Historia witebskiego okresu życia Chagalla, podczas którego malarz stawiał pierwsze znaczące kroki w sztuce: zorganizował w rodzinnym mieście szkołę plastyczną, a także muzeum, w którym zebrano najlepszą wówczas kolekcję rosyjskiej awangardy. Do nauczania w szkole Chagall zaprosił również umiejącego z głodu w Petersburgu autora „Czarnego kwadratu” – Kazimierza Malewicza. Przyjaźń dwóch artystów stopniowo przeradzała się w twórczą rywalizację, a następnie w zaciekłą wrogość…
Prelekcję przed filmem wygłosi Natalia Nikolska – filolog rosyjski, tłumaczka. Studiowała rusycystykę na Uniwersytecie Pedagogicznym w Moskwie, oraz reżyserię w Pracowni MIR-2 pod kierunkiem Borisa Juchananowa. Jest współautorką i realizatorką kilku performansów muzycznych i spektakli festiwalowych m. in. w ramach festiwali De Musica, oraz projektów zespołu Breslauer Cocktail. Od 2011 r. prowadzi w Świdnicy autorski program filmowy „Wieczory z kinem rosyjskim”.
Dwa razy w roku świdniczanie mogą obejrzeć cykl, złożony z pięciu filmów, połączonych wspólną ideą i poprzedzonych wstępem. Każdy program składa się z filmów starych, nowych i najnowszych, znanych lub nieznanych publiczności. Natomiast wstęp zawsze – i zupełnie świadomie – jest zaskakujący. Autorka sięga po informację, które pozostały poza polem widzenia polskojęzycznej prasy filmowej, za każdym razem przybliżając widzom sylwetki twórców, tło historyczne filmów, sytuacje na planie podczas pracy nad filmem lub nie do końca czytelne dla polskiego widza podteksty.
Od ostatniej edycji w spotkaniach z publicznością udział biorą specjalne goście Natalii Nikolskiej: osoby, które brały udział w realizacji filmów. Świdniczanie poznali przy tej okazji Izabelę Cichońską, architektkę scenografii wirtualnej do filmu „ On Drakon” oraz reżyserkę Olgę Stołpowską i pisarza Aleksandra Snegirewa, którzy przyjechali z Moskwy ze swoim filmem „Rok literatury”.
Patronat nad „Wieczorami z kinem rosyjskim” sprawuje Świdnicki Ośrodek Kultury, projekt jest realizowany dzięki wparciu klubu miłośników kina rosyjskiego „Horyzont” przy Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku.