Godz. 16.00–19.00 „Ale Heca” Strefa Zabawy, Rynek – Dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)
Ale Heca! to sprawdzony organizator imprez dla dzieci w całej Polsce. Od 2008 roku zdobył zaufanie wielu cenionych firm, placówek i klientów indywidualnych. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach.
Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do zabawy maxi grami oraz ogromnymi bańkami mydlanymi.
Godz. 17.00 „Eunika w krainie cyrku” Krakowski Teatr Uliczny Scena Kalejdoskop, Rynek (plac a)
„Eunika w krainie cyrku” to widowisko plenerowe z elementami cyrku, oparte na motywach powieści Lewisa Carrolla „Alicja w krainie czarów”. Tytułowa bohaterka zasypiając, przenosi się do fantastycznego świata, gdzie poznaje wiele niezwykłych postaci. Eunika wędruje z widzem przez cyrkowe krainy swojej wyobraźni, napotyka na swojej drodze nieziemskie zwierzęta i inne surrealistyczne istoty.
Krakowski Teatr Uliczny „Scena Kalejdoskop” założony został w 1999 r. przez Piotra Kulczyka. Obecnie jest prowadzony przez niego i Edytę Szotę-Kulczyk. To teatr niezależny, dzięki temu działający bez żadnych ograniczeń. Nieskrępowana wizja dała podwaliny do stworzenia oryginalnej przestrzeni artystycznej. Teatr Scena Kalejdoskop zajmuje się realizacją widowisk (spektakle plenerowe, uliczne, kostiumowe) oraz happeningów.
Godz. 18.00 „Noe” Walny – Teatr, Rynek (plac b)
„Noe” to spektakl o dyrygencie. Staje on przed zadaniem poprowadzenia koncertu z partytury „Potop”. Niestety Orkiestra przerażona zapisem treści koncertu ucieka. Dyrygent zostaje sam z instrumentami i rozczarowaną publicznością. Zaczyna tworzyć – instrumenty stają się zwierzętami które opowiadają o ludziach, z którymi żyli czyli o orkiestrze. Noe zaprasza widza na Arkę, zaprasza do wspólnego tworzenia…tylko ono może ocalić przed zagładą. Orkiestrą staje się widownia.
Walny-Teatr powstał w roku 1999 z inicjatywy Adama Walnego, absolwenta wydziału Reżyserii Teatru Lalek Akademii Teatralnej w Warszawie. Teatr w swych pracach penetruje różne tradycje teatru lalki, maski i przedmiotu w warunkach studyjnych, estradowych i ulicznych. Używa lalki również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performance.
Godz. 19.00 „Złota rybka” Teatr Bajka, Rynek – Dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)
„Złota rybka” – oparta na oryginalnym tekście Puszkina według tłumaczenia J. Tuwima – realizowana jest w żywym planie, korzysta z masek, a Złotą Rybką jest marionetka. Historia opowiada o parze staruszków, którzy mimo biedy są szczęśliwi. Ich spotkanie ze złotą rybką było jedynie złym snem o zachłanności i próżności. Spektakl pokazuje dzieciom jak bardzo może zmienić się każdy z nas dążąc do władzy i bogactwa. Ile można stracić, a ile zyskać. Uczy też dokonywania odpowiednich wyborów.
Teatr Bajka działa od 15 lat, to autorskie przedsięwzięcie Bożeny Oleszkiewicz – aktorki, lalkarki, piosenkarki i animatorki kultury. Tworzony jest przez aktorów związanych na co dzień z Teatrem Lalki i Aktora w Wałbrzychu, a w swojej działalności koncentruje się na spektaklach dla młodszego widza.
Godz. 20.00 „Jestem Helena” Agata Meyer-Lüters i Aga Bednarz, Rynek – sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury
Spektakl „Jestem Helena” jest formą solowego duetu. Tancerki są sobą, namacalnymi ciałami, ale jednocześnie spełniają dla siebie wzajemnie i dla widza formę reprezentacji duszy, świadomej obecności, wypełniającej każdego wiecznej energii. Zaciera się granica między ich indywidualnym istnieniem i stają się podwójną realizacją jedności psychofizycznej.
Agata Meyer-Lüters – absolwentka PWST w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Współtwórczyni spektaklu SPEED DATES show nagradzanego na festiwalach w kraju i za granicą. Współpracowała z takimi twórcami jak Jacek Łumiński, Nicola Palladini, Rafał Urbacki.
Agnieszka Bednarz – absolwentka Wydziału Teatru Tańca PWST w Krakowie. Zdobyła taneczną klasę mistrzowską w hip-hopie oraz w tańcu towarzyskim. Jest współtwórczynią „Projekt: 3 Siostry”, który był prezentowany i nagradzany na scenach polskich i europejskich. Jest współtwórczynią międzynarodowej grupy teatralnej „Little: interference”.
Godz. 21.30 „Płonące Laski” Teatr AKT, Rynek (plac a)
Spektakl „Płonące Laski” w zabawny i przewrotny sposób opowiada o odnajdywaniu radości życia w prozaicznych zdarzeniach dnia codziennego. To lekka, sentymentalna opowieść, na którą składają się humorystyczne sceny i efektowne popisy. To przykład klasycznej sztuki ulicy, wartkiej akcji, bogatej w grę ognia, świateł i muzyki. Ekspresyjny taniec, barwne i dynamiczne obrazy przeplatają sceny bardziej nostalgiczne.
Teatr Akt wyrósł z tradycji „polskiej szkoły pantomimy”, ale szybko zaczął wypracowywać własny język teatralny. Doświadczenia występów ulicznych przyczyniły się do poszukiwań nowych środków wyrazu przez aktorów. Spektakle oparte są o sztukę mimu, gestu, plastycznego obrazu, uzupełnianych elementami cyrku i tańca, a absurdalny humor jest niemal znakiem rozpoznawczym spektakli Aktu.