Godz. 16.00–19.00 „Ale Heca” Strefa Zabawy, Rynek – dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)
Ale Heca! to sprawdzony organizator imprez dla dzieci w całej Polsce. Od 2008 roku zdobył zaufanie wielu cenionych firm, placówek i klientów indywidualnych. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach.
Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do zabawy maxi grami oraz ogromnymi bańkami mydlanymi.
Godz. 17.00 „Moonsters” Mr Pejo’s Company, Rynek (plac a)
Wędrujące Lalki Pana Pejo (Sankt Petersburg, Rosja) to teatr, którego twórcy nawiązują do tradycji karnawału, maski, groteski, a nawet jarmarcznych występów kuglarzy, czerpią inspiracje z barokowej opery, średniowiecznych miniatur, historycznych tańców i rytuałów. Ich lalki wciągają widzów do świata niezwykłych opowieści, pełnych humoru i magii. Każdy widz może z łatwością wcielić się w postać pięknej księżniczki, dzielnego rycerza, surowego władcy albo groźnego potwora…
Godz. 18.00 „Hej-Ho, Hej-Ha Orkiestra gra!” Teatr Falkoshow, Rynek (plac b)
Głównymi aktorami spektaklu „Hej-Ho, Hej-Ha Orkiestra gra!” są instrumenty orkiestry dętej. Tworzą one harmonie dźwięków oraz niesamowitych kształtów – metalowych krzywizn i połyskliwych powierzchni. Widzowie dowiadują się, jak działa orkiestra oraz poszczególne instrumenty. Spektakl odpowiada też na pytanie: co dzieje się z instrumentami, gdy już się zużyją? Wprowadza tym samym zagadnienia ochrony środowiska.
Teatr Falkoshow powstał w 2009 roku z inicjatywy Krzysztofa Falkowskiego – aktora i reżysera. Spektakle łączą w jedno edukację z rozrywką przy zachowaniu najwyższej jakości artystycznej. Każdy z nich prezentuje odmienną, a przez to unikatową formę teatru plastycznego. Skierowane są do dzieci, ale także dorośli świetnie się przy nich bawią.
Godz. 19.00 „Niezapominajki” Teatrzyk Zielona Gęś – Dom Senior-Wigor, Rynek – sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury
Spektakl „Niezapominajki” jest patchworkiem zszytym ze wspomnień aktorek teatrzyku „Zielona Gęś”. Wspomnień bardzo trudnych, sięgających II wojny światowej, ale i tych radosnych, z czasów gdy królowały miłość i zabawa.
Teatrzyk „Zielona Gęś” przy Domu Dziennego Pobytu „Senior-Wigor” działa od 11 lat. Na deskach ŚOK-u mogliśmy oglądać go nie raz, a na Fetsiwalu Teatru Otwartego gościł już trzykrotnie. To teatr amatorski, tworzony z pasją i dużym zaangażowaniem. Inspirację czerpie ze sztuki pantomimy i tańca, przemawia bardziej obrazem niż słowem. Średnia wieku aktorów to 70 lat!
Godz. 20.00 „Przygody kropli wody” Walny-Teatr, Dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)
„Przygody kropli” wody to zabawna, pisana klasycznym wierszem historia dla najmłodszych o fenomenie wody. Spektakl ma charakter lekcji w laboratorium, którą prowadzi szalony naukowiec i ukazuje zupełnie niezwykłe możliwości zastosowania szklanych przedmiotów z szafy laboratorium i wody, odpowiadając na pytanie, skąd się wzięło życie.
Walny-Teatr powstał w roku 1999 z inicjatywy Adama Walnego, absolwenta wydziału Reżyserii Teatru Lalek Akademii Teatralnej w Warszawie. Teatr w swych pracach penetruje różne tradycje teatru lalki, maski i przedmiotu w warunkach studyjnych, estradowych i ulicznych. Używa lalki również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performance.
Godz. 21.30 „Saga” Grupa Żywy Teatr, Teatr Akademia Wyobraźni, Teatr Te-O-Ka, Rynek (plac a)
„Saga” to epickie widowisko teatralne z udziałem wielkich (nawet sześciometrowych) form lalkowych, szczudlarzy i fajerwerków. W wędrówce poprzez oniryczny świat skojarzeń, mitów i symboli widzowie towarzyszą archetypicznym bohaterom: parze rozdzielonych kochanków poszukujących siebie nawzajem i odkrywających nieznane zakamarki własnej duszy.
Teatr Te-O-Ka z Wrocławia, Grupa „Żywy Teatr” i „Akademia Wyobraźni” (Projekt 3) badają podstawowe fundamenty sztuki ulicznej: język teatralny – poszukujący uniwersalnych znaczeń i prostoty przekazu – oparty o obraz, ruch, rytm; relację widz-aktor, „bez której teatr nie może istnieć” – aby docierać do miejsc, do których teatr nie dociera oraz różnych grup wiekowych i społecznych.
Wydarzenie towrzyszące: godz. 17.30, 18.00, 18.30, 19.00 „Z Głową w chmurach. Marzyciele” Teatr Delikates, Skwer z dzikami, ul. Franciszkańska
„Z głową w chmurach” to turystyka leniwa czyli wygodne lewitowanie – 21 minutowy spacer, który umożliwia „oddanie” głowy w chmury, całkowicie i dosłownie dzięki nietypowej aranżacji scenografii. Z wnętrza chmury widz-słuchacz złowi uchem historię z morałem o tym jaki jest świat, że jesteśmy jego częścią i że wszystko zależy od nas… Z głową w chmurach to słuchowisko, które subtelnie istnieje w przestrzeni publicznej zmieniając ją.