Zapraszamy na koncert w ramach projektu Świdnickie Recenzje Muzyczne
Janusz Radek & The Ants
[poezja śpiewana / pop]
www | facebook | youtube | myspace
DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU
„Płyta zaskakuje nie tylko tych, którzy Janusza Radka zdążyli już zamknąć w szufladzie z napisem: „śpiewający aktor”. (…) Pop dzisiaj niejedno ma imię i wcale nie musi kojarzyć się z produktem niskich lotów. Utwory, które tworzy Radek są zazwyczaj wielowarstwowe, nieoczywiste, umiejscowione gdzieś pomiędzy gatunkami i znaczeniami. Tak jest i na tej płycie. Pozostają niedopowiedzenia, które oddają słuchaczowi pole do własnych interpretacji.” pisała Diana Twardak w swojej recenzji „Popołudniowych przejażdżek” Janusza Radka, zgłoszonej do naszego projektu. Czytaj całość.
Janusz Radek – wokalista i aktor teatralnych inscenizacji muzycznych. Urodził się 6 kwietnia 1968 w Starachowicach. Studiował w Krakowie – jest absolwentem historii na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Profesjonalne śpiewanie rozpoczął w 1990 – na XVII Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie – gdzie zdobył I nagrodę – Lirę Orfeusza. Zaczynał od klimatów poetyckich – komponował piosenki do tekstów Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa, E.E Cummingsa. W latach 1994-95 współtworzył krakowski kabaret Zielone Szkiełko. Śpiewał też w zespołach o ostrzejszym brzmieniu – punkrockowym Gównoprawda i rockowych: Moonwalker, Obcy, Jutro, Zanderhaus. Nagrywał piosenki do filmów animowanych dla dzieci – „Pokemon” i „O rety! Psoty Dudusia Wesołka”. Zagrał rolę Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w fabularyzowanym dokumencie „Do potomnego” w reż. A. Krauzego. Z piosenką Pocztówka z Avignon zajął 5. miejsce w Krajowych Eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji 2004.
Wystąpił w zbiorowych wykonaniach piosenek promujących kampanie społeczne: „Pokonamy fale” (na rzecz pomocy ofiarom fali tsunami – 2004), „Nie jesteś sam” (hymn fundacji TVN – 2005), „Dwoje” (kampania Partnerska Rodzina – 2007) i „Nie jesteśmy najważniejsi” (Światowy Dzień Zwierząt – 2013).
Swoją nową płytą „Popołudniowe przejażdżki” Janusz Radek udowadnia, że jego talent muzyczny nie ma właściwie granic. Oprócz tego, że jest świetnym wokalistą, pokazuje, że potrafi także pisać piękne piosenki. Przez lata przyzwyczaił nas do wielkiego repertuaru i teatralnych interpretacji, tym razem jednak zaprasza nas do zupełnie innego świata. W nieco zwolnionym tempie, zrelaksowani i leniwi pozwalamy sobie na powierzchowne obserwacje otoczenia. Uśmiechnięci, pozdrawiamy spotkanych ludzi i porozumiewamy się z nimi detalami naszego wspólnego smaku. Te chwile rozpoznawania się nawzajem trwają nie więcej niż przemijanie sytuacji w której się znajdujemy. Wszystko jest nienachalne i zwyczajne, wychwytujemy tylko te obrazy, które nie budzą niepokojów. Jedziemy odkrytym autem przez miasto i trwamy w błogostanie, prawie nieśmiertelni i na wpół zbawieni.
Miesiące rozmów i pracy Janusza z producentem płyty, Leszkiem Biolikiem, doprowadziły do takiego kształtu tego albumu. Rozmawiali o stylu, który nie jest związany tylko z czasem lub określoną lajfstailową grupą odbiorców, ale jakością brzmienia, melodyką i kompozycją. Mówili o charakterze w muzyce, który często jest ukryty w detalach nadających lekkości tym utworom. Materiał po mistrzowsku zmiksowany i zmasterowany pozwolił znaleźć odpowiednią warstwę plastyczną, dającą spójność całej płycie. Nagrań dokonali wspaniali muzycy dobrani przez Leszka Biolika. Bardzo trudno jest nie docenić tej płyty, a jeszcze trudniej jest przestać jej słuchać, gdy już raz wejdzie się w ten świat.