FORUM  skierowane jest przede wszystkim do mniejszych grup teatralnych działających na prowincji – przede wszystkim z terenu Dolnego Śląska. Przegląd otwarty jest dla wszystkich teatrów, zarówno amatorskich i zawodowych, jak również całego nurtu awangardowego, o ile cechuje je świeży i odważny opis rzeczywistości. W ciągu poprzednich lat na forum prezentowały swoje spektakle m.in. Cieszyńskie Studio Teatralne, Teatr Ecce Homo z Kielc, Zakład Krawiecki z Wrocławia, Terminus A Quo z Nowej Soli i Teatr Krzyk z Maszewa.

Podczas tegorocznej edycji zobaczymy Teatr Dwóch Krzeseł z Wrocławia, Teatr Terminus A Quo z Nowej Soli, grupę Alchemii Teatralnej , grupę teatralną z Młodzieżowego Domu Kultury iiii ( szczegóły wkrótce)

Nie konkursowy charakter spektaklu oraz organizowane dyskusje, mają tworzyć klimat przede wszystkim twórczej wymiany poglądów pomiędzy publicznością a samymi teatrami – nie tylko na tematy stricte teatralne, ale również związane z problemami, które poruszają widowiska.

W czasie festiwalu funkcjonuje specjalna gazetka, która na bieżąco pozwala opisywać wrażanie ze spektakli.

 

PROGRAM 

29.01.2016 PIĄTEK

godz. 18.00  Zabawa musi być – grupa Pauza – Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy, sala teatralna ŚOK, Rynek 43

Spektakl Zabawa musi być w adaptacji i reżyserii Joanny Chojnowskiej oparty jest na jednoaktówce Sławomira Mrożka Zabawa – ta wczesna sztuka autora opowiada historię młodych parobków, którzy za wszelką cenę chcą się zabawić. Ich pech polega na tym, że żadnej zabawy nie ma.

godz. 18.30  Świdnicka Fotografia Niezależna – wernisaż pokonkursowy CZARNO-BIAŁA ŚWIDNICA,
wręczenie nagród – Galeria Fotografii, Rynek 44

Świdnicka Fotografia Niezależna to grupa niepokornych twórców, którzy posiadają własną, oryginalną wizję i pomysł na fotografię. Zrzesza osoby fotografujące profesjonalnie jak i amatorsko – liczy się pomysł i oryginalność. Świdnicka Fotografia Niezależna podczas wernisażu pokonkursowego wręczy nagrody dla najlepszych zestawów zdjęć. Konkurs pod tytułem Czarno-biała Świdnica przysporzył sporo trudności niejednemu fotografowi.

godz. 19.00  Orfeusz i Eurydyka – Teatr Dwóch Krzeseł z Wrocławia, sala teatralna ŚOK, Rynek 43

Orfeusz i Eurydyka to historia prosta mówiąca o sile miłości. Nie ma w niej fajerwerków, ani niespodziewanych zwrotów akcji – podstawą spektaklu jest bowiem wszystkim znany mit o Orfeuszu i Eurydyce. Historia z mitu przeniesiona została w lata 90’ XX wieku na salę gimnastyczną po końcoworocznym balu maturalnym. Zderzone ze sobą zostają dwie zupełnie odmienne rzeczywistości – artyści sprawdzają, jak się one w sobie nawzajem odnajdują.

godz. 20.30  Szkoła czarownic – Teatr Terminus A Quo z Nowej Soli, sala teatralna ŚOK, Rynek 43

Szkoła czarownic to ważny a niedoceniony spektakl w dorobku Teatru „Terminus A Quo”. Od samego początku ekscytował i rozpalał do czerwoności aktorów i publiczność poprzez swą niezwykłą aurę i treść. Niewątpliwą zaletą tego spektaklu jest wielopoziomowość i zaskakujące rozwiązania formalne. Niebanalna literatura gwarantuje, szacunek dla słowa i myśli. Tematem jest Ostatnia Wieczerza – nie ta historyczna, ale ta organizowana razem z widzami. Reżyserem, autorem scenariusza i fragmentów muzyki jest Edward Gramont.

 

30.01.2016 SOBOTA

godz. 17.00  Narodziny Świata – pokaz warsztatowy Alchemii teatralnej, Świdnicki Ośrodek Kultury, sala teatralna ŚOK, Rynek 43

Grupa Alchemików spotykała się w ostatnich miesiącach na warsztatach teatralnych, a owoc tych spotkań będzie można zobaczyć w czasie autorskiej wersji biblijnych Narodzin Świata. Siedem obrazów, siedem różnych stylów opowiadania, siedem odsłon, podczas których rodził się świat, ale też grupa teatralna w trakcie tworzenia scenicznego świata.

godz. 17.45  Ederlezi – Pracownia Teatru Tańca Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji w Zielonej Górze, sala teatralna ŚOK, Rynek 43

Pracownia Teatru Tańca działa pod artystycznym kierownictwem Marka Zadłużnego. Jest to przestrzeń skupiająca młodych twórców, których poszukiwania zogniskowane są wokół tanecznych sztuk performatywnych i fizyczności w działaniach scenicznych. O spektaklu Ederlezi w reżyserii Małgorzaty Kazińskiej i Marka Zadłużnego (również autora choreografii) autorzy piszą w formie wiersza:
Zima na ramiona moje spadła/Niewinnością białym śniegiem/Pierwsza gwiazda już na niebie/Nie ma nie ma ciebie
Ogień tańczyć zaczął już w kominie/A choinka się zieleni/Serca ludziom opromieni
Moje w kamień zmieni
Śnieg zasypał dzisiaj wszystkie drogi /Niewinnością białym płaszczem
Twoich śladów nie wypatrzę/Nie mam cię na zawsze

godz. 18.30  CO2 – Set audiowizualny – Slime & Marek Straszak, Galeria Fotografii, Rynek 44

Set audiowizualny autorstwa Sławomira Jeśko (Slime), Marka Straszaka i Agaty Elsner inspirowany sztuką latania to twórcza metafora nawiązująca do historii praprapradziadka A. Elsner, który pasjonował się lotnictwem i próbował konstruować własne maszyny latające. Na wizualizacje złożyły się filmy z performansem A. Elsner, animacje 3d wykonane przez M. Straszaka i archiwalne filmy przedstawiające prekursorów lotnictwa i ich próby uruchomienia pierwszych, prymitywnych maszyn latających.

godz. 19.30  BYĆ – Trzeci Teatr z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, sala teatralna ŚOK, Rynek 43

Trzeci Teatr jest młodzieżową grupą działającą od 2002 r. w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Spektakl Być w reżyserii Grzegorza Stawiaka jest próbą refleksji na temat tego, co definiuje człowieka jako wyemancypowany byt. Do spektaklu artyści napisali teksty własne oraz wykorzystali fragmenty Fausta Leszka Kołakowskiego oraz wierszy Tadeusza Nowaka.

A2_TRANSFORMACJE-16_v7