CHŁOPCY KONTRA BASIA
[etno-jazz]
facebook | myspace
TANTUA
[etno-folk]
facebook | youtube
ZAPRASZAMY DO ZAKUPU KARNETÓW OBOWIĄZUJĄCYCH NA 4 KONCERTY:
Chłopcy Kontra Basia, Julia Marcell, Fisz Emade, Voo Voo
POSIADACZE BILETÓW I KARNETÓW OTRZYMAJĄ W DNIU KONCERTU
15% ZNIŻKI W PIWNICY RATUSZOWEJ
W sprawie współpracy sponsorskiej zapraszamy do KONTAKTU.
Chłopcy Kontra Basia to minimalistyczny skład, który za punkt wyjścia obiera sobie polską twórczość tradycyjną. Autorskie teksty Barbary Derlak, wokalistki zespołu, powstają w oparciu o archiwalne nagrania oraz zapiski etnografów, tak aby oddawały stylistykę baśni, gawędy czy przyśpiewki. Ludowe fascynacje przejawiają się także w warstwie muzycznej pod postacią oberkowej frazy, surowości pieśni obrzędowej, czy melodyjności ballady. Całość podana jest we współczesnych, jazzujących aranżacjach.
„Wieczerza” to pierwszy singiel promujący debiutancką płytę zespołu Chłopcy Kontra Basia zatytułowaną „Oj tak!” (2013). Na płycie gościnnie wystąpił pianista Mariusz Obijalski, muzyk zespołu Fisz Emade Tworzywo oraz Natu – solowego projektu Natalii Przybysz. Do utworu „Wieczerza” powstał teledysk zrealizowany przez studio filmowe Karuzela z Wrocławia – obejrzyj go TUTAJ.
Drugim singlem jest tytułowy „Oj tak!” zrealizowany przy wsparciu miasta Chełm.
Za płytę zespół otrzymał nominację do Fryderyków w kategorii „Debiut roku”. Po niewątpliwym sukcesie komercyjnym albumu zespół wyruszył w blisko 20 koncertową trasę po całej Polsce. Dobra prasa nie uszła uwadze Riverboat Records będącego częścią brytyjskiego World Music Network – który wydał płytę na cały świat.
Aktualnie zespół pracuje nad materiałem do drugiej płyty oraz bierze czynny udział w przedstawieniu pod tytułem „Morfina” do którego napisał również muzykę
Zespół wystąpił także na wspieranym przez Instytut Polski w Paryżu prestiżowym festiwalu Jazzy Colors.
W Świdnicy zespół będzie promował swoją najnowszą płytę zatytułowaną „O”, którą zapowiada teledysk do utworu „O wielkiej”
Koncertowy skład zespołu:
Mateusz Modrzejewski – bębny, cajon,
Barbara Derlak – śpiew,
Marcin Nenko – kontrabas,
Łukasz Korybalski – trąbka, perkusjonalia, syntezator.
Styl Tantuy trudno określić jednym zdaniem. Inspiracje czerpią z różnych, często skrajnie odmiennych gatunków muzycznych. W ich brzmieniu ma pewno można odnaleźć elementy muzyki etnicznej, folkowej czy world music. O tym, jak różnorodną muzykę tworzą, świadczy fakt, że byli laureatami zarówno festiwali bębniarskich (Festiwal Frog w Gdyni), jak i przeglądów poetyckich w Oleśnie czy Szklarskiej Porębie. W 2008 roku wystąpili w 44 Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie.
Aktualnie zespół tworzy szóstka muzyków, którzy do gry wykorzystują zarówno oryginalne i rzadko spotykane instrumenty ludowe np. lirę korbową, rubab, udu, berimbao, djembe jak i gitary, skrzypce oraz perkusję. Całości dopełnia wokal Magdy Pasik, która dołączyła w tym roku do zespołu razem ze skrzypaczką Martą Pieńkowską.