RELACJE Z KONCERTU:

Region Fakty (foto + txt)
Doba.pl (wideo + foto)
Vahan.pl (wideo + foto + txt)
Paweł Buczma (foto)

MELA KOTELUK

[pop / alternatywa]
www | facebook | youtube

Mela Koteluk to urodzona 3 lipca, wokalistka i autorka tekstów. Zadebiutowała w 2012 roku płytą „Spadochron”, która odniosła duży komercyjny sukces i zyskała tytuł „Platynowej  Płyty”. Album zawiera dwanaście  autorskich  kompozycji,  które  stanowią połączenie  popu i  brzmień o  charakterze  alternatywnym.  Całość tworzy  historię opowiedzianą w  bezpretensjonalny  sposób, łączący  klimat  liryczno poetycki z przestrzenią rockową. Płytę promowały trzy single: „Melodia ulotna”, „Wolna”,  „Działać bez  działania”,  które  spotkały  się z  bardzo dużym zainteresowaniem stacji radiowych. Za debiutancką płytę Mela otrzymała  dwa  Fryderyki  2013  w  kategoriach  Album  Roku i Debiut Roku, jest  także  laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Toruń im.  Grzegorza  Ciechowskiego, jak również plebiscytu Gazety Wyborczej „Ale Sztuka”. Albumy „Spadochron” uzyskał już status Platynowej Płyty.

17 listopada 2014  roku ukazała się druga, autorska płyta Meli pt.: „Migracje”.  Zapowiedział ją singiel zatytułowany „Fastrygi”, do którego  powstał także teledysk. Utwór bardzo szybko  znalazł się na playlistach stacji radiowych, w tym  w czołówce Listy Przebojów Programu 3.

„Migracje” to zbiór niezależnych brzmieniowo kompozycji i polskich, autorskich tekstów. Całość dowodzi konsekwencji Meli i jej zespołu w pielęgnowaniu charakterystycznego języka, którego nie sposób pomylić z żadnym innym. W warstwie brzmieniowej opiera się on na łączeniu akustycznych i  syntetycznych brzmień, w warstwie słownej realizm ściera się z abstrakcją. Na płycie  pojawiają się oryginalne, kojące dźwięki bardzo rzadkiego instrumentu w kształcie przypominającego UFO, o nazwie hang drum. Utwory ubarwia wiolonczela, a także flety, saksofony i klarnety.

Największy sukces osiągnął singiel „Żurawie orgiami”. Piosenka znajdowała się przez wiele  tygodni na szczycie Listy Przebojów Programu 3. W ciągu miesiąca od premiery album „Migracje” stał się Platynową Płytą. Mela to także artystka, która przywiązuje wagę do strony wizualnej swojej twórczości, stąd do tej pory powstało kilka teledysków.

Koncerty to bardzo ważna przestrzeń dla Meli w komunikacji z fanami. Zdążyła już wystąpić zarówno w wielu klubach w całej Polsce, jak i na prestiżowych festiwalach: Open’er Festival,  Coke Festival, Jarocin Festival czy Męskie Granie. Mając świadomość jak ważne dla artysty są koncerty, w 2012 roku zainicjowała akcję mającą na celu wsparcie żywego grania: „Nie  bądź dźwiękoszczelny. Wspierajmy  żywą muzykę!”, do której włączyło się wielu polskich artystów.

Mela lubi też artystyczne wyzwania. Na początku 2013 w duecie z Czesławem Mozilem nagrała „Pieśń o szczęściu” – utwór promujący film pt. „Baczyński” w reżyserii Kordiana  Piwowarskiego.

W mijającym roku Mela podjęła się kolejnego wyzwania.Przyjęła zaproszenie do prowadzonej przez Andrzeja Smolika super grupy pod nazwą Męskie Granie Orkiestra. Wystąpiła w tej formacji podczas całej trasy Męskie Granie, wykonując między innymi przygotowany na tę okazję duet z Fiszem pt. „Armaty”. Ostatnio Mela wystąpiła gościnnie na płycie Daniela  Blooma, wykonując piosenkę „Katarakta”, która stała się singlem promującym ten album.

Mela Koteluk (foto Honorata Karapuda)

Mela Koteluk (foto Honorata Karapuda)