Marcin Daniec – polski satyryk, artysta kabaretowy. Rok po zakończeniu liceum został absolwentem Studium Teatralnego we Wzdowie. W 1981 roku ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie i rozpoczął tam pracę jako pełnomocnik do spraw kulturalnych AWF.

W 1984 roku wraz z Krzysztofem Januszem założył kabaret „Takich Dwóch”. Od 1986 roku pracował w Krakowie w Akademickim Centrum Kultury „Alma-Art”, a następnie współpracował z kabaretami „Wały Jagiellońskie” i „Pod Egidą”. Od 1994 roku występuje samodzielnie. Dużą popularność zapewniły mu regularne występy w 2. programie TVP.

W 2010 roku prowadził program „Hit Dekady” emitowany w TVP 2, w każdym odcinku towarzyszyła mu inna prezenterka. W 2012 roku prowadził program „Daniec z gwiazdami” emitowany w TVP 1. W show rolę jurorów/ekspertów odgrywali: Klaudia Carlos, Radosław Majdan i Robert Janowski.

Spośród wielu, najbardziej znane są jego cztery estradowe wcielenia:
Pan Ignacy (Profesor Ignacy) – w płaszczyku z darów, okularach z ubezpieczalni, sympatyczny, zagubiony szary obywatel z własną filozofią życiową.
Waldemar K. – rokujący nadzieję na resocjalizację cwaniaczek po „ośrodku rehabilitacji”.
Marcinek – duże dziecko.
Góral – z charakterystyczną swadą, z lekką nutą refleksji punktujący rzeczywistość gazda.

(źródło: pl.wikipedia.org)