Czy pamiętają Państwo Danielaka, słynnego wodzireja, tytułowego bohatera limu Feliksa Falka? Z mozołem piął się po szczeblach polskiego „showbiznesu” lat siedemdziesiątych. Bez skrupułów walczył o pozycję na estradzie odsłaniając kulisy ówczesnej „branży rozrywkowej”. Powrócił na ekranie w obrazie „Bohater roku”.

W Świdnicy „Bohater roku” odrodził się po niemal ćwierćwieczu z inspiracji scenariuszem i filmem. Zmiana realiów jednakże nie zmieniła w najmniejszym stopniu bohaterów. „Parcie na sukces” okazało się absolutnie niezmienne, nie uległo ustrojowej transformacji. Kulisy „showbiznesu” jawią się jako arena niechlubnej walki o najbardziej upragnione dobro: oglądalność. Bezpardonowa przepychanka w drodze do sławy powoduje zanik uczuć, odziera z uczciwości.

Tomasz Danielak – chwilowo w niełasce – za wszelką cenę pragnie powrócić w światła reflektorów. Proponuje show, wielką mistyfikację, która wykreować ma idola tłumów, z szarego prostodusznego obywatela uczynić ma „Bohatera roku”. Wybór pada na Zbigniewa Tataja, skromnego magazyniera ze Świdnicy. „Bohater” rusza w podróż, podczas której coraz lepiej rozumie mechanizm funkcjonowania mediów, coraz wyraźniej dostrzega wszelkie pułapki popularności. Jak na tym targowisku próżności poradzi sobie „prawdziwek” ze Świdnicy?

tekst: Jan Czapliński
reżyseria: Michał Machowski, Paulina Pepera
Obsada: Krzysztof Kwiatkowski, Paulina Pepera, Natalia Witkowska, Grzegorz Bierut, Olga Łabędź, Szymon Stefaniak, Michał Machowski, Szymon Goździcki,

Muzyka: Jan Czapliński, Scenografia: Michał Machowski
Światła: Andrzej Wollenberg, Michał Machowski
Ruch sceniczny: Michał Machowski
Choreografia: Eliza Ksoll
Opieka Artystyczna: Karolina Mączka