DOŁĄCZ NA FACEBOOKU

Spotkanie z Kingą Preis w ramach projektu Alchemia Teatralna.

Kinga Preis – jedna z najbardziej uzdolnionych i najciekawszych polskich aktorek młodego pokolenia. W 1996 roku została absolwentką wrocławskiej PWST. Zadebiutowała w teatrze jeszcze jako studentka, grając tytułową postać w „Kasi z Heilbronnu” (1994) Heinricha Kleista w reżyserii Jerzego Jarockiego. Był to jeden z najbardziej spektakularnych debiutów aktorskich całej dekady.

W 2001 roku czytelnicy miesięcznika Film przyznali jej Złotą Kaczkę dla najlepszej aktorki roku. Za role w „Poniedziałku”, „Ciszy” i „Komorniku” przyznano jej nagrody na festiwalu w Gdyni.

W 2006 roku została laureatką Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, przeznaczonej dla młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością. W 2008 została nagrodzona, za rolę Wandy Boniszewskiej w spektaklu „Stygmatyczka Sceny Fakty” Teatru Telewizji, a W 2010 r. została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Preis zagrała w ponad trzydziestu rolach w Teatrze Telewizji, m.in. Wirginię w „Życiu Galileusza” Brechta w reżyserii Macieja Prusa (1997), Emilkę Webb w „Naszym mieście” Thorntona Wildera w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz (1997), tytułową postać w „Pani Bovary” Gustava Flauberta w reżyserii Krzysztofa Babickiego (1998), Myszkę w „Portugalii” Zoltana Egressy w reżyserii Zbigniewa Brzozy (2001), Zuzią w „Autostradzie” wg scenariusza i w reżyserii Łukasza Wylężałka (2002) oraz Inną w „Merylin Mongoł” Nikołaja Kolady w reżyserii Izabelli Cywińskiej (2002).

W ostatnich latach zagrała w takich produkcjach jak: „Ja to mam szczęście” (2012), „Taki pejzaż” (2013), „Pod mocnym aniołem” (2013), „Mazurek” (2013).

autor zdjęcia: Janusz Wójtowicz/ Gazeta Wrocławska