Powrót
Archiwum

„Żmija” – monodram Doroty Stalińskiej

Data

22 Października 2016

Godzina

17.00

Miejsce

Sala teatralna ŚOK, Rynek 43

Bilety

25/15 zł

Sprzedaż

od 28 września w Informacji Turystycznej (Rynek), tel. +74 852 02 90

Organizator

Świdnicki Ośrodek Kultury

ŻMIJA
występuje Dorota Stalińska

wg Aleksy Tołstoja
reżyseria scenografia i kostiumy: Dorota Stalińska
premiera: 1978 rok

W Żmiji, którą prezentowała ponad 4 tysiące razy, aktorka opowiada historie młodej dziewczyny uwikłanej w sieć dziejowych zdarzeń rosyjskiej rewolucji z pierwszej połowy XX wieku;

„(…) Żmija – trzy i pół tysiąca odsłon wciąż tej samej samotności. Trzy i pół tysiąca powtórek spowiedzi z życia nie do końca lichego, bo jednak z małą nadzieją gdzieś na dnie. Ponad dwadzieścia lat grania opowieści o kobiecie, której marzenia nie wytrzymały zewsząd napierającej obojętności świata. Tak, ponad dwadzieścia lat opowiadania o jakości wiecznej, o czekaniu na ciepło, po czym siedem lat przerwy – i dziś znów to samo. Więc może w siedmiu latach ciszy, gdy Stalińska „Żmiję” zawiesiła na kołku – stara opowieść kolebała się w Stalińskiej tak samo intensywnie, jak w latach grania? Może aktorstwo naprawdę wielkie polega na takich głębokich ciągłościach (…)?”.

Paweł Głowacki, Dziennik Polski, 29 lipca 2006

Jak pisał Tomasz Miłkowski, Stalińska „jest absolutną rekordzistką pod tym względem, od ponad 30 lat przedstawia Żmiję wedle Aleksego Tołstoja – w roku 2006 było już tych przedstawień 3,5 tys., ale od tamtej pory aktorka przestała liczyć, choć każdego roku przybywa po kilkadziesiąt wykonań. Gdyby więc ktoś pokusił się o sporządzenie listy jednoosobowych przebojów teatralnych, Żmija znalazłaby się na pierwszym miejscu, co więcej – a warto to podkreślić – spektakl przez te lata wcale nie „rozsypał się”, przeciwnie, urósł, wzmocnił”
Tomasz Miłkowski „Przegląd”, 28 kwietnia, 2010

 

Newsletter

Bądz zawsze na bieżąco, zapisz się do newslettera!

bilety na Festiwal Bachowski i Teatr na czasie już w sprzedażywięcej
+