Wrzesień w Świdnicy to wyrażanie wrażeń za pośrednictwem fotografii. Jest to bardzo ważne wydarzenie kulturalne, które poprzez cykl wystaw i spotkań autorskich łączy wszystkich zainteresowanych fotografią oraz umożliwia wymianę opinii i doświadczeń. Wystawy, jak i wszystkie wydarzenia w ramach Dni Fotografii, odbywać się będą w centrum miasta: w Wieży Ratuszowej – powierzchnie wystawiennicze na 6 kondygnacjach, w Galerii44 – Galeria Fotografii wraz z kawiarnią, która na co dzień żyje fotografią, w Teatrze oraz w Rynku w Świdnicy.

Głównym punktem programu jest wystawa fotografii Zdzisława Beksińskiego. Od 13 do 15 września będzie można zobaczyć 7 wystaw fotograficznych, w tym dwie pokonkursowe. Gościem specjalnym będzie Filip Ćwik, który zaprezentuje wystawę poświęconą syryjskim uchodźcom – 12 twarzy. Oprócz programowych prezentacji fotografii odbędą się warsztaty i spotkania z autorami. Jak corocznie, organizowane są konkursy fotograficzne: Międzynarodowy Konkurs Fotografii ZESTAW 2013 oraz FOTOMARATON – czyli realizacja w ciągu 12-tu godzin 24 zdjęć na zadanych 12-cie tematów fotograficznych (po 2 zdjęcia na jeden temat).

Program wzbogaci, tak jak i w roku ubiegłym, Fashion Day – dzień poświęcony fotografii mody, jak i samej modzie, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem w poprzedniej edycji Dni Fotografii. Fashion Day skupia wokół siebie wiele osób zainteresowanych nie tylko fotografią, ale i szeroko pojętą modą, która stała się tak bardzo istotna we współczesnej kulturze. Punktem wyjścia jest konkurs skierowany do fotografów, wizażystów i stylistów, którzy wspólnie, w ciągu dnia będą tworzyć fotograficzne obrazy. Zwieńczeniem tego dnia będzie wieczorny pokaz mody. W zeszłym roku niezwykle ciekawą kolekcję zaprezentowała Agnieszka Światły, a gościem specjalnym była Ilona Felicjańska, która prezentowała na wybiegu zmysłową kolekcję wrocławskiej projektantki. Udział w Fashion Day daje możliwość popularyzowania sztuki fotograficznej, jak i mody w niecodzienny sposób, to możliwość prezentacji i dotarcia do szerokiego grona odbiorców, co potwierdza swoją rolę promocyjną i dydaktyczną.

Tegoroczne Dni Fotografii poświęcone szerokiemu spektrum tematów dają możliwość zdobycia nowej wiedzy i umiejętności, jak również poznania wielu ciekawych ludzi, w tym artystów i gości. To wyjątkowa okazja do świętowania i współtworzenia świdnickiego wydarzenia fotograficznego i modowego. Zapraszamy do współpracy projektantów, artystów, galerie, instytucje, media oraz wszystkich tych, którzy interesują się fotografią, modą i wszelkimi sztukami wizualnymi. Zapewniamy inspirującą atmosferę, a przede wszystkim dobrą zabawę.

Zapraszamy do współtworzenia tegoroczną edycji Dni Fotografii jak i Fashion Day, które mają na celu stworzenie oferty możliwie różnorodnej, aby przyciągnąć jak największą ilość uczestników, oferty, która mogłaby zaproponować fotografię publiczności i umożliwić nie tylko oglądanie, ale i aktywne uczestnictwo.
Organiaztor: ŚWIDNICKI OŚRODEK KULTURY
Kierownik artystyczny XXVI Dni Fotografii – Świdnica 2013: Irena Dębosz
Szczegółowych informacji udziela: Irena Dębosz, tel. 508168793, mail: wystawa@galeria44.eu