Godz. 16.00–19.00 „Ale Heca” Strefa zabawy, Rynek — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)

Ale Heca! to sprawdzony organizator imprez dla dzieci w całej Polsce. Od 2008 roku zdobył zaufanie wielu cenionych firm, placówek i klientów indywidualnych. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do zabawy maxi grami oraz ogromnymi bańkami mydlanymi.

Godz. 17.00 „Smerf Ważniak leci w kosmos” Teatr Terminus A Quo, Rynek (plac a)

„Smerf Ważniak leci w kosmos” to historia wymyślona przez duet Edward Gramont – Cezary Molenda, odwołująca się do stereotypowych zachowań bajkowych smerfów walczących nieustannie z okropnym prześladowcą Gargamelem. Historia jak w filmie: Smerfy znajdują miejsce na zbudowanie wioski, gdzie powstają domki-grzybki. Idyllę zakłóca obecność Klakiera i Gargamela i jego chęć unicestwienia Smerfów. W końcu Smerfy po naradzie postanawiają zbudować rakietę i wysłać Gargamela w kosmos. Podstęp się udaje, Gargamel wchodzi do rakiety, by po „odpaleniu” wrócić na ziemię, pokonany, cały umazany błotem.

Terminus A Quo to teatr alternatywny działający od roku 1976 w Nowej Soli. Teatr wykorzystuje eksperymentalne formy pracy scenicznej oparte na doświadczeniach Jerzego Grotowskiego. Na przestrzeni 40 lat swojej działalności grupa ma za sobą ponad 200 premier. Założycielem teatru, reżyserem wszystkich przedstawień i autorem większości z nich jest Edward Gramont.

Godz. 18.00 „Bill Bombadill” FRIKart, Rynek (plac b)

Czy jesteście gotowi na wejście do magicznego świata żonglerki, akrobatyki, pantomimy i oryginalnych gagów? Tylko ostrożnie, bo to jazda bez trzymanki — „Bill Bombadill” sprawi, że będziecie pękać ze śmiechu, a potem przecierać oczy ze zdumienia. „Bill Bombadill” to rodzinne, interaktywne, pełne humoru show z elementami kuglarstwa, pantomimy oraz akrobatyki. Świetnie bawią się na nim dzieciaki i dorośli. Bill nie pozwoli stać bezczynnie — wchodzi z widownią w dialog i wciąga ją na scenę!

Dla FRIKart sztuka cyrkowa to nie lwy skaczące przez obręcze i foki odbijające piłkę — sztuka cyrkowa to siła, zręczność i wyobraźnia tkwiące w człowieku! Udowadnia, że żonglerka, pantomima i taniec z ogniem potrafią zachwycać artyzmem i profesjonalizmem, ale też bawić lepiej niż najzabawniejsze komedie. Spektakle FRIKartu to ciarki na plecach i terapia śmiechem — idealne propozycje dla dorosłych i dla dzieci. Misją zespołu jest przekonanie ludzkości, że sztuki cyrkowej można się nauczyć. Dlatego też pomagamy złapać bakcyla, kształtujemy charakter i pokazujemy, że żonglowanie, akrobacje i cyrkowe triki to świetny sposób na spędzenie czasu i rozwijanie cech, które tylko pozornie nie są związane ze sztuką nowego cyrku.

Godz. 19.00 „Magiczne drzwi” Teatr Alelale, Rynek — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)

Spektakl „Magiczne drzwi” opowiada historię dziewczynki, Hani, która czuje się nieakceptowana przez rówieśników. Nie czując z nimi porozumienia, poszukuje innych form spędzania wolnego czasu, budując własne światy. Na swej drodze napotyka magiczne drzwi, przez nie, wkracza do świata wyobraźni, a potem do świata sztuki. Tam spotyka najważniejsze osobistości: Panią Wyobraźnię, Pana Światłocienia, Barwy Podstawowe, Perspektywę o wielu obliczach. Co wyniknie dla niej z tego spotkania? Czy odnajdzie w świecie sztuki nowych przyjaciół, a może zaprzyjaźni się ze swoimi rówieśnikami? Hania, w podróży, przemierza świat sztuki, ale przede wszystkim, odkrywa siebie samą. Spektakl przybliża podstawowe pojęcia ze świata sztuki. Odpowiada na pytania: czym jest perspektywa, kompozycja i jakie są ich rodzaje, czym jest dwuwymiar, a czym trójwymiar. Ale jest też opowieścią o poznawaniu samego siebie, odkrywaniu talentów, akceptacji, przyjaźni.

Teatr Alelale tworzą: Iga Jambor-Skupniewicz, Karolina Suchodolska, Karolina Kasprzak, aktorki spragnione teatralnych wyzwań. W kręgu ich zainteresowań znajduje się przede wszystkim teatr formy, teatr lalek. Są związani z Bydgoszczą, ale grają wszędzie tam, znajdują odbiorców. Realizują spektakle kameralne. Grają dla dorosłych, dla młodzieży, dla dzieci. Ich misją jest edukacja przez teatr. Eksplorują teatr formy, wgryzając się w sferę pierwotnej muzyczności teatru, traktując swoje ciało i elementy scenografii jak instrumenty.

Godz. 20.00 „Matka Polka od wszystkiego” Niezależny Zespół Primberki, sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury (Rynek 44)

Spektakl opowiada o młodej dziewczynie, która migruje do Wałbrzycha w trudnych latach dziewięćdziesiątych — „miasta bez perspektyw” .Tu w obcym i nieprzychylnym środowisku samotnie buduje własny dom i rodzinę. To opowieść o wielkich planach i ambicjach zderzonych z twardymi realiami życia. Przedstawia siłę i odwagę, ale też kruchość i subtelność kobiet. Artystka nie ogranicza się jedynie do wyśpiewania utworu, interpretuje go aktorsko. Jej piękny, melodyjny głos w połączeniu z charyzmą i temperamentem scenicznym zamieniają piosenki w małe dzieła sztuki.

Pomysłodawcą spektaklu jest Bożena Olizarowicz po mężu Oleszkiewicz — aktorka, lalkarka, piosenkarka, laureatka wielu nagród artystycznych. śpiewająca aktorka, wszechstronnie utalentowana. Laureatka wielu muzycznych konkursów. Występuje z zespołem Primberki (piano — Bartosz Warkocz Warkoczyński, akordeon — Erwin Grzelecki, kontrabas — Michał Kuźnicki, perkusja — Bartek Libera, teksty piosenek — Dorota Jagodzińska; kompozycje — Bartosz Warkoczyński i Bożena Olizarowicz po mężu Oleszkiewicz).

Godz. 21.30 „Mistrz i Małgorzata” Teatr Formy, Rynek (plac a)

Moskwa lat trzydziestych. W mieście, w którym rządzi Stalin, szaleją zbrodniarze komunistyczni, panuje socrealizm a Bóg nie istnieje, pojawia się — wraz ze swoją przedziwną świtą — ekscentryczny konsultant z zagranicy, specjalista od czarnej magii. Szybko okazuje się, że stary porządek zostaje wywrócony do góry nogami, a w dobrze znaną codzienność wkracza chaos i niepokój. Tak w skrócie przedstawia się zarys fabularny „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa — jednej z najwybitniejszych, najbardziej popularnych powieści w dziejach światowej literatury. Artyści Teatru Formy przygotowali jej wersję pantomimiczną, tzw. mimodram. To współczesna, odwołująca się do klasycznego filozoficznego motywu walki dobra ze złem, choreograficzna opowieść o naturze człowieka, niezmiennej od lat i od lat poddawanej tym samym próbom. Archetypiczne ukazanie walki dobra i zła, dwóch natur drzemiących w ludzkiej istocie znajduje tu swe idealne odbicie w wyrazie plastycznym, ruchu, muzyce, a także w efektownej scenografii.

Teatr Formy istnieje od 1996, prowadzony jest przez Józefa Markockiego, który wyrósł z Wrocławskiego Teatru Pantomimy i szkoły mistrza Henryka Tomaszewskiego. Wszyscy członkowie zespołu są zawodowymi aktorami, a formacja jaką tworzą wyrasta z tradycji polskiego mimu zbiorowego.

Impreza towarzysząca:

Godz. 16.00 Familijne warsztaty plastyczno-teatralne „Rytm w ruchu, obrazie i dźwięku”, Galeria Fotografii (Rynek 44)BRAK MIEJSC

plac a — wejście do biur ŚOK, przy słupie ogłoszeniowym

plac b — wejście główne do Teatru

plac c — dziedziniec pod Wieżą Ratuszową