Godz. 16.00–19.00 „Ale Heca” Strefa Zabawy, Rynek – Dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)

Ale Heca! to sprawdzony organizator imprez dla dzieci w całej Polsce. Od 2008 roku zdobył zaufanie wielu cenionych firm, placówek i klientów indywidualnych. Tworzą go wyjątkowi i kreatywni animatorzy, osoby na co dzień pracujące z dziećmi w różnorodnych placówkach i organizacjach.

Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do zabawy maxi grami oraz ogromnymi bańkami mydlanymi.

Godz. 16.30 Wernisaż wystawy Wojtka Szabelskiego „Bez kurtyny” – Wieża Ratuszowa
„Bez kurtyny” to wystawa fotografii teatralnej autorstwa Wojtka Szabelskiego, który od 1988 roku pracował jako fotoreporter Centralnej Agencji Fotograficznej w Warszawie, kontynuując ją do 2008 dla Polskiej Agencji Prasowej. Obecnie prowadzi własną agencję fotograficzną. Jest autorem kilkunastu indywidualnych i zbiorowych wystaw, a jego zdjęcia sportowe nagradzano m.in. na: Konkursach Polskiej Fotografii Prasowej czy World Sport Photo Contest w Tokio. Był nagradzany i wyróżniony na Grand Press Photo, Konkursie Fotografii Prasowej, Photo Prestige. Od wielu lat przekłada swoje zainteresowanie teatrem na język fotografii – m.in. podczas: Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontakt”, Festiwalu „Klamra”, Festiwalu Teatrów Lalkowych w Toruniu czy Festiwalu MALTA w Poznaniu.

Godz. 17.00 „Za siedmioma wiekami” Teatr Rozrywki Trójkąt, Rynek (plac a)

„Za siedmioma wiekami” jest nieco uwspółcześnioną w treści, rekonstrukcją komicznego, jarmarcznego widowiska tzw. skomorochów – wędrownych artystów, działających od XII do XVII wieku na terenach Rusi oraz wschodniej Polski. Przedstawienie zawiera różne wątki, zarówno baśniowe, jak i fantastyczne, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W dużym stopniu opiera się na interakcji z widownią, która w różny sposób wciągana jest do akcji.

Teatr Rozrywki Trójkąt istnieje od 2010 roku. Jego ulubionym sposobem wypowiedzi są formy komiczne, aczkolwiek w realizował i poważniejsze przedstawienia. W repertuarze posiada spektakle zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, przy czym skonstruowane są tak, by były atrakcyjne dla wszystkich widzów oraz wysoce interaktywne.

Godz. 18.00 „Maruczella” Teatr Nikoli, Rynek (plac b)

„Maruczella” łącząc w sobie humor, niezwykłą stylistykę niemego kina i filmów Federica Felliniego tworzy niezwykły spektakl, który od pierwszych chwil porywa publiczność. Momentami nostalgiczna, innym razem zabawna przykuwa uwagę widzów aż do ostatnich sekund przedstawienia. Tracąc poczucie czasu i teraźniejszości przenosimy się wraz z aktorami na stary Dworzec Kolejowy, gdzie dym dawno zapomnianych już Parowozów zaprasza nas w romantyczną podróż.

Teatr Nikoli funkcjonuje w Polsce od 1992. Uczestniczy zarówno w festiwalach krajowych, jak i zagranicznych. Prowadzi warsztaty teatralne na terenie całego kraju i poza jego granicami. W 2013 roku Teatr oraz jego założyciel Mikołaj Wiepriew zostali uhonorowani odznaką Honoris Gratia miasta Krakowa za całokształt działalności.

Godz. 19.00 „Kolędnicy” scena c, Rynek – Dziedziniec pod Wieżą Ratuszową (plac c)

Legenda o Czwartym Królu, który nie dotarł do Betlejem połączona z Opowieścią Wigilijną, a obie wplecione w serię epizodów z życia Pana Eugeniusza, złapanego w samym środku świątecznych porządków. To spektakl na pograniczu koncertu, ulicznego show i odrobinę szalonego happeningu. Kontrabas z miotły, gitara z mopa, fujarki z rur PCV i inne domowej roboty to instrumenty, które w oparciu o live looping, wciągają publiczność we wspólne tworzenie kolęd i melodii towarzyszących. Spektakl zdecydowanie zabawny.

scena c – to wspólne przedsięwzięcie producenta i reżysera Piotra Chlipalskiego oraz kompozytora i multiinstrumentalisty Jacka Dzwonowskiego. Wspólnie pod egidą Teatru A, a w ostatnich latach gdańskiego Teatru Feta i „sceny c” występowali na zaproszenie festiwali teatralnych i teatru ulicznego w 13 krajach.

Godz. 20.00 „Kontrabasista” monodram w wykonaniu Krzysztofa Rogacewicza, Rynek – sala teatralna Świdnickiego Ośrodka Kultury

„Kontrabasista” to monodram przepełniony groteską, śmiechem i nostalgią. Tekst Patricka Süskinda opowiada o samotnym człowieku, który nie potrafi pogodzić się z myślą o graniu „ostatnich skrzypiec” w orkiestrze. Spektakl stanowi swoisty rozrachunek życiowy niespełnionego muzyka, a tak naprawdę również każdego z nas. W monodramie miłość konkuruje z nienawiścią, a gorzki śmiech z bezsilnością.

Krzysztof Rogacewicz ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filię we Wrocławiu. W latach 1992–1995 był aktorem Teatru Animacji w Jeleniej Górze. Od 1995 roku związany jest z Teatrem MASKA w Jeleniej Górze. Współpracował z Teatrem im. Cypriana K. Norwida w Jeleniej Górze, Teatrem CINEMA oraz Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze. W 2005 roku został nagrodzony Srebrnym Kluczykiem za rolę w spektaklu Pastorałki według Tytusa Czyżewskiego.

Godz. 21.30 „Karnaval” Teatr „Giraffe Royal”, Rynek (plac a)

Przedstawienie „Karnaval” oszałamia kolorami i ruchem, wciągając widza w świat istniejącego gdzieś równolegle karnawału, który próbuje przeniknąć do naszego życia. Niekiedy się to udaje, a wtedy czas zamiera i dzieją rzeczy magiczne. Muza podaje artyście papier i długopis, obdarzając go natchnieniem i mocą tworzenia – wszystkie jego fantazje przekraczają granice między fikcją a rzeczywistością, materializując się.

„Giraffe Royal” to estoński teatr uliczny o ponad 25-letniej tradycji. Wystąpił w tym czasie w większości europejskich stolic, a przy przedstawieniu „Diabolo” współpracował z Terrym Gilliamem. Czerpie zarówno z klasycznego aktorstwa jak i tradycji mimu, klaunady, sztuk walki i japońskiego butō.

Godz. 22.15 „Los Fuegos” Teatr Ognia, Rynek (plac a)

Spektakl teatru „Los Fuegos” to przestrzenne obrazy malowane ogniem. Wyjątkowe płonące rekwizyty w połączeniu z tańcem, żonglerką, scenicznymi trickami i umiejętnościami doświadczonej grupy łączą się z tym, co najlepsze w pokazach fireshow – pirotechniką, kolorowymi dymami, iskrami, płonącymi instalacjami i napisami oraz efektowną choreografią.

Teatr Ognia „Los Fuegos” powstał w 2004 roku w Krakowie. Jest jednym z najstarszych, najdłużej działających i najlepszych teatrów ognia w Polsce. Eksperymentuje nie tylko z żywym ogniem, ale również ze światłem oraz tzw. Nowym Cyrkiem. W oryginalny sposób wykorzystuje potencjał światła ultrafioletowego, tańca, akrobatyki i żonglerki. W swoim programie, oprócz pokazów tańca z ogniem, fireshow i pokazów świetlnych, ma również spektakle uliczne, pokazy żonglerskie, szczudlarzy, monocyklistów, mimów, żywe rzeźby, programy animacyjne i warsztaty.

https://www.youtube.com/watch?gl=ID&feature=related&hl=id&v=k-cPb5393Mc