Ładowanie Wydarzenia
To wydarzenie minęło.

WARSZTATY URBAN SKETCHING
26.02.2022, godz. 11:00

Prowadzenie — Dora Pindur i Justyna Wojnowska
Galeria Fotografii, Rynek 44, Świdnica
Koszt: 100 zł
Zapisy: m.ciucka@sok.com.pl

KARTA ZGŁOSZENIA

Czym jest urban sketching? Nazwa sugeruje szkicowanie w mieście, ale tak naprawdę to fantastyczne hobby polegające na utrwalaniu otaczającej nas rzeczywistości przy pomocy prostych, malarskich technik i dzieleniu się swoimi pracami w Internecie. Nie trzeba tego robić w mieście, trzeba tylko rysować na żywo, a nie ze zdjęć, czy z wyobraźni. Bardzo ważne jest również budowanie społeczności i pokazywanie ciekawych miejsc o lokalnym charakterze.

Uczestnicy w czasie trwania zajęć będą mieli możliwość poznania technik i narzędzi najczęściej stosowanych do szkicowania architektury, poćwiczą perspektywę i tworzenie ciekawych kompozycji. Dowiedzą się też nieco o historii ruchu urban sketching i możliwościach udziału w spotkaniach organizowanych na całym świecie. Materiały zapewnia organizator. Warsztaty poprowadzą Dora Pindur i Justyna Wojnowska, administratorki Urban Sketchers Poland (oficjalnego polskiego oddziału międzynarodowego stowarzyszenia Urban Sketchers), które organizują spotkania rysunkowe i warsztaty w różnych polskich miastach i promują ruch Urban Sketching.

Justyna Wojnowska – jest absolwentką Liceum Plastycznego w Poznaniu oraz miłośniczką zabytków. Uczestniczyła w międzynarodowych sympozjach Urban Sketchers w Porto i Amsterdamie, festiwalu rysunkowym Prague Sketch Fest oraz Prague Sketch Marathon, była gościem Farindola International Arts Festival (Włochy). Jest organizatorką wielu spotkań rysunkowych, a od 2018 roku prowadzi w całej Polsce warsztaty artystyczne dotyczące przede wszystkim szkicowania architektury oraz różnych technik malarskich i rysunkowych. Jest autorką lekcji online na temat Uban Sketchingu zrealizowanych w ramach projektu “Sztuka dla każdego”, który został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Instagram: @wojnowskajustyna

Dora Pindur – jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, magistrem sztuki i zawodową skrzypaczką w Narodowym Forum Muzyki. Uczestniczyła w kursach rysunku architektonicznego oraz warsztatach Urban Sketchingu. W 2020 roku wzięła udział w festiwalu Prague Sketch Fest. Jest miłośniczką rysowania (zwłaszcza architektury) i podróżowania, organizatorką wielu spotkań rysunkowych (również online), a także autorką artykułów (w języku angielskim) promujących miejskie rysowanie w Polsce dla międzynarodowego magazynu Drawing Attention.

Instagram: @dora_sketcher

O Urban Sketchers Poland:

Jesteśmy grupą promującą szkicowanie w przestrzeni miejskiej, zrzeszającą miłośników rysunku na każdym poziomie zaawansowania. Szkicujemy wszelkimi dostępnymi technikami otaczający nas świat, opierając się na bezpośredniej obserwacji i doświadczeniu bycia w danym miejscu. Publikujemy nasze prace w internecie i wspieramy się w twórczym rozwoju, tworząc jedyną w swoim rodzaju międzynarodową społeczność. Nasze spotkania rysunkowe są dla każdego, niezależnie od wieku, poglądów i umiejętności – wystarczy jedynie lubić rysować (lub malować).

Chcemy pokazywać świat widziany naszymi oczami przez każdy kolejny rysunek, który tworzymy.