Ładowanie Wydarzenia
To wydarzenie minęło.

Świdnicki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na  Świdnicką Środę Literacką – spotkanie z Radkiem Wiśniewskim  w formule on-line.

Kiedy odchodzą ludzie młodzi, mówi się, że byli kochankami bogów. Kiedy odchodzi poeta zbyt wcześnie, określa się go „poetą przeklętym”. Najbliższa Świdnicka Środa Literacka jest poświęcona Juliuszowi Gabryelowi. Wojciech Koryciński rozmawia z jego przyjacielem, pisarzem Radosławem Wiśniewskim o Julku, śmierci, literaturze, która (nie)ocala i fenomenie początku XXI wieku w życiu literackim.

Premiera 10 lutego o godz. 18.00 na fanpage’u Świdnickiego Ośrodka Kultury na portalu Facebook i jego kanale YouTube.

 

plakat wydarzenia

 

Juliusz Gabryel (ur. 1979 w Kluczborku, zm. 2018[1]) – polski poeta.Wiersze publikował w Studium, Frazie, Odrze, Toposie, Zeszytach Poetyckich, Kresach, FA-arcie, Kursywie, Portrecie, Undergruncie, Nowej Okolicy Poetów, Proarte, Kulturze. Laureat I miejsca w konkursie na „Poetycki Debiut Roku 2002” organizowany przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich we Wrocławiu. Juror II edycji ogólnopolskiego konkursu „Szuflada” 2011. Autor czterech tomików poetyckich.

Radosław Wiśniewski – polski poeta, krytyk literacki; współzałożyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Red.” (2006-2013). Jest absolwentem UJ w Krakowie, ponadto studiował w Opolu i Toronto. Mieszka w Brzegu, pracuje we Wrocławiu. Współzałożyciel i aktywny członek działającej w Brzegu grupy poetyckiej Stowarzyszenie Żywych Poetów. Był jednym z głównych twórców wydawanego przez tę grupę w latach 1998–2004 artzinu „BregArt”, w latach 2002–2003 był stałym współpracownikiem pisma „Undergrunt”, w latach 2000–2001 naczelny i jedyny redaktor „Informatora Kulturalnego Opolszczyzny”. Od 2015 redaktor reaktywowanego art-zina „Nowy BregArt”. Jest laureatem wielu wyróżnień i nagród literackich, między innymi Literackiej Nagrody Młodych im. Marka Jodłowskiego (1999), Ogólnopolskiej Literackiej Nagrody Młodych warszawskiego oddziału ZLP (1999), a także Nagrodą Marszałka Województwa Opolskiego dla animatorów kultury (2008); stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2004 oraz w roku 2016. Publikuje w pismach literackich, stale współpracował z czasopismem „Studium” jako felietonista, a także z czasopismem „Odra” jako współredaktor kwartalnego dodatku literackiego – „Ósmy Arkusz” (2002-2008), a także w latach 2007–2012 współpracował z serwisem www.empik.com jako krytyk/publicysta.

Wojciech Koryciński – nauczyciel języka polskiego w I LO im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, pomysłodawca i współorganizator Świdnickich Śród Literackich, autor wielu artykułów o tematyce literaturoznawczej, członek Stowarzyszenia „Chiazm”. W 2010 r. debiutował powieścią kryminalną „Tajemnice ulicy Pańskiej”. Został uhonorowany przez prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka Nagrodą w Dziedzinie Kultury w 2011 r.